1. YAZARLAR

  2. Dr. Mete Ekşioğlu

  3. Şeker hastalarında doğal ilaçlar-2
Dr. Mete Ekşioğlu

Dr. Mete Ekşioğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Şeker hastalarında doğal ilaçlar-2

A+A-

Geçen hafta doğal ilaçlar ile ilgili kaldığımız yerden devam edelim.

7-Caipao: Japonya’da yerel halk tarafından kullanılan, kan şekerini düşüren ve yüksek tansiyonda yararlı olduğu bilinen bir tatlı patates türü. Üzerinde yeterli çalışma yapılmamıştır.

8-Chia: Güney Amerika kökenli nane grubu bir bitkidir. Bunun tohumlarının yemek sonrası kullanılması tokluk kan şekerini olumlu yönde etkilemektedir. Muhtemel etkiyi lif zengini olduğu için göstermektedir. Ülkemizde de kullanılmaktadır.Son zamanlarda yapılan bir çalışma günde 37 gram chia tohumunun çorba, yoğurt ve salatalara konması ile yararlı etkiler görüldüğü lehinedir. Omega-3 grubu yağlar da içermektedir.

9-Krom: Brokoli, yumurta sarısı, et, mayalanmış üzüm suyu, maya, peynir ve bol kepekli tam tahıllarda bulunmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar krom eksikliğinde diyabetin daha fazla oluştuğunu kanıtlamıştır. 3 aylık şeker ortalaması ve açlık kan şekerini azalttığına dair çalışmalar mevcuttur. Kilo kaybı ve insülinin daha etkin görev yapması amacı ile krom picolinat şeklinde kapsülleri bulunmaktadır.

10-Tarçın: Ağacının kabuğu ve çiçekleri kullanılmaktadır. Şeker hastalığında ve hazımsızlık şikâyetlerinde yıllarca kullanılmıştır. Toz tarçın günde 3 çay kaşığı kadar kullanılabilmektedir. 3 aylık şeker ortalamasını düşürdüğü bulunmuştur. Yapılan bir çalışmada 40 gün içerisinde açlık kan şekerini % 29 oranında düşürmüştür. Aynı çalışmada kolesterol ve trigliserid seviyeleri de belirgin oranda düşmüştür. Menopoz sonrası kan şekeri yüksek olan kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada ise tarçının yeterli etkiyi göstermediği saptanmıştır.

11-Sarımsak: Mısır ve Çin tıbbında kullanılmış ve binlerce yıllık deneyimlere sahiptir. Hayvan çalışmaları kan şeker düzeylerinde düşme yaptığını desteklerken insanlarda bu etki netlik kazanmamıştır. Ancak şeker hastalığı nedeni ile yıpranan damarların tamirinde kesinlikle olumlu etkilere sahiptir. Tedavi amaçlı olarak kuru sarımsak ve kapsül şekline getirilmiş formları kullanılmaktadır.

12-Gingko Biloba: Yıllarca, özellikle hafıza üzerine yararlı etkileri olduğu bilinen bu ağacın çiçek ve tohumları tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Şeker hastalarında görülen dolaşım bozuklukları üzerine (ayaklarda üşüme gibi) yararlı etkileri vardır. İnsülin direnci üzerine olan etkileri konusunda çalışmalar sürmektedir.

13-Ginseng: Asya’ya özgü yeşil yapraklı bitki olmasına rağmen Amerika kıtasında da  bu bitkinin akrabaları bulunmaktadır. Taze veya kurutulmuş halde kökü, eksteleri, yaprakları kullanılabilmektedir. Kan şekeri üzerine olan olumlu etkilerinin mekanizması tam bilinmese de özellikle yemeklerden sonra kan şekerini düşürmektedir. İnsülin direnci üzerine olumlu etkileri vardır.

14-Magnezyum: Özellikle yaş ilerledikçe eksikliğine rastlanabilmektedir. Yeşil yapraklılar, baklagiller, tohumlar, et, kahve ve kakao oranı yüksek çikolatalarda boldur. Magnezyum tüketimi arttıkça şeker hastalığı görülme sıklığı da düşmektedir. Kan şekerini düşürmekte, şeker hastalığı sonucu gelişen ayak yaralarının iyileşmesinde rol oynamaktadır. Özellikle eksikliğini belirlemek ve bunu tamamlamak ana amaç olmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.