1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Rodop Dağları'nın tepesinde 67 yıl sonra baba toprağında
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Rodop Dağları'nın tepesinde 67 yıl sonra baba toprağında

A+A-

Proje... Geçen dönem Başbakan Yardımcısı olan TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu'na ait.

Programı yapan da yine Çavuşoğlu oldu.

Seçim öncesi Olay'daki ziyaretinde Çavuşoğlu konuyu açınca  Çağlar da babasının doğduğu ve dedesinin yaşadığı topraklara gitmek istediğini söyledi.

1.-yazi-1.jpg

İşte...

Çavuşoğlu’nun yaptığı programla Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’ın Rodoğ Dağları'nın en tepesindeki Üşekdere Köyü ziyareti dün böyle gerçekleşti.

Sabah...

Eşi Nursel Çağlar, dayısı Kadir Şankaya ve aile mensuplarıyla birlikte Yunanistan sınırını geçen Çağlar ve beraberindekileri Dedeağaç' ta karşıladı.

1.-yazi-2.jpg

Karşılamada...

Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Rodop Bölgesi Milletvekili Ahmet Hacıosman, Eyalet Meclisi Üyesi Ahmet İbram, AK Parti Bursa İl Başkan Yardımcısı Enbiya Akkuş, Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Ali Mollasalih de vardı.

Batı Trakya' da doğup yetişmiş ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinde iki numara olmuş siyaseten önemli iki ismin Gümülcine ziyaretine Yunanistan güvenlik kuvvetleri de yoğun ilgi gösterdi.

İki eskort ve ikisi resmi 4 koruma aracıyla büyük bir konvoy halinde Rodop Dağları' na tırmanıldı. Dar ve virajlı yolda 1.5 saate yakın süren tırmanışın ardından önce Hakan Çavuşoğlu'nun köyü Kızılağaç'a gelindi. Köy girişinde karşılanan konvoy buradan devam edip Çağlar'ın babasının doğduğu ve dedesinin yaşadığı Üşekdere' ye geldi.

1.-yazi-3.jpg

Tablo etkileyiciydi...

Kadınıyla erkeğiyle, genciyle çocuğuyla tüm köy girişte iki sıra toplanmıştı. İki Bakan tek tek herkesin elini sıktılar.  Çağlar'ın babasının doğduğu evde taşıyan İsmail Hüse Mustafa eşi Nahide Mustafa çiçek verdiler.

O duygusal ortamda duygusal konuşmalarla duygusal anlar yaşandı.

Örneğin...

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ilk sözü alıp iki bakanın da “hayallerinin ve köklerinin olduğu topraklara” döndüklerini söyledi.

Hakan Çavuşoğlu sözü aldığında “Cavit Bey bize mihmandar oldu, ülkeye ve insana edileceğini gösterdi” dedi, yılların hasretini dindirmek için burada olduğunu söyledi.

Çağlar da...

“İnsan sevdiğine, aşık olduğu birisine nasıl koşarsa öyle geldim” dedi ve baba topraklarında yaşayanlara şu mesajı verdi:

“Türk dünyasıyla bağınızı kaybetmeyin.”

 

Hepsinin gözü kulağı Türkiye’de

 

Bir kez daha gördük ki... Batı Trakya'da yaşayan Türklerin gözü kulağı her an Türkiye'de. İlgilerini kesmedikleri gibi, aralarından çıkan Türkiye'nin önemli isimleriyle gurur duyuyorlar ve onları görünce de moralleri yükseliyor.

Nitekim...

450 metre rakımdaki 95 geneli ve 350 nüfuslu Üşekdere sakinleri burada olup bitenleri tıpkı Çağlar'ın uyarısında olduğu gibi, burada yaşayanlar kadar yakından ve ilgiyle takip ediyorlar.

2-131.jpg

Rodop Dağları'nın en yüksek noktasındaki Üşekdere'de hayvancılık ve tarım yapılıyor. Tütün üretimi ise ilk sırada.

 

En güzel etkinlik bu: Kitap Atölyesi’nden ihtiyacı olanlara kitap

 

Ziyarete… N3-078.jpgilüfer Kent Konseyi Başkanı Yazar Fehmi Enginalp’le birlikte geldiler. Nilüfer Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan Emekliler Meclisi Başkanı Dursun Keskin ile yürütme kurulu üyeleri Mustafa Nacar, Yeşim Erkmenuğur, Oya Erkonuk, İbrahim Malçok’u dinlerken, çok etkilendik.

Çünkü…

Bize göre en güzel etkinliği onlar yapıyorlar. Nilüfer Kent Konseyi Emekliler Meclisi bünyesinde kurdukları Kitap Atölyesi’ne okunmuş-okunmamış her türlü kitap topluyorlar. Muhtarlıklar aracılığıyla yapılan bağışları, İhsaniye’de Nilüfer Belediyesi’nin tahsis ettiği yerde ayrıştırıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorlar.

Bu yolla…

15 ton kitap toplamışlar, ayrıştırdıktan sonra 800’ü bireysel yayın olmak üzere 1 yılda 15 bin kitabı Türkiye’nin her yerine kargoyla yollamışlar. Önceki yıl da 21 bin kitaba ulaşmışlar.

Ana okulundan üniversiteye hazırlığa kadar tüm sınıflara ait ders kitapları yanında romanlar da var. Köylerde bugüne kadar 6 kütüphane kurmuşlar, 7. kütüphanenin yolda olduğunu söylediler.

 

Nilüfer Kent Konseyi’nin özel programı

 

Kent konseyleri öncelikle sivil toplum örgütlerini çatıları altında toplar, ama Yazar Fehmi Enginalp’i dinleyince Nilüfer Kent Konseyi’nin özel yapısını öğrendik.

Örneğin…

Çevre Meclisi’yle günlük sorunlara çözüm ararken Kadın Meclisi bünyesinde oluşturulan Tiyatro Grubu ile bu yıl 8 farklı yerde ücretsiz oyun sahnelemişler. Emekliler Meclisi’nin Kitap Atölyesi ise başlı başına bir proje.

Ayrıca…

Farklı etkinliklerle Nilüfer’i bile aşan organizasyonlar gerçekleştirmişler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.