Dr. Mete Ekşioğlu
Dr. Mete Ekşioğlu
E-Posta: mete@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Sağlığımız için gerekli bilgiler

Kıymetli okurlarım. Bir kez daha görüldü ki sağlıklı olmak hayatımızı yönlendiren bir çok faktörün en başında yer almaktadır. Aşağıda sadece birkaç tanesini sıralayacağım ve yaşam kalitemizi arttıracak koşulları en güncel bilgiler ışığında sizler için derledim. Sağlıklı ve eğitimli bir ülkenin ferdi olmak için bana düşen bu satırlardan size ulaşmaktır. Faydalı olabilmem dileği ile…

STRES VE KİLO

Geçen hafta yazdıklarıma ek bazı bilgiler vereceğim. Doğallığını yitiren yağlar (kızartılmış, rafine) ve şeker vücudumuzda NPY adı verilen ve iştah merkezimizdeki hücreler tarafından üretilen hormonun artışına neden olurlar. Stresli dönemlerde Avustralya’lı bilim insanları bu hormonun arttığını kanıtlamışlardır. Suzanne Farrel adlı ABD’li ünlü beslenme uzmanı greyfurt, brokoli, ıspanak, fasulye, somon, yulaf ve yoğurt başta olmak üzere bazı besinlerin stres ile vücuttan eksilen bir çok vitamin ve minerali yerine koyduğu için strese karşı en etkili gıdalar bunlardır diyor. Şeker, rafine un, vitamin ve mineralden yoksun gıdalar stres ile mücadelede ters etkilere sahiptir. Abur cubur yiyenlerde gripal enfeksiyonların sıklığına dikkat ettiğinizde bu satırların ne kadar gerçeği yansıttığına sizler de şahit olacaksınız.

SU, STRES VE KİLO İLİŞKİSİ

Kan yolu ile besinler gerekli organlara taşınırken yeteri kadar suya ihtiyaç vardır. Su, zararlı maddelerin atılması için de gereklidir. Yeterli su alınamadığı zaman vücutta biriken toksik maddeler başka yerde faydalı etkileri nedeni ile kullanılması gerekli antioksidanların hızla tükenmesine yol açar. Bu faydalı maddeler arasında stresi engelleyecek olan maddeleri yapmada kullanılan tirosin, triptofan gibi amino asitler de vardır. Bunların eksikliği stres ve buna bağlı gelişen patolojik durumların önünü açmış olur.

NEDEN EGZERSİZ?

Hep kaçıyoruz ama klasik bir sözdür, gerçeklerden kaçamazsınız. Hareketli yaşam beyinde serotonin düzeyini arttırır. Düzenli beslenenlerde bağırsaklarda da serotonin artışı olur. Böylelikle spor ve düzenli beslenme insanı mutlu eder. Dünyanın önde gelen kliniklerinde ilaç uygulamadan önce stres altındaki insanlara spor önerilmektedir. Ne kadar kaçarsak kaçalım gerçek bu.

EKŞİ MAYA

Son yıllarda yaklaşık 8 bin bilimsel makaleye göre ekşi maya kullanan çocuklarda bağışıklık güçlenmektedir. Domuz gribinde ne kadar etkili olduğu bir kez daha görülmüştür. İçinde bulunan beta-glukan maddesi özellikle hepatitlerde, allerjilerde, astım ve kulak enfeksiyonlarında, ülseratif kolitte, romatoid artrit ve fibromiyaljide, şeker hastalığına bağlı gelişen yara iyileşmesinde, egzamalarda etkili bulunmuştur. Beta-glukan makrofaj ve nötrofil gibi savaş hücrelerimizin etkilerini arttırmaktadır. Beta-glukan sanılanın aksine buğdayda değil yulaf ve arpada çoktur. Bu maddenin yaşlanmayı önleyici etkileri de vardır. 40 yaşından sonra artan hücre ölümlerinde derinin yaşlanmasını bu hücre ölümlerinin sürecini azaltarak önler ve cilt kırışıklıkları azalmış olur. Beta glukan maddesi radyasyon ve kemoterapi sonrası savunma hücrelerinin sayısını da arttırıcı özelliklere sahiptir.

Kıymetli okurlarım. Bu Ramazan Bayramımız biraz buruk ve hasret dolu kutlanacak. Mevlam ülkemizi her türlü belâdan uzak eylesin. Huzurlu, sağlıklı ve geleceğe umutla bakan insanlardan eylesin. Bayramınızı kutlar, saygılar sunarım.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X