1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. İYİ Parti ‘sokağa’ çıkıyor: Her konuyu ‘meydanda’ anlatacak
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

İYİ Parti ‘sokağa’ çıkıyor: Her konuyu ‘meydanda’ anlatacak

A+A-

Son 1.5 yıldaki siyasi gelişmeleri anlatırken “Bizim başımıza gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi” diye söze başladı. Partilerinin siyaset sahnesine çıkışını şöyle dile getirdi:

“Kurulduktan sonra ilk seçimde TBMM’de Grup kuran 3 parti var: Darbe dönemi sonrası Anavatan Partisi, ekonomik kriz sonrası AK Parti. İkisinin de önünü açan iktidar uygulamaları vardı. İYİ Parti ise önüne çıkan ya da çıkarılan engelleri aşıp Meclis’e girdi.”

1.-yazi-icin-iyi-parti-il-baskani-dr.-yahya-bahadir.pngCuma akşamı Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında konuk ettiğimiz İYİ Parti İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır, kurulduktan sonraki önceliklerinin seçime girmek olduğunu, bunu da CHP’nin 15 milletvekili desteği ve kurdukları ittifakla aştıklarını anlattı.

Sonra da…

2023’e kadar olan 4 yıllık seçimsizlik dönemini değerlendirmeye yönelik belirledikleri yol haritasını açıkladı:

“Sokakta siyaset yapacağız.”

Yöntemleri…

Alışılmış siyasetin biraz dışında olacak:

“Seyyar bir masamız var. Bir de arkasına kurduğumuz örümcek standımız. Meydanlara gideceğiz ve izin alıp masamızı kuracağız. Orada milletle beraber siyaset yapacağız.”

Çıkış noktası şu:

“Millet bizi dinliyor. Biz de milletimizin yanındayız ve sokaklardayız.”

Meydanlarda planladıkları sokak siyasetini nasıl yapacaklarını da söyledi:

“Milletimizin ne derdi varsa meydana ve sokağa taşıyacağız. Orada her şeyi konuşacağız, her şeyi anlatacağız. Dertleri dile getireceğiz, çözüm için düşündüklerimizi söyleyeceğiz.”

Ardından…

“İl Başkanlığı ve tüm ilçe başkanlıklarımız bu yöntemi uygulayacak” dedi ve iddia ortaya koydu::

“Bursa’nın her yerindeki her meydanda konuşacağız, her şeyi açıklayacağız, düşündüklerimizi doğrudan halka anlatacağız.”

Şunu da ekledi:

“Siyasette de yeni bir çığır açacağız.”

Mesajı ise şu:

“Bizim için parti öncelik değil, önceliğimiz millet. İYİ Parti siyasetin kaderini ve gidişatını değiştirerek sorumluluk üstlendi. Büyük kentlerde belediyeleri kaybeden iktidarın değişebileceğini gösterdi.”

 

Milliyetçi, muhafazakar, demokrat kimlik

 

Kuruluş aşamasında “Milliyetçi Hareket Partisi içinde kendini Ülkücü olarak tanımlayan kişilerle başlayan hareket” olduklarını vurgulayan İYİ Parti İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır, hedef seçime girmek olduğu için de “kim geldiyse aldıklarını” söyledi.

Parti kimliğini de şöyle tanımladı:

“İYİ Parti sadece Ülkücü camiaya hitap eden bir parti değil. Milliyetçi, muhafazakar, demokrat bir parti. Merkeze hitap edecek kitle partisi olma ve iktidar yolunda bir parti.”

 

İnegöl Belediye Meclisi komisyonlarına yürütmeyi durdurma çıktı

 

3.-yazi-icin-olay-tv-her-acidan-programi-iyi-parti-il-baskani-dr.-yahya-bahadir.pngGerçi… Aday çıkardığı 9 ilçede belediye başkanlığı kazanamadı, ama İYİ Parti 31 Mart seçiminde kendini başarılı buluyor.

Bunu da…

İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır şu rakamlarla dile getirdi:

“Bursa’da toplam 400 belediye meclisi üyesinin 60’ını İYİ Parti aldı. Bu yüzde 15’lik bir oranla meclislerdeyiz demek. Bursa’daki oy oranımız da yüzde 12.5’la Türkiye ortalamasının üzerine çıktı. Belediye başkanı çıkarsaydık çok iyi olacaktı, ama kılpayı kaybettik.”

Ardından…

“Her ilçede temsil ediliyoruz” dedi ve devam etti:

“Belediye meclislerindeki komisyonlarda bize haksızlıklar yapılıyor, hakkımız olduğu halde bazı yerlerde görev verilmiyor. Örneğin İnegöl'de ve Büyükşehir’de böyle oldu.”

Sonra da şunu açıkladı:

“İnegöl Belediye Meclisi’ndeki komisyonlarda İYİ Parti’ye yer verilmeyince yargıya başvurduk. Yargı da yürütmeyi durdurdu.”

Şunu da ekledi:

“Benzer durum Büyükşehir’de de var. Orada da başvurumuzu yaptık.”

 

Akşener, Bahadır’a “devam” dedi

 

400 belediye meclisi üyeliğinin 12’si Büyükşehir olmak üzere 60’ını kazanmasına karşın aday çıkardığı 9 ilçede belediye başkanlığı alamayan İYİ Parti İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır, seçim sonrası İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’le yaşadığı diyaloğu ilk kez açıkladı:

 “Biz seçimle değil atamayla gelen il başkanlarıyız. Marmara Bölgesi İl Başkanları toplantısında Genel Başkanıma bir tasarrufu varsa görevden ayrılmaya hazır olduğumu söyledim. Fakat göreve devam etmemi istedi.”

 

Bahadır: Seçimi CHP de bizim gibi algılasaydı sonuç farklı olurdu

 

İYİ Parti İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır 31 Mart seçiminde “demokrasiye hizmet” misyonuyla hareket ettiklerini söyleyip şu değerlendirmeyi yaptı:

“CHP de bizim gibi algılasaydı, kendi içinde bazı sıkıntılar yaşamasaydı ve bizim gibi baksaydı sonuç çok daha farklı olurdu.”

Sonra da hassas noktaya işaret etti:

“Biz çoğu illerde CHP’ye destek verdik. Fakat destek almak istediğimiz Balıkesir, Denizli gibi illerde beklediğimiz destek ve yeterli sinerji gelmedi.”

Şunu da ekledi:

“Nitekim Bursa’da kıl payı kaybettiğimiz yerler oldu.”

Şuna da açıklık getirdi:

“Sayın Mustafa Bozbey’le uyumlu bir şekilde çok güzel seçim kampanyası yürüttük. Sayın CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş Bey’le de hiç bir sıkıntı olmadı. Belediye meclis üyelerini masada çözdük, oturup imzalar attık. Ufak tefek soruların dışında yüzde 99 bu iş tuttu ve yürüdü.”

Görüşü şu:

“Sadece bizim adaylarımızın olduğu ilçelerde aynı şuur ve bilinci beraber yaratamamanın sıkıntısını yaşadık Ama bu bizden kaynaklanmıyor.”

 

Yeni döneme 2 hedef ve teşkilat revizyonu

 

Yeni dönem hazırlığı kapsamında İYİ Parti İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır 2 hedefi “Üye sayısını arttırmak ve mahalle temsilcileri oluşturmak” olarak açıkladı.

Teşkilat revizyonu için de şunu söyledi:

“Şubat ayında muhtemelen kurultayımız var. Ondan önce teşkilatlarımızı yenileyip hazır hale gelmek istiyoruz.”

Kriteri de şu:

“Siyasette kesinlikle delege hesabı veya kontrollü delege hesabı gibi şeylerin önünü açmak istemiyorum. Her şey kendi doğal akışında yürümeli.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.