1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kentlerin gelişimi trafikteki çözümü değiştiriyor: Bu kavşaklar rahatlattı  
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kentlerin gelişimi trafikteki çözümü değiştiriyor: Bu kavşaklar rahatlattı  

A+A-

80’li yılların başlarıydı… Çekirge Caddesi ile Merinos Caddesi’nin kesiştiği Stadyum Meydanı Kavşağı’nın ortasındaki dönüş adasını belediye büyüttü.

O dönem…

Bursa Belediyesi Fen İşleri Müdürü olan ve kent için ürettikleriyle yıldızı hızla parlayan rahmetli Basri Sönmez’le meydandaki düzenleme çalışmalarının haberini yapmak üzere birlikteydik.

Dönüş adasının büyütülmesindeki mantığı sorduğumuzda şunu söylemişti:

“Dünyadaki temel prensip şu: Bu tür meydanlı kavşaklarda orta ada mümkün olduğunca büyük tutuluyor. Bu sayede kavşağın dönüşlerine daha çok sayıda araç girebiliyor.”

Aradan yıllar geçti…

80’li yılların başlarında dönüş yapacak daha çok araç girmesi için büyütülen Stadyum Meydanı Kavşağı’nın ortasındaki dönüş adası, kavşaklarda kaldırılan ilk ada oldu.

Çünkü…

Dönüş yapacak araçlar kavşak içinde en az 2 kez kırmızı ışığa yakalandıkları için kavşakta kalma süreleri uzadı ve bu da yoğunluğu arttırıp daha çok aracın beklemesine yol açtı.

Bu uygulama…

1.-yazi-icin-stadyum-kavsagi.jpgSon dönemde akıllı kavşaklar modeline döndü ve kentin pek çok yerinde artık ortasında dönüş adası olmayan, bu sayede de araçların daha kısa sürede ve daha hızlı terk ettikleri kavşaklar var.

Üstelik…

Adına akıllı kavşak denmeden önce Stadyum Meydanı’nda uygulanan, sonra Recep Altepe döneminde akıllı kavşak adıyla Orhaneli Kavşağı’nda geliştirilen formül, başarısı ortaya çıkınca tüm kavşaklara yayıldı, bu da trafik sorununa rahatlama getirdi.

Hafta sonunda…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın kavşak düzenlemeleriyle elde edilen trafik rahatlaması açıklamalarını okurken, aklımıza yıllar önce rahmetli Basri Sönmez’in söyledikleri geldi.

Gölgesine daha çok araç toplaması için dönüş adası büyütülen kavşaklar trafiğin önünü tıkayıp hızlı akışı engellediği için artık her yerde demode oldu.

Şimdi araçları bekletmeden ve kavşaklarda yığılmaya yol açmadan trafiği akıtmak moda uygulama.

Çıkan sonuç da şu:

Kent yönetimi anlayışı ve trafik uygulamaları zaman içinde yenilenebiliyor.

Hatta…

Kentlerin gelişimleri trafikteki çözüm formüllerini doğrudan ilgilendirdiği için, o uygulamaları yenilemek gerekiyor.

Başkan Aktaş işte bunu yapıyor.

 

Hem sanayi, hem konut, hem AVM birikimi

 

2.-yazi-icin-korupark-organize-sanayi-kavsagi.jpgCumartesi günü Büyükşehir Belediyesi basın bülteninde, akıllı kavşaklarla trafikteki rahatlama anlatılırken, fotoğraf olarak Korupark önündeki kavşağa yer verildi.

Bu kavşak trafik uygulamaları açısından tam bir tez özelliği taşıyor.

Örneğin…

Organize Sanayi Bölgesi giriş ve çıkışları bu kavşaktan oluyor. Alışveriş merkezine buradan giriliyor, Emek’ten 1050 Konutlara kadar olan alanda da konut yoğunluğu var.

O bakımdan…

Büyükşehir’in öncelikleri arasında Korupark-OSB Kavşağı olması doğru yaklaşım.

 

İrfan Tatlıoğlu’nun çağrısıyla Türkmen-Alevi kucaklaşması

 

3.-yazi-icin-irfan-tatlioglu-ve-ozdemir-ozdemir.jpgOrhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu bir yandan yöresine yerel hizmet verebilmek için çalışırken, bir yandan da kurucusu ve genel başkanı olduğu Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği organizasyonuyla ülkenin her yanına ulaşıp Yörük ve Türkmenleri bir araya getiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde düzenlenen, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun da katıldığı Ankara’daki Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi’den Günümüze Gönül Erenleri konulu toplantıya da bu göreviyle gitti.

Konuşmasında…

Alevi-Sünni birliğinin önemine vurgu yaptıktan sonra Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Başkanı Özdemir Özdemir’e dönüp şöyle seslendi:

“Biz bu milletin iki koluyuz. Birimiz olmazsak bu millet çolak kalır. Şimdi artık özlemle ve muhabbetle kucaklaşalım.”

Ardından…

Bunları söylemekle de yetinmedi ve Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Başkanı Özdemir’in yanına giderek sarıldı ve Özdemir’e bir de Hazreti Ali’nin kılıcı olarak bilinen Zülfikar armağan etti,

Sahnedeki kucaklaşmanın yankıları salonda hemen hissedildi.

Böylece…

Anadolu’daki Sünni-Alevi kucaklaşmasının ilki İrfan Tatlıoğlu’nun anlık girişimiyle Ankara’da başladı.

 

Yörük-Türkmenlerin Afrin’e destek çıkarması

 

4.-yazi-icin-yoruk-turkmen-birligi-baskani-irfan-tatlioglu-afrin-icin-hatay-hassa-cikarmasi.jpgTürkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu hafta sonu da Afrin’de savaşan kahraman askerlere destek için Hatay sınırındaki Hassa ilçesindeydi.

Bölgede bulunan Yörük ve Türkmenlerin de katılım sağlamaları nedeniyle kalabalık bir grup olarak yapılan ziyaret sırasında kurbanlar kesildi, şehitler için dualar edildi, askerlere de moral verildi.

Tatlıoğlu dönüşte ziyaret anılarını anlatırken “Göğsümüz kabardı” dedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.