1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Hem Bursa, hem sanayi sınırda: Yüksek teknolojiye 1 adım kaldı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Hem Bursa, hem sanayi sınırda: Yüksek teknolojiye 1 adım kaldı

A+A-

Şu bir gerçek ki... Ülkenin kalkınması kadar, kentlerin gelişimi ve yaşayanların refah düzeyi ile yaşam kalitesi sanayi üretimiyle doğrudan bağlantılı.

Bu da...

Günümüzde sanayi toplumu olarak adlandırılan yeni bir yaşam anlayışı olarak karşımıza çıkıyor. O bakımdan, düne kadar istihdam hedefli gelişen sanayinin yerini hızla yüksek teknoloji üreten işletmeler alıyor.

Zaten...

Teknolojiye yönelmeyen işletmelerin ihracat payları giderek düşüyor.

Aslında...

Bu konu Bursa'yı doğrudan ilgilendiriyor.

Çünkü...

Türkiye'de ilk organize sanayi bölgesi uygulamasının başlatıldığı kent olan Bursa'da sanayinin temelini öncelikle istihdam oluşturduğu için 60'lı yıllardan itibaren hep emek-yoğun kent oldu.

Son dönemde...

Biraz da uluslararası pazarlardaki rekabetin zorlamasıyla sanayide teknoloji değişimi gözlüyoruz. Üniversite-sanayi işbirliğinin hedefinde de bu var.

İşte...

Bu değişim Dünya Gazetesi'nde TÜİK verileriyle hazırlanan tabloda karşımıza çıktı.

Tabloya göre...

Düşük Teknolojili Ürünler kategorisinde Bursa 2 milyar 705 bin 745 Dolar'la ülke ihracatının yüzde 29.68'ini üstlenirken İstanbul, Gaziantep ve İzmir'in ardından üçüncü sırada bulunuyor.

Orta Düşük Teknolojili Ürünler kategorisinde 1 milyar 088 bin 496 Dolar'la ülke ihracatının yüzde 11.94'ünü yapıyor ve İstanbul, Kocaeli, İzmir, Ankara'nın ardından beşinci sırada yer alıyor.

Buna karşın...

Orta Yüksek Teknolojili Ürünler kategorisindeyse 5 milyar 265 bin 009 Dolar'la ülke ihracatında yüzde 57.75 paya sahip. Bu payla da İstanbul'un ardından ikinci sırada.

Ne var ki...

Yüksek Teknolojili Ürünler kategorisinde yalnızca 57 bin 846 Dolar'lık ihracat yapan Bursa yüzde 0.63'lük payla dokuzuncu sırada bulunuyor.

Yani...

Bursa hem kent, hem de sanayi üretimi olarak kritik sınırın eşiğine geldi.

Bir adım sonrası yüksek teknolojili ürünler üretimi. Oradaki sanayi payı arttığında kentin gelişmişliği de artacak ve bu da Bursa'da yaşayanlara yansıyacak.

Haydi gayret...

 

Mudanya'nın gözü İstanbul'da: Geliş sizden, dönüş bizden!

 

20 yıl öncesine kadar Mudanya yazın 3 ay artıp, sonra kabuğuna çekilen nüfusuyla Bursa'nın yazlığı halindeydi. Sosyal yaşamı 3 ayla sınırlı kaldığı için ekonomisi gelişememişti.

Mudanya artık eski Mudanya değil. Hatta, 10 yıl öncesinin Mudanya'sı bile yok. Doğalgazla birlikte yerleşik nüfusu arttı, denizden İstanbul'a açılan kapı olarak hareket geldi.

İşte...

Bu hareketi Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz bir adım daha ileri taşımak ve Mudanya'yı turizm kenti haline getirmek istiyor.

Bu amaçla...

Tarihi yapıların restorasyonuyla turizme kazandırılması için hazırlık yaparken, esnafa destek olmak için Haydi Mudanya'ya kampanyası hazırlıyor.

Kampanyanın odak noktasında İstanbul var. BUDO'nun deniz otobüsü, İDO'nun de hızlı feribotu ve deniz otobüsüyse çıkış noktasını oluşturuyor.

Çünkü...

