Yunuseli Havaalanı ne olacak?

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Bursa’da çok tartışılan Yunuseli Havaalanı arazisiyle ilgili Bursa Çalışma Grubu’nun önerisini bugünkü köşesine taşıdı…

Yunuseli Havaalanı ne olacak?

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Bursa’da çok tartışılan Yunuseli Havaalanı arazisiyle ilgili Bursa Çalışma Grubu’nun önerisini bugünkü köşesine taşıdı…

Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Şu bir gerçek ki, Yunuseli Havalimanı arazisi Bursa içinde bugüne dek yeşil olarak korunabilmiş en büyük kamu mülklerinden biri.

Bunun kent yararına değerlendirilmesi Bursa’yı seven herkesin arzusudur diye düşünüyoruz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, hele hele Başkan Alinur Aktaş’ın bundan farklı düşündüğünü sanmıyoruz.

Dün Kent Konseyi’nin Bursa Çalışma Grubu çok konuşulan bu arazi ve 1/100.000  Ölçekli 2040 Bursa Çevre Düzeni Planı hazırlıklarına ilişkin bir bildiri yayınladı.

Bursa Çalışma Grubu özetle;

Yunuseli Havalimanı arazisinin Çevre Düzeni Planı kapsamında ele alınmasını, Kent Konseyi’nde tartışılmasını istiyor ve ‘Bursa halkının yararına değerlendirilmelidir diyor.

Yani, sözü burası için Ankara değil, kent karar vermeli bundan sonraki kullanım şekline demeye getiriyor.

Açıklamadan muhalefetin, arazinin bir kısmının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uhdesine geçmesine karşı çıkışlarının da bu minvalde tartışılacağı anlaşılıyor.

Öneri, öyle tahmin ediyoruz Büyükşehir Belediyesi yönetimince değerlendirilecektir.

Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan’ın Bursa için böylesi önem arz eden bir kamu mülkünün geleceğine ilişkin özel oturumlu tartışma platformu sağlayacağını düşünüyoruz.

Keza, Bursa Çalışma Grubu’nun teklifini Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da yabana atmayacaktır.

Zaten, Bursa Çalışma Grubu ve Akademik Odalarla bu konuda Aktaş’ın diyalog halinde olduğunu da biliyoruz.

Bursa’ya ve Bursalılara rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da adım atmamalı. Atarsa, akıbeti bugün de sonuçları çok konuşulan Doğanbey gibi olur. Gelecek nesiller de burayı çok diline dolar.

Haberlerde detayı var.

Çalışma Grubu’nun Akademik odaların da görüşü alınarak 2040 Bursa Çevre Düzeni Planı’na ilişkin önerileri de dikkate alınmalı.

Çünkü her şey Bursa için.

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın… 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X