Dr. Mete Ekşioğlu
Dr. Mete Ekşioğlu

Yüksek tansiyonda çok yararlı olan gıdalar

Köşe Yazısını Dinle

Kıymetli okurlarım. Dünya genelinde 1 milyardan fazla yüksek tansiyon hastası var. Halen tansiyon yüksekliğinin nedenlerinin çoğunu modern tıp bilemiyor. Böbrek hastalıkları, kalp damar sistemi bozuklukları, genetik nedenler, endokrin kökenli hastalıklar, şeker hastalığı, stres, metabolik bozukluklar, beslenme bozuklukları gibi bazı klasik nedenler etkili olsa da genel anlamda sebebe dair halen eksik bilgiye sahibiz.

Gerekli önlemleri alıp tıbbi tedaviye başladıktan sonra kişinin özellikle beslenmesine çok dikkat etmesi gereklidir. Bu konuda 14 Aralık 2021 Tarihli bir makale bazı gıdaların yüksek tansiyonda olumlu etkileri bulunduğunu belirtmektedir. Bu gıdaları açıklamaları ile beraber sizlere yazayım.

1-TURUNÇGİLLER: Greyfurt, portakal, limon gibi turunçgillerin içerdiği bitki bileşiklerinin, mineral ve vitaminlerin tansiyonu düşürücü etkileri var. Bu konuda en kapsamlı çalışma yüksek tansiyonlu Japon kadınlarında yapılmış ve 5 ay süre ile limon suyu içirilen bu kadınlarda tansiyon düzeylerinde azalmalar saptanmıştır. Tansiyon ilacı alanlarda greyfurt dikkatli kullanılmalıdır.

2-YAĞLI BALIKLAR: Özellikle omega-3 açısından zengin olan balıklarda bulunan yağ asitleri damarları kasan oksilipin adlı maddenin etkilerini azaltarak tansiyonu düşürmektedirler. 2036 erişkinde yapılan bir çalışma yeterli omega-3 düzeyine sahip olanlarda daha düşük yüksek tansiyon riskinin olduğunu göstermiştir.

3-PAZI: İçerisinde bolca bulunan magnezyum ve potasyum nedeni ile yüksek tansiyonda tercih edilmesi gereken bir gıdadır.

4-KABAK ÇEKİRDEĞİ: İçerisinde bulunan arginin adlı amino asit damar düz kaslarının gevşemesine yol açar. Ayrıca içeriğindeki magnezyum ve potasyum da bu konuda etkilidir. Günlük 3 gram kabak çekirdeği yağı da benzer etki sağlamaktadır.

5-FASULYE VE MERCİMEK: Bir çok çalışma bu 2 besin maddesi ile beslenenlerde yüksek tansiyonun daha az görüldüğünü göstermiştir. Lif, potasyum ve magnezyum açısından çok zengindirler.

6-ANTEP FISTIĞI: ABD Kalp sağlığı Dergisinde 2014 Yılı’nda yayınlanan bir çalışmaya göre içerdiği faydalı yağlar, potasyum ve magnezyum nedeni ile yüksek tansiyonda son derece yararlıdır.

7-DİĞER GIDALAR: Havuç, domates, brokoli, kerviz, yoğurt, ıspanak, keten tohumu gibi gıdalar da yüksek tansiyonda yararlıdırlar.

ÖZELEŞTİRİ

Kıymetli okurlarım. Benim yazılarım tıp ile ilgilidir. Ancak son zamanlarda  eleştiri düzeylerinde de eleştirilecek şeylerin olduğu gerçeği üzerine birkaç satır da ben yazmak istedim. Olan biteni hukuk ve ahlâk çerçevesinde insanların eleştirmesi normaldir. Ancak aynayı bir de kendimize tutalım. Acaba bizler ne kadar doğru işler yapıyoruz.

Yerlere tüküren kim,  gıda maddelerine sağlıksız şeyleri ekleyen kim, trafikte kuyruğu sağlayıp sollayıp en öne geçenler kim, doğaya kamyon kamyon çöplerini, molozlarını bırakan kim, hayrat diye bedelsiz yapılmış çeşmelerde arabalarını yıkayan, naylon poşetlerini, çocuk bezlerini buralara atan kim, malına zam gelmesini bekleyerek stoklayan kim, noterde, bankada gıkı çıkmayıp 150 hastaya bakan doktora işim acele diye saldıran kim, marketlerde karşı kasadaki ile sohbet edip kredi kartın elinde seni bekleten kim, yıkadığı dükkanının pis sularını caddeye akıtan kim, çocuk ve yaşlılara yol verdin diye arkandan o iğrenç kornasını çalan kim, sokak hayvanlarına eziyet eden kim, hevesi geçince kedisini köpeğini doğaya salan kim, çocukların da oynadığı parkta köpeğinin dışkısını orada bırakan sözde hayvansever insan sevmez kim, devletin ormanını kaçak keserek paraya çeviren kim, vatandaşlık görevini yapıp ihbar hatlarına durum bildirip hayır siz şurayı aramalısınız cevabını veren kim, 112 yi yalandan arayan kim. Bitmez bunlar, sayfalarca yazarım. Eleştireceksek önce kendimize bakalım. Ne kadar temiz bir toplum olduğumuzu sorgulayalım. Suçluyu işaret parmağımızla gösterirken diğer üç parmakta bizi gösteriyor.

NOT: Covid enfeksiyonuna yakalanmak istemiyorsanız, yakalandığınızda hafif bir şekilde atlatmak istiyorsanız bu dönemlerde şekere veda etmelisiniz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X