1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa'dan Amerika'ya Özgürlük Anıtı belgeselini çekmeye gittiler
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa'dan Amerika'ya Özgürlük Anıtı belgeselini çekmeye gittiler

A+A-

Yaşamı boyunca Amerika'ya adım atmamış milyarlarca insan New York'taki Özgürlük Anıtı'nı biliyor. Elinde meşale tutan dev heykeli Fransızların yapıp 100. kuruluş yıldönümünde Amerika'ya armağan ettiği de kayıtlarda yer alıyor.

Oysa...

Bir de Fransızların heykeli yapma öyküsü var ki, kayıtlarda o yer almıyor.

O da...      

1.-yazi-icin-ozgurlik-aniti-belgeseli,-ebru-yigit,-serkan-yigit.jpgDev heykelin siparişini Osmanlı Devleti adına Mısır Valiliği'nin vermesi. Sait Paşa, bizzat tasarladığı ve Süveyş Kanalı girişine yerleştirmeyi planladığı heykelin siparişini 1854 yılında Fransa'ya verirken, ödemesini de yapıyor.

Fakat...

Osmanlı'nın son döneminde siparişini takip edememesi, değişen dünya konjonktürü heykelin adresinin değişmesine yol açıyor. Bilinen öykü de 1855'de heykelin yapımına başlandığı tarihten itibaren kayda geçiyor.

Heykelin Fransa'dan Amerika'ya nakledilişi ise Mısır Valisi Sait Paşa'nın siparişinden 30 yıl sonra oluyor.

İşte...

Tarihin karanlıkta kalmış bu sayfasını aydınlatmak için Bursalı belgesel yapımcısı Ebru Yiğit ve Serkan Yiğit çifti harekete geçti. Alman ve Amerikalı ortaklarıyla birlikte kolları sıvayan Bursalı belgeselciler ilk çekimleri de 2018 Kasım ayında, ikinci çelimleri Şubat 2019'da yaptılar.

Planlamalarına göre bu yaz aylarında çekimleri tamamlayıp ekim ayından itibaren prodüksiyon çalışmalarına başlayacaklar.

Bursa'dan gidip Amerika'nın New York kentinde dünyanın bildiği bir anıtın eksik kalan tarihine ilişkin belgesel çekmek çok da kolay değil.

O öyküyü...

Belgeseli çeken Serkan Yiğit anlattı:

“Amacımız tarihi bir gerçeği ortaya çıkarmak. Özgürlük Anıtı'nın 130 değil 160 yıllık bir öyküsü olduğunu, bu öykünün Fransa'dan değil Osmanlı'dan başladığını belgelemek ve dünya kamuoyuyla paylaşmak."

Ardından...

"Bu hedefle birlikte, Türkiye'nin tanıtımında yeni bir stratejiyi de deneyimleme olanağı bulacağız" dedi ve şunu da ekledi:

"Özgürlük Anıtı önünde yer alan ve tarihini anlatan levhanın değiştirilip Osmanlı'dan başlayan gerçek hikayenin yazılmasını sağlamak istiyoruz."

 

Dünya genç gazetecileri arasında bir Bursalı

 

2.-yazi-icin-gulinay-selcuk-newseumda.jpgOlay Televizyonu izleyicileri Gülinay Selçuk'u iyi tanıyorlar. Sunduğu başarılı programlar yanında Olay TV Ana Spikeri olarak hafta içi her akşam yalnızca Bursalıların değil, uydudan izleyen çok geniş bir coğrafyanın karşısına çıkıyor.

Genç ve başarılı televizyoncu Amerika Dışişleri Bakanlığı'nın 21 ülke yerel basınından seçtiği 21 genç gazeteci arasında 1 haftadır Amerika'da.

Dünyanın sayılı müzelerinden Newseum'da Olay gazetesiyle karşılaşması da gezisinin sürprizi oldu.

Bilgisini ve deneyimini geliştiren Gülinay'ın izlenimlerini sosyal medya paylaşımlarından ilgiyle izliyoruz.

 

Demokrasi çok güzel şey... Seçimler de demokrasinin bayramı!

 

3.-yazi-icin-secim-sandik-ve-oy.jpgSeçmek çok güzel bir duygu. Seçilmekse büyük mutluluk. Bu güzel duyguyla mutluluğu bir arada yaşatansa demokrasi. O nedenle demokrasi çok güzel bir şey ve bunu yaşamak gerçek ayrıcalık.

Bugünü de...

Güzelliği ve ayrıcalığı bir arada yaşatan demokrasinin bayram günü kabul etmek gerekiyor. Kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle, toplumun tüm kesimleri sandık başına gidip tercihini yansıtan oylarını kullanacaklar.

Üstelik...

Demokrasinin en güzel yanlarından biri, eşitlikçi olması.

Herkesin yalnızca bir oyu var ve yaşamdaki pozisyonu ne olursa olsun herkes bir oy kullanıyor. Eşitlerin oylarıyla da seçilmişler belirleniyor.

İnsanın özgür iradesiyle kendisini yönetecek olanı seçmesi kadar güzel bir şey yok. O nedenle demokrasinin bayramı kabul ettiğimiz seçimler herkes için hayırlı olsun.

Vatandaş olarak hepimize, bayrama katılıp demokrasinin tadını çıkarmak ve bunun için de sandığa gitmek düşüyor.

 

Kızılay'da yeni anlayış... Gençleriyle de yaşamın ve toplumun içinde

 

4.-yazi-icin-davut-gurkan-ve-kizilay.jpgKızılay 150 yıllık geçmişiyle dünyanın sayılı kurumlarından biri. Nerede dert varsa oraya herkesten önce yetişen bir merhamet çınarı olarak, sevgi ve şefkatle kollarını her yana uzatıyor.

Bursa Şubesi de bu çınarın en eski ve en köklü dallarından biri. Tam 110 yıldır faaliyette.

Geçen yıl...

Davut Gürkan başkanlığında yeniden yapılanan Kızılay Bursa Şubesi, yaşamın her anında toplumun yanında olma ilkesiyle hareket ediyor.

Bu kapsamda...

Şubelerin yanında Kadın ve Gençlik yapılanmaları yeni hedeflerle yenilendi, enerji harekete geçirildi.

Nitekim...

Bursa'da yeniden yapılanan Genç Kızılay geçtiğimiz günlerde sosyal sorumluluk çalışması anlamında önce Kestel'de doğadan çöp topladı, sonra da Bursa'ya yeniden kazandırılması için projeler hazırlanan Mudanya Altıntaş'taki Kızılay Kampı'nda bir araya gelip enerji yüklemesi yaptı.

Görünen o ki...

Bursa'daki Genç Kızılay önümüzdeki süreçte kendinden çok söz ettirecek.

 

40 yıllık başkandan ziyaret

 

5.-yazi-icin-kizilay-bursa-subesi-baskani-davut-gurkan-ve-eski-baskan-ibrahim-dokunmazer.png110 yıldır Bursa'da faaliyet gösteren merhamet çınarı Kızılay'ın son 40 yılında Bursa Şubesi Başkanı olarak İbrahim Dokunmazer hizmet etti. Deneyimli Kızılay'cı olan Dokunmazer geçtiğimiz günlerde, bayrağı devrettiği Kızılay Bursa Şubesi Başkanı Davut Gürkan'ı ziyarete geldi.

Biri kurumun 40 yıllık hafızası, diğeri kurumun yeni enerjisi olan Dokunmazer ve Gürkan bilgi alışverişi yapmanın yanında Kızılay'ın Bursa'daki hedeflerini konuştular.

 

Lunapark Kralı yeni oyuncağını Dubai Fuarı'nda görücüye çıkardı

 

6.-yazi-icin-lunapark-krali-galip-sakder-dubai-fuari.jpgYalnızca çocukların değil, yetişkinlerin de eğlence ve macera yaşadığı lunaparktan yolu geçmeyen yoktur.

Kültürpark'ta yıllardır hizmet veren, şimdilerde alışveriş merkezleri ve kentin farklı köşelerine de yayılan lunaparklardaki o heyecan veren oyuncakların Bursa'da üretildiğini ve neredeyse dünyanın her yerine ihraç edildiğini biliyor muydunuz?

Üstelik...

Bu işlerin merkezi bilinen İtalya'ya bile takım ihraç ediliyor.

İşte...

Galip Sakder böyle bir hizmet veriyor. Tanıyanların Lunapark Kralı diye çağırdığı Sakder yeni geliştirdiği lunapark oyuncağını ise geride bıraktığımız hafta Dubai Fuarı'nda dünya eğlence sektörüyle tanıştırdı.

Çok da büyük ilgi gördü.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.