1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. MHP'den 40 yaş altı yönetimle 'gençlik açılımı' özel programı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP'den 40 yaş altı yönetimle 'gençlik açılımı' özel programı

A+A-

Genel anlamda... MHP'nin siyaset yaptığı tabanın iki farklı yapısı var. İlkini, tüm siyasi partilerde olduğu gibi genel yapı oluşturuyor. Ne var ki, teşkilatlar ve üye tabanını oluşturan bu genel yapının yaş ortalaması giderek yükseliyor.

Bununla birlikte...

MHP'nin taban bulduğu Ülkü Ocakları yapılanması ise genç kaynak olarak siyasete katkısını sürdürüyor.

Nitekim...

te.jpgPartide yönetim kademelerinde görev alanların tamamı olmasa bile çok büyük bölümünü Ocak tabanı olarak tanımlanan yapıdan gelenler oluşturuyor.

İşte...

MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı göreve atandığında yeni İl Yönetim Kurulu'nu oluştururken, giderek yükselen yaş ortalamasını düşürmek ve hareket kabiliyetini yükseltmeyi amaçladı.

Sonuçta da...

40 yaş ortalamasıyla yeni bir yönetim oluşturdu. Böylece, yaş ortalaması olarak siyasi partiler arasında dikkat çekici bir hamle yaptı.

Dahası...

Kalkancı'nın gündeminde, alışılmış siyaset uygulamaları ve takibi yanında, yeni bir seçim dönemi başlarken hedef seçmen kitlesini de etkileyecek siyaseten radikal bir adım attı.

Bunu yaparken de...

Partinin her kesimden gelen deneyimli, isimlerine yönetiminde yer vererek enerjiyle deneyimi buluşturmayı hedefledi.

Yanı sıra...

Yeni dönemin siyaset anlayışı planlamasını yaparken eğitim ve kültür içerikli ciddi bir program hazırlamak üzere kolları sıvadı, siyaset ağırlığını da gençlik politikalarına verdi.

Böylece...

Ülkücü gençlik ile parti kademeleri arasında geçiş bağlantısı oluşturdu. Bir anlamda, Ocak'ta yetişen gençlerin siyasi sisteme girmelerinin önünü açtı.

Bir başka ifadeyle söylemek gerekirse, en genç İl Başkanı özelliği taşıyan Kalkancı, yaşıtlarının siyasi ağırlığını arttırırken, gençleri sokak yerine siyasete çeken bir zemin planladı.

Bunun için de gençlere dokunan siyaset anlayışıyla yola çıktı. Başarılı olursa

MHP siyaseti adına çığır açmakla kalmayacak, Bursa siyasetine de model kazandıracak.

 

2 bölgeli sisteme göre ilk adım MHP'den

 

Siyasi partilerin il ve ilçe yönetimlerinde Teşkilat Başkanlığı her zaman önem taşır. Çünkü partiler teşkilatlanmayı bu birim üzerinden yürütür.

Yeni dönemde...

İl Başkan Yardımcıları altında komisyonlar oluşturan MHP 2 ayrı Teşkilat Komisyonu kurdu. Cemalettin Aydemir başkanlığında olanı 1. Bölge için çalışma yaparken, Hikmet Çalışye başkanlığındaki komisyon 2. Bölge için çalışacak.

Böylece...

Bursa'da 24 Haziran seçimiyle başlayan 2 bölgeli yeni döneme göre ilk yapısal düzenlemeyi de MHP yaptı.
 


Anadolu'ya çıkma kararı aldılar, ilk durak Bursa'dan başladılar

 

Denge ve Denetleme Ağı son dönemde siyasetin denetimi adına öne çıkan sivil toplum yapılanması olarak faaliyet gösteriyor.

34-006.jpgGönüllülük esasına dayalı Denge Denetleme, 24 Haziran seçimiyle birlikte başlayan yeni döneme uygun adımlar atmak için de yerel yapıları öne çıkarma yolunu seçti.

Önceden...

Yerelde hazırlanan raporlar merkezde değerlendirmeye alınırken, merkezden Anadolu'ya çıkma kararı alan Denge ve Denetleme Ağı, 7 bölgeli çalışma planlamasında ilk durak olarak da Bursa'yı seçti.

Bu doğrultuda...

Merkezden gelen koordinatörler Hayriye Ataş ve Ali Beştaş ile birlikte, sistemin Bursa'daki gönüllü koordinatörleri olan Diş Hekimi Gürkan Kaya ve Kemal Uysal hafta içinde yoğun bir ziyaret trafiğiyle sahaya açıldılar.

AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş ve diğer siyasi parti yönetimleri yanında sendikalarla bazı sivil toplum örgütlerini de ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verdiler.

Ayrıca...

Seçim sonrası yeni sistemin nasıl işleyeceğini gözlemlemeye yönelik görüşmeler yaptılar. Böylece, daha geniş kesimlerle buluşmanın adımlarını attılar.
 


Denge Denetleme günlük yaşama dokunacak

 

Gönüllülük esasına dayanan Denge Denetleme Ağı yeni sistemle birlikte yeni bir yapılanmayla yeni bir döneme geçerken, ilgi alanlarını da genişletme kararı aldı.

Bu kapsamda...

Anadolu'ya çıkıp yerelle buluşma planlaması yanında, bugüne kadar siyasi etkinliği öncelik kabul eden anlayışla günlük yaşama dokunan politikalara yöneldi.

Örneğin...

Yeni dönemle birlikte ekonomi, sağlık, eğitim konuları da Denge Denetleme ilgi alanına girdi.

 

Burası 5 bin metrekarede 5 milyon kitapla Avrupa'nın en büyük kitabevi

 

Bazen, anlatmak kolay olmuyor... Avrupa'nın en büyük kitabevi olarak Özlüce'de açılan BKM'yi gezerken, rafların arasında projenin sahibi Kutbettin Bingölbalı'ya yakalandık.5rr.jpg

Ağabeyi Gıyasettin Bingöl'le birlikte Bursa'ya öyle bir kitabevi kazandırmışlar ki, insan gezerken kitapların etkisiyle kendinden geçip raflar arasında kayboluyor.

5 bin metrekarelik alanda insanın çıkmak istemeyeceği bir mekan yapmışlar. Raflarda 5 milyon kitap var. Kırtasiye ve oyuncakla birlikte 500 bin çeşit ürün sergileniyor.

Üstelik...

Aranan kitaba en hızlı ve en kolay ulaşmayı sağlayan özel bir stant yöntemi geliştirilmiş.

Kitapların raflar arasındaki büyülü dünyası yanında Özlüce BKM'de dev bir bölüm daha var. Burada da, bkmkitap.com internet sitesi üzerinden, Türkiye'nin her yerinden gelen kitap siparişleri karşılanıyor.

İkinci yılında Türkiye'de ilk 5 arasına giren bkmkitap.com internet sitesinden her gün 2 bin kitap kargoya veriliyor.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.