1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. İnsana yönelik anlayışla merkezde metro, 3 ilçeye banliyö ve tramvay
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

İnsana yönelik anlayışla merkezde metro, 3 ilçeye banliyö ve tramvay

A+A-

Karşılaştırmak gerekirse... AK Parti Büyükşehir Adayı olarak 31 Mart’ta sandık yarışına girecek Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın 3D destekli animasyon görseli, CHP Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey’in animasyonuna göre daha etkileyiciydi.

Buna karşın…

İki adayın da ortak noktaları var ve kent sorunlarına bakışları aynı.

1.-yazi-icin-chp-buyuksehir-adayi-mustafa-bozbey-proje-sunumu.jpgÖrneğin…

Aktaş gibi Bozbey’in de önceliği ulaşım oldu. Bozbey’in planladığı 4 metro hattı ile geçen hafta Aktaş’ın açıkladığı proje birbirine çok uzak değil.

Buna karşılık, Bozbey ilçeler için de raylı ulaşım çözümleri planlamış.

Nitekim…

Hızlı trenden Mudanya Güzelyalı ve Gemlik’e, Bursaray Kestel’den İnegöl’banliyö tren hatları düşünüyor. Yenişehir hızlı tren istasyonu, havaalanı güzergahından İnegöl Alanyurt’a da bir hat planlıyor.

Yanı sıra…

Mudanya Arnavutköy’le Güzelyalı arasında, İnegöl Alanyurt’la terminal ve yeni hastane arasında, Mustafakemalpaşa terminaliyle de Tatkavaklı Kavşağı arasında tramvay düşünüyor.

Raylı sistemlerin dışında yol projeleri arasında biri dikkat çekiyor:

90’lı yıllarda rahmetli Süleyman Demirel’in başbakanlığında önerdiği, dönemin Devlet Bakanı Cavit Çağlar’ın savunduğu, AK Parti’nin etkili ismi eski bakan Faruk Çelik’in ısrarla gündeme getirdiği güney çevre yolu gündeminde.

Yine…

Bozbey’in gündeminde Yunuseli’ndeki Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nı Mudanya Yolu’nda Organize Sanayi Kavşağı’na bağlayacak yol var. Kısa bir bölüm kalmasına karşın, kamulaştırma nedeniyle duran yolu Hamitler’in altından tünelle geçerek tamamlamak istiyor.

Bununla birlikte…

Heykel’in yayalaşması projesini ilk olarak 1986 yılında dönemin Belediye Başkanı olan Ekrem Barışık’tan duyduk. 1999 seçiminde DYP Büyükşehir Adayı olan Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu proje haline getirdi. 2004’te rahmetli Hikmet Şahin seçildiğinde gündemine aldı.

Şimdi…

Millet İttifakı’nın diğer partisi İYİ Bursa Milletvekili olan Tatlıoğlu’nun çalışması ciddi bir proje olarak önümüzde.

İnsan odaklı yönetim yanında dikkat çeken projelerden biri turizm oldu.

Evliyalar Yolu, Mysia Yolları, Ahmet Hamdi Tanpınar Rotası, Nâzım’ın Bursa Rotası, İpekyolu Bursa Rotası, Beylikten İmparatorluğu Kuruluş Yolu ve Sultanlar Yolu adlarıyla 7 rota açıkladı.

 

“Projeler yapılır, esas derdimiz insan”

 

2.-yazi-icin-mustafa-bozbey-proje-sunumu-derdimiz-insan.pngCHP Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey proje sunumunu yaptıktan sonra sahnedeki perdeye bazı görüntüler yansıdı., Daha doğrusu, tanınmayacak şekilde kadrajlanmış fotoğraflara gençler ve çocukların sesli anlatımlarıyla yaşam öyküleri geldi.

Bozbey de bunun üzerine “Projeler yapılır, ama bizim esas derdimiz bu insanları gülümsetebilmek” deyince salonda da duygusal bir etkiye yol açtı.

Hatta…

O öyküler ve Bozbey yaklaşımı projelerden daha çok ilgi gördü.

 

Yoksula yaşamı ucuzlatma formülü

 

Kalın proje kitapçığında ulaşımdan parklara, sudan havaya, kent estetiğinden spora. turizmden ticarete, tarımsal üretimden kooperatifleşmeye onlarca başlık altında proje var.

Bunun yanında…

CHP Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey dar gelirliye yaşamı kolaylaştıracak önemli mesajlar verdi:

“Su haktır, fiyatları inecek. Ulaşım haktır, ilkokul ve ortaokul öğrencisine ücretsiz olacak.”

Bunu da…

“Yaşamda eşitlik” olarak tanımladı.

 

Soylu: 31 Mart’ta Tayyip Erdoğan’ı Bursa’sız bırakmayın

 

4.-yazi-icin-icisleri-bakani-suleyman-soylu.jpgGördüğümüz kadarıyla… Son zamanlardaki en kalabalık AK Parti organizasyonu oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu dinlemek için Merinos Kongre ve Kültür Merkezi fuar alanını dolduran muhtarların yanı sıra Oda başkanları ve sivil toplum örgütleri yöneticileri karşılarında her zamanki gibi etkili bir hatip buldular.

Üstelik…

Bakan Soylu salona girdiğinde masalardan uzanan elleri sıkıp fotoğraf çektirmekten, oturacağı yere yarım saatten fazla zamanda ulaşabildi.

Heyecanını duygularıyla birlikte yansıttığı 63 dakikalık konuşmasının neredeyse tamamı terör uyarıları üzerineydi.

Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı tehlike anlarını tek tek anımsatması yanında bilgiler verdi. “Bize silah çeken kim varsa inine girip tepesine biniyoruz” dediğinde salondan alkış yükseldi. “Üzerimizdeki vesayeti kaldırmak için büyük mücadele veriyoruz” dediğinde alkışlar daha da arttı.

Gezi olaylarında yaşananları anlatırken de “Biz buraya sizin sinenize başımızı koymaya geldik” dedi.

Sonrasında…

“HDP bir siyasi parti değildir, PKK’nın siyasi koludur” diyerek konuşma dozunu sertleştirirken, dağa çıkışların en alt seviyeye indiğini söyledi. Millet İttifakı listelerinden PKK ile bağlantılı 299 aday tespit ettiklerini tekrarladıktan sonra “Çok büyük fitne tohumu ekiyorlar” dedi ve ekledi:

“Teröristleri değil dağlarda gezmelerini kafalarını çıkaramayacak noktaya getiriyoruz.”

Ardından…

Terörle mücadele ve güvenlikte önemli noktaya gelindiğini vurgulayıp Bursa’ya çağrı yaptı:

“31 Mart’ta boynumuzu Kandil’in önünde eğik bırakmayın. Tayyip Erdoğan’ı Bursa’sız bırakmayın.”

 

MHP İl Başkanı’ndan sert gönderme

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Mustafakemalpaşa ve Mudanya Güzelyalı nokta mitingleri yanında AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’in önerisiyle sürpriz Karacabey ziyareti de büyük ilgi gördü.

Bununla birlikte…

AK Parti’nin bir organizasyonunda ilk kez MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı’ya da söz verildi. O da kürsüden Millet İtifakı’na yüklendi:

“Geçmişte darbeler, 15 Temmuz’un babası CHP, MHP’yi ele geçirmeye çalışan İP ve HDP… Doğru, yaptıklarınız yapacaklarınızın teminatı.”

 

Merinos’ta ‘güvenlik’ adına eziyet

 

6.-yazi-icin-merinos-guvenlik-eziyeti-asip-salona-girenler.jpgAK Parti dün sabah kurumlar adına pek çok kişiyi Merinos’a davet etti, fakat gelenlerin salona ulaşamamaları için ne gerekiyorsa polis yaptı.

Önce Merinos’a aracımızla girebilmek için, sonra salona girebilmek için kapı kapı dolaştık. Güvenlik değil, resmen eziyet. Bir an geldi, devletin verdiği basın kartını devleti temsil eden İçişleri Bakanı’nın önüne bırakmayı bile düşündük.

Bu kadar eziyete karşın inat edip salona girenlere plaket vermeli.

Şu da var:

AK Parti’nin yöneticileri de olanları seyretti, yardımcı olmadı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.