1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kollar sıvandı: Bursa’yı turizmde Avrupa Ligi’ne çıkarma projesi
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kollar sıvandı: Bursa’yı turizmde Avrupa Ligi’ne çıkarma projesi

A+A-

Turizm yükselen değer… Akdeniz gibi denizi, güneşi, kumu olmasa da Bursa tarihi, kültürü, doğasıyla yeni turizm anlayışının sembolü olacak bir kent.

İşte…

Bu gerçeği yaşama geçirmek üzere ilk adımı kısa adı BEBKA olan Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı attı.

BEBKA yönetim kurulu olarak Bursa Valisi Yakup Canbolat, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Bilecik Valisi Bilal Şentürk ve diğer ilgililer Bursa’da toplandılar.

Gündemde…

1.-yazi-icin-bebka-genel-sekreteri-ismail-gerim-001.jpgBursa Turizm Tanıtım ve Markalaşma Stratejisi başlığını görünce, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim’i aradık.

O da…

Yönetim kurulu kararında izlenecek stratejiyi açıkladı:

“BEBKA olarak öncelikle durum analizi yaptıracağız. Değerlerimizi elbette biliyoruz, ama hepsini metodik bir çalışmada ele alacağız.”

Model şu:

“Madrid, Barcelona, Roma, Milano, Münih, Berlin, Moskova gibi kentlerin turizmde bu seviyeye nasıl geldiklerini, markalaşma stratejilerini nasıl başardıklarını inceleyeceğiz.”

Bu noktada…

“Dünyada artık ülkeler değil, şehirler yarışıyor” vurgusu yapıp devam etti:

“Turizmde öne çıkan kentlerle benzeştirmeler yapacağız. Ona göre yol haritası hazırlayıp eylem planı uygulayacağız.”

Yani…

“Yani, Bursa’yı hangi şehirle yarıştırmalıyız noktasında çalışma olacak.”

Düşüncesi şu:

“Bursa’nın bir algısı var elbette, ama dış turiste Bursa’yı nasıl satabiliriz, beyninde nasıl konumlandırabiliriz soruları da önemli.”

Yöntemi anlattı:

“Termal, Uludağ gibi değerlerimize yönelik anketler, yüz yüze görüşmeler yapacağız, dış turizm acentelerinin görüşlerini alıp turistlerle görüşeceğiz.”

Şunu da ekledi:

“Bunlara masa başındaki çalışmaları ekleyeceğiz. Örneğin literatür taranacak,. geçmiş incelenecek, istatistikler çıkarılacak.”

Şunu özellikle vurguladı:

“Bu çalışmayı Bursa Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapacağız, BTSO da içinde olacak.”

Asıl hedefi açıkladı:

“Hedef 5 yıllık çalışmayla Bursa’yı turizmde Avrupa Ligi’ne  çıkarmak.”

 

Turizm projesine uluslararası ihale

 

5 yıldaki çalışmalarla Bursa’yı turizmde Avrupa Ligi’ne çıkarma projesi için yapılacak ihaleyi BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim açıkladı:

“Avrupa’nın turizmde öne çıkan şehirleri arasına girmek için yapacağımız çalışmayı bu deneyime sahip ve uluslararası bağlantıları olan uluslararası firmalarla yürüteceğiz.”

Yapılacak olan şu:

“Bu amaçla mayıs ayının ilk haftasında proje ihalesine çıkıyoruz. Bu alanda bilinen 5-6 firmayla görüşüyoruz, ama sayıyı arttırmak istiyoruz.”

 

Bilecik ve Eskişehir’e Bursa model olacak

 

3.-yazi-icin-bebka-yonetim-kurulu.jpgBEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, 5 yılda yapılacak çalışmaların bilgisini verirken şuna da değindi:

“Bursa’da yapacağımız çalışmalar ajansımızın bölgesi Bilecik ve Eskişehir için de model olacak. Edindiğimiz deneyimi oralarda da uygulayacağız.”

Şunu da ekledi:

“Zaten Bursa ve Osmanlı denilince Bilecik’i ayıramazsınız. Bursa, Bilecik, Eskişehir valilerimizin de yer aldıkları yönetim kurulumuz da kararını bu doğrultuda verdi.

 

Herkes onun cesaretini konuşuyor… Alkışlar Celal Uzunkaya’ya

 

4.-yazi-icin-celal-uzunkaya,-sehit-cenazesi,-kemal-kilicdarogluna-saldiri.pngCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun pazar günü Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıldığı şehit cenazesinde saldırıya uğraması Türkiye’nin gündemi olmaya devam ediyor.

O günden beri…

Gittiğimiz her yerde, olayı tartışmanın yanında bir de hak teslimi yapıldığını görüyoruz. Hakkı teslim edilen de Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya.

Söylenen şu:

“Helal olsun Emniyet Genel Müdürü’ne… Binlerce kişinin önüne geçip, ‘Burada birine zarar verecekseniz, önce Emniyet Genel Müdürü olarak beni ve tüm görevlileri linç edeceksiniz?’ dedi ve kalabalığı durdurdu.”

Gerçekten…

Kolay rastlanmayacak bir olay ve kolay yaşanmayacak bir göğsünü siper etme durumu söz konusu.

Bunu yapan Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya eski bir dostumuz. Çünkü Bursa’da 3 farklı dönemde değişik rütbelerde toplam 10 yıl görev yaptı.

O nedenle…

Bursa’da çok geniş bir çevresi var ve ailesi, torunları da Bursa’da yaşıyor.

 

Mehmet Gedik mezarı başında anıldı

 

5.-yazi-icin-mehmet-gedik-mezari-basinda-anildi,-sadi-kurtulan.jpgSiyasete… ANAP Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı olarak adım attığı 1983 yılında tanıdık. 2 dönem Bursa Milletvekili seçildi, Genel Başkan Yardımcısı oldu.

İnandığını söyleyen bir siyasetçiydi. Mudanya’da 8 yıl önce bir restoranda uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi.

Dün de…

Mustafakemalpaşa’ndaki kabri başında anıldı. Ailesi ve Gedik’in hem eniştesi, hem siyaset arkadaşı olan Mustafakemalpaşa eski Belediye Başkanı Sadi Kurtulan duygulu anlar yaşadılar.

 

Karanlığa karşı kadınlara dokunma formülü: Girişimciliğe ilk adım

 

6.-yazi-icin-kadinlara-girisimcilik-egitimi.jpgYılbaşından beri devam eden bir eğitim süreci… 12 kadın, bu süreçte 1 Günde 1 Eğitim adını taşıyan proje gereği hem yeteneklerini geliştirdiler, hem de girişimci olma yolunda altyapı edindiler.

Marka Yönetimi Danışmanı Sevgi Uyumaztürk ile Proje Eğitim Danışmanı Gülbin Okur’un geliştirdiği projeye Yıldırım Belediyesi de destek verdi.

Sertifika töreni için Avrupa’nın en büyük kitapçısı Özlüce BKM’ye gittiğimizde yaşama dair hedefler belirlemiş kadınlar gördük. Aralarında, kentin doğusundaki Karapınar’dan gelenler vardı.

BKM Yöneticisi Kutbettin Bingölbalı ile sertifikaları verirken, karanlıkla mücadele etmenin yolunun kadınlara dokunup yaşama katmaktan geçtiğini bir kez daha anladık.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.