İstanbul'un bir ucundan diğerine gitmekte zorlanan İstanbullu için denizden ulaşım kolaylığından yararlanmak istiyor.

Hatta...

Sloganı bile hazırladı: Mudanya'ya geliş sizde, dönüş bizden.

Planında...

Hafta sonunu ya da tatilini geçirmek için Mudanya'ya gelen İstanbulluların dönüş biletlerini karşılamak var.

Türkyılmaz düşüncesini anlatırken, "İstanbul ulaşımı artık çok kolay. Bundan yararlanıp İstanbullu konuklarımızı esnafımızla birlikte Mudanya'da ağırlamak istiyoruz. Böylece Mudanya'yı tanıtırken turizmden pay alacağız" dedi.

 

 

Bursa siyasetine sürpriz: Ali Osman Sali nakil yoluyla aday

 

AK Parti'nin aday adayı listelerini incelerken, Ankara başvuruları arasında sürpriz bir isim karşımıza çıktı: Ali Osman Sali.

Zaman zaman sohbet ettiğimiz için öyküsünü biliyoruz.

Geçmişte...

Başbakanlık Başmüfettişliği ve Refahyol döneminde Başbakanlık Personel Daire Başkanlığı yapan Ali Osman Sali 2007-2011 döneminde AK Parti Balıkesir Milletvekili olarak parlamentoya girdi ve Plan Bütçe'de görev aldı.

Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Karyağmaz Köyü'nden.

Yani...

Aynı dönem Bursa Milletvekilliği yapan Mehmet Ocakden'in köyünden.

Ancak...

Karyağmaz Köyü yerinin ormana terk edilmesi nedeniyle 2010 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Mustafakemalpaşa İlçesi sınırlarına taşındı.

Böylece...

Sali'nin nüfusu da köyüyle birlikte Bursa'ya geçti. Ama Sali zaten Bursa'da yaşıyordu. Üstelik Mustafakemalpaşa Yalıntaş'ta yazlığı, Osmangazi'de de ailesinin yaşadığı evi vardı.

Hatta...

Ailesinden bazı isimler yaklaşık 5 yıldır AK Parti Bursa yönetimlerinde.

30 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'nin kazandığı Balıkesir seçimle birlikte Büyükşehir statüsü alan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nde Genel Sekreterlik önerildiğinde "Kuruluş sürecini tamamlayınca bırakmak şartıyla" kabul etti.

Nitekim...

Eylül ayı sonunda kuruluş süreci tamamlandığı için istifasını verdiğinde, söylediğini yapacağı beklenmediği için Balıkesir'de şaşkınlığa yol açtı.

Şimdi, köyüyle nakil gelen bir isim olarak AK Parti'den Bursa için aday adayı.

Arşivimizi açıp baktığımızda, Temmuz 2010'da Ali Osman Sali için şu cümleyi yazdığımızı gördük:

Köyü Mustafakemalpaşa’ya taşınacağına göre, önümüzdeki ilk genel seçimde kendisini AK Parti Bursa listesinin en fiyakalı yerinde görmek hiç şaşırtmayacak.

Gerçi...

Köylüsü Ocakden de yeniden aday, ama 2011'de gerçekleşmeyen Bursa adaylığı bu kez olur mu merak ediyoruz.

 

Erdoğan'ın önünde coplanan Gençlik Kolu, şimdi aday adayı

 

Yıl 2000... Adalet ve Kalkınma Partisi henüz yeni kurulmuştu ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan ilk Bursa programına gelmişti. Altıparmak'ta ilerleyen otobüse AK Partili gençler gösteri yapıp eşlik ederken bir anda polis müdahalesiyle ortalık karışmıştı.

Üstelik bir genç feci şekilde coplanırken otobüsün camından uzanan Erdoğan tepki göstermişti.

O genç...

AK Parti İl Gençlik Kolları'nın kurucu başkanı Mahmut Turunç'tu. 2011'de aday listesine gençlik kontenjanından giren Turunç, sonrasında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın danışmanlığını yaptı.

Şimdi de...

Listenin seçilebilir sırasında yer bulabilmek umuduyla AK Parti'den aday adayı oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.