1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. İşte olması gereken bu: Seçim için propaganda yerine kent vizyonu!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

İşte olması gereken bu: Seçim için propaganda yerine kent vizyonu!

A+A-

Seçimlerde… Özellikle de yerel seçimlerde adayları iki kategoride ele almak gerekirse; yeniden aday olan görevdeki belediye başkanları birinci, muhalefet adayları ikinci kategoride yer alır.

Bursa’ya baktığımızda…

Seçim sahasında kıyasıya siyasi rekabet ve siyasi mücadele görüyoruz. Bunlar da seçim atmosferi içinde gayet doğal.

Yanı sıra…

1.-yazi-icin-mustafa-dundar-secime-giderken-kente-vizyonel-bakis.jpgHem görevde olup da partileri tarafından yeniden aday gösterilen belediye başkanları, hem karşılarındaki adaylar kampanyalarının en önemli aşamasında projelerini açıkladılar.

Bu da…

Son derece doğal bir akış. O projelerin finansı ve yapılabilirliği ise farklı bir tartışma gerektiriyor.

Buna karşın…

Açıklanan projelerden, projelere yönelik tartışmalara kadar geniş perspektifte dikkatimizi çeken bir durum var:

Seçime gidilen süreçte yeni dönem projeleriyle kamuoyu karşısına çıkılırken, kent vizyonuna hedef gösteren belediye başkanı sayısı çok fazla değil.

Bunlar arasında…

3 boyutlu animasyon destekli sunumunda Bursa tasavvuru ortaya koyan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile birlikte kente vizyon hedefi gösteren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yaklaşımı dikkat çekiyor.

Öyle ki…

Dündar seçim hesaplarını bir kenara bırakıp, adaylık kampanyası kapsamındaki projelerden bile önceliği vizyon hedeflere veriyor.

Örneğin…

Sıcaksu bölgesinde, yolun üstündeki alan için açıkladığı özel sektöre ait termal projesi kuşkusuz bu kentin geleceğinde çok önemli bir yer tutacak.

Yanı sıra…

Yunuseli’ndeki Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı çevresindeki yapılaşmanın planlandığı gibi olabilmesi için genel çağrı yaparken, bu bölgede bulunan üretim tesislerinin kentin daha uygun yerlerine taşınmaları isteği kabul de gördü.

Normalde…

Seçim dönemlerinde belediye başkanları ve adayların pek dokunmak istemediği konular bunlar, fakat Dündar’ın sergilediği tavrın da örnek olması gerekir.

 

Mudanya’nın özel dengeleri

 

2.-yazi-icin-dr.-murat-unal-ve-emir-ali-usta.jpgMudanya’nın yakın zaman öncesine kadar seçime etkisi bilinen kendine özel demografisinin yerini bugün kritik dengeler aldı.

Nitekim…

Seçim süreci başladığında aday olup olmayacağı, ya da kime destek vereceği merak edilen eski belediye başkanı Erol Demirhisar geçtiğimiz günlerde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşılamasında yer aldı.

Buna karşın…

2009’da CHP Mudanya Adayı olan ve ilçede etkisi bilinen Emir Ali Usta ise, Esnaf Odaları Birliği Başkanı olarak AK Parti Adayı Dr. Murat Ünal’ın toplantısına katıldı.

 

Siyaseti sanal ofisle tanıştıran Necati Şahin Türkiye’ye örnek oldu

 

3.-yazi-icin-necati-sahin-sanal-secim-ofisi.jpgSiyaset 2000’li yıllardan itibaren dijital dünyayla tanıştı. Önceleri internet siteleri vardı ve adaylar açtıkları sitelerle hem faaliyetlerini duyurdular, hem propaganda yaptılar.

2009’dan itibaren sosyal medya siyaset dünyasına girdi. Yine adaylar açtıkları sosyal medya hesaplarından tanıtımlarını yapmayı çok sevdiler. Son dönemde bunlara sosyal medyadan canlı yayın eklendi.

İşte…

Siyasetin dijital yaşam geçmişi böylesine hızlı ve renkli akarken Türkiye’de bir ilk olan uygulamayı AK Parti Nilüfer Adayı Necati Şahin başlattı.

İnternette açtığı sanal seçim ofisi bu alanda Türkiye’deki ilk uygulama olurken, vatandaşın da büyük ilgisiyle karşılaştı.

Nitekim…

Şahin’in sanal seçim ofisini ziyaretler günlük 50 bini geçti, site içi görüntülemeler de 80 bini buldu.

Anlaşılan o ki…

Sanal ofis gelecek seçimde her yerde adayların gözdesi olacak.

 

Yaşamının bütün anılarının geçtiği mahalle için siyaset yapacak

 

4.-yazi-icin-feridun-ozyuksel-ertugrulgazi-mahallesi-secim-calismkasi.jpgFeridun Özyüksel’i uzun yıllardır tanırız. Merkez sağdan başlayan siyasi yaşamında ve sivil toplum örgütlerinde hep Yıldırım için çalıştı.

Kısa adıyla YILSİAD olarak tanınan Yıldırım Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin en parlak dönemi onun başkanlığında yaşandı.

AK Parti İl Başkan Yardımcılığı’nı bırakıp Yıldırım Belediye Meclisi’ne aday olduğunda partisi Ertuğrulgazi, Kaplıkaya ve Siteler mahallelerinin sorumluluğunu verdi.

Heyecanı da burada başladı.

Çünkü…

7 yaşındayken ailesiyle Ertuğrulgazi Mahallesi’ne yerleşti. Gençliğini yaşadı, evlendi, çocukları doğdu, babası ve dedesini burada kaybetti.

Bu akşam…

Ertuğrulgazi Meydanı’nda saat 19.00’da seçim bürosunu açacak olan Feridun Özyüksel heyecanını şu sözlerle dile getirdi:

“Belediye meclisi adayı olarak Allah bana, çocukluk ve gençliğimi yaşadığım, tüm anılarımın olduğu mahallenin sorumluluğunu nasıp etti.”

Mesajı şu:

“İnşallah mecliste de sorunların çözümü için üzerime düşeni yapacağım.”

Bir yandan seçim çalışmalarını sürdüren Özyüksel, eski siyaset arkadaşlarını da bir araya getirdi.

 

Güfte yazarı ve 40 yıllık hekim!

 

5.-yazi-icin-dr.-husamettin-olgun-meslekte-40-yil-plaketi.pngDr. Hüsamettin Olgun kuşku yok ki bu kentin değerli kulak-burun-boğaz doktorlarından biri. Fakat tıp alanında olduğu kadar Türk Sanat Müziği alanında da tanınıyor.

Çünkü…

Yıllardır dillerden düşmeyen pek çok şarkının güftesini yazdı. Şarkıları ve sanat toplantıları için gittiği pek çok kentte plaket aldı.

Fakat…

En anlamlı ve duygulandıran plaket geçtiğimiz hafta geldi.

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Bursa Tabip Odası’nın düzenlediği gecede Dr. Hüsamettin Olgun’a meslekteki 40. yılı plaketi verildi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.