1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Ziraatta kadın mühendis devrimi: Her şey bilimsel
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Ziraatta kadın mühendis devrimi: Her şey bilimsel

A+A-

Gözlemimiz şu: Hakan Ekim’in başkanlık görevini devralmasıyla birlikte Osmangazi Ziraat Odası’nda gözle görülür bir değişim oldu. Artık daha aktif, daha atak ve çiftçiyle bütünleşmede daha sıcak yaklaşan bir yönetim sergiliyor.

Üstelik…

Yapısal anlamda devrim gibi bir değişim söz konusu.

Nitekim…

Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Hakan Ekim ziyaretimize iki kadın mühendis ile birlikte geldi.

Deneyimli ziraatçi Ziraat Yüksek Mühendisi Sevgi İmamoğlu yeni dönemde danışman olarak görev üstlenmiş. Ziraat Mühendisi Yasemin Kayalı ise Zirai İlaç Mesul Müdürü olarak sorumluluk almış.

Açıkçası…

Çiftçi dünyasına kadın eli değince etkisi hemen belli olmuş ve Oda’nın hem çalışma alanı genişlemiş, hem de enerji gelmiş. Anladığımız kadarıyla, bu değişimin ilk etkisi ilk 2 BEBKA projesinin kabul edilmesi olmuş.

Biri…

Osmangazi Kaymakamlığı ve İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü önderliğinde başlanan Doğancı Kadınlarıyla Kalkınıyor projesi. Projeyle, Doğancı’da kadınların tarımsal üretimin içinde yer almaları üretime katkılarının arttırılması hedefleniyor.

Diğeriyse…

Günümüzün değişen koşullarına uygun olarak iletişim teknolojisi kullanımını hedefliyor: Bitkisel Üretimde Zirai Mücadele Yöntemlerinin Dijital İletişim Sistemleriyle Duyurulması.

Eskiden…

Zirai mücadele yöntemleri köy muhtarlıklarına asılarak çiftçilere duyuruluyordu. Projeyle, köylere kurulacak dijital ekranlara Osmangazi Ziraat Odası’ndan gönderilecek mesajlarla anında bilgilendirme yapılacak ve herkes görebilecek.

Yanı sıra…

30 Haziran’da sona eren fenni muayene affından Osmangazi ve Yıldırım’da 500 civarı traktörün yararlanması sağlanmış. Uludağ Üniversitesi öğretim üyelerinin katılımıyla da köylerde tarımsal üretim eğitimleri düzenlenmiş.

Yine…

Bu kapsamda Batı Trakya Türkleri Derneği’nin pazar günü Gündoğdu’daki etkinliğinde Osmangazi Ziraat Odası da stant açarak bilgilendirme yapacak.

 

İncir üreticisini rahatlatan anlaşma

 

Dünyada siyah incir denince akla Osmangazi kuzeyindeki köyler geliyor. Fakat siyah incirin yetişebilmesi için de ilek denilen dölleme yöntemine gerek var.

İşte…

Siyah inciri ortaya çıkaran incir döllemesi ilek çeşidine katkı amacıyla Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Hakam Ekim geçtiğimiz hafta Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç’le işbirliği anlaşması yaