1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Yıldırım’a teşhisi koydu: Vadiler canlanacak, yarım yollar bitecek
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Yıldırım’a teşhisi koydu: Vadiler canlanacak, yarım yollar bitecek

A+A-

Tanıyanlar biliyor… Oktay Yılmaz az konuşan bir siyasetçi. Fakat, ticaretten gelmiş olmanın avantajıyla vatandaş ilişkilerinde pratik çözüm üretebilen bir kişi. İyi de bir gözlemci.

Nitekim…

1982’den beri yaşadığı, işyerinin bulunduğu, sivil toplum kuruluşlarında görevler üstlendiği, hatta bir spor kulübünün başkanlığını üstlendiği, siyaset yaptığı, kısacası kültürünü bildiği Yıldırım’a ilişkin gözlemleri var.

Dahası…

1.-yazi-icin-ak-parti-yilrdirim-adayi-oktay-yilmaz-isyeri-ziyareti.jpgO gözlemlerinden yola çıkarak, sorunlarını ve beklentilerini iyi bildiği Yıldırım için teşhisi koymuş, AK Parti Yıldırım Adayı olarak da reçeteyi hazırlamış.

Seçim çalışmaları kapsamında yaptığı bazı işyeri ziyaretlerine katıldığımız Yılmaz sohbet ederken, “şehrin üç konusu var” dedi ve sıraladı:

Bir…

“Yeşil, Emirsultan, Cumalıkızık gibi öne çıkarılabilecek tarihi kimliği var. Bunlara ilaveten Molla Yegan Millet Kıraathanesi olarak değerlendirebilir. Öncelikle tarihi kimliği koruyup geliştireceğiz.”

İki…

“Yıldırım’ın doğal güzellikleri var. Bunları daha öne çıkarmak için Uludağ eteklerindeki sosyal alanlar rehabilite edilip canlandırılabilir.”

Şunu vurguladı:

“Tematik parklarla birlikte, Gökdere, Deliçay, Hacivat derelerinin aktığı vadileri hayat bulacak hale getireceğiz.”

Üç…

“Yıldırım’ın 40-50 yıllık kronik problemleri var. Hızlı göçün yol açtığı kentleşme problemleri var. Bu sorunların çözümüne eğileceğiz.”

Bakışı şu:

“Bütün bu problemleri çözecek ekip oluşturuldu, hazırız. Yıldırım’ı yönetirken sadece belediye olarak davranmayacağız, tüm kurumların imkanlarını kullanıp ortak akıl oluşturacağız.”

Ardından…

“İstişare kültürünü canlı tutacağız” dedi ve ekledi:

“Büyükşehir Belediyemizle birlikte çalışacağız, Büyükşehir desteğiyle ulaşım problemlerini çözeceğiz.”

Önceliği de açıkladı:

“Ankara Yolu’na paralel yollar var. Bu yolları işlevsel hale getireceğiz. En önemlisi, yarım kalan yolları tamamlayıp açacağız.”

 

Overlok makinasında bir aday

 

2.-yazi-icin-oktay-yilmaz-overlok.jpgAK Parti Yıldırım Adayı Oktay Yılmaz’a seçim çalışması yaptığı, çalışanlarla bir araya geldiği bazı işyerlerini ziyaretinde eşlik ettik.

Ziyarette…

Kadın işçilerin çalıştığı çocuk konfeksiyon fabrikasında overlok makinası başına oturan Yılmaz, kullanılması hiç de kolay olmayan, hatta dikiş makinalarından çok daha zor olduğu için ustalık isteyen overlok makinasını hiç yadırgamadı.

 

Temel Karamollaoğlu 3 maddede 31 Mart seçimini yorumladı

 

3.-yazi-icin-sp-genel-baskani-temel-karamollaoglu-ziyareti.jpgAçıkçası… SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Gemlik’teki aday tanıtım toplantısı için Bursa’ya geleceğini biliyorduk, ama Olay Televizyonu programını bilmiyorduk.

Eksik olmasın…

Programa erken gelip çay sohbeti için çalışma odamızın kapısından adım attığında tam bir sürpriz yaşadık.

Bursa’daki ortak dostları andık. Gazeteciliğe adım attığımız Bursa Marmara gazetesinin kuruluşuna ait anılarını dinledik, rahmetli olanları saygıyla andık.

Bursa’da Milli Görüş teşkilatlanmasını yaptığını da o sohbette öğrendik.

DPT’de çalıştığı 1969 yılında, rahmetli Necmettin Erbakan’a kuracağı siyasi partinin teşkilatlanmasında yardımcı olmak için hafta sonları yolculukları sırasında Bursa’daki ilk teşkilatı Halil İbrahim Çamlıdere ile İnegöl’de nasıl kurduklarını anlatırken, “İnegöl o günden beri Milli Görüşçü” dedi.

Sonra da…

31 Mart yerel seçimini üç maddede yorumladı:

Bir…

“1950’den beri hiçbir seçimde iktidarlar bu kadar sert üslup kullanmadı ve küçük düşürücü olmadı.”

İki…

“Türkiye’nin her yerinde oylarımızı arttırmak için değil, kazanmak için seçime giriyoruz.”

Üç…

“Adaylar ille de parti içinden olsun diye düşünmedik, prensiplerimize uyan kişileri aday gösterdik.”

 

Babası ve 2 dayısının mezarları Pınarbaşı’nda

 

Pek bilinmez... Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Bursa ile çok özel bağları var.

Bursa’da önce Emniyet Müdürü olarak görev yapan, sonra CHP’den Bursa Senatörü seçilen Şebib Karamullaoğlu dayısıdır. Bir diğer dayısı Lütfü Karamollaoğlu yıllarca İnönü Caddesi’nde eski Emniyet Müdürlüğü binasının altındaki benzin istasyonu sahibiydi.

Babası Üzeyir Karamollaoğlu da 1991 yılında ziyarete geldiği Bursa’da yaşamını yitirdi.

Babası ve iki dayısının mezarları Pınarbaşı Mezarlığı’nda.

 

Mudanya Belediye Meclisi bağımsız üyeleri son gün DSP’ye geçti

 

5.-yazi-icin-mudanya-belediye-meclisi-bagimsiz-uyeleri-dspye-gecti-ve-rdsp-yoneticileri.jpg3 yıl oluyor… CHP’den aday olup Mudanya Belediye Meclisi’ne seçilen Metin Uyanık, Mustafa Ay, Metin Bağcı, Mahmure Uçar ile Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz arasında sorun yaşandı.

O sorun…

Partide disiplin süreci getirdi, ihraçla sonuçlandı. Meclis üyeleri de mahkeme kararıyla üyelik haklarını yeniden elde ettiler, ama CHP’ye dönmediler ve bağımsız olarak çalışmaya devam ettiler.

İşte…

O meclis üyeleri Perşembe akşamı DSP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Kul, aynı zamanda Büyükşehir Adayı olan DSP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özbilge ve il Başkanı Hüseyin Cahit Akıncı ile yaptıkları görüşme sonunda DSP’ye geçmeye karar verdiler.

4 meclis üyesi pazartesi günü yapılacak son meclis toplantısına DSP Grubu olarak katılacaklar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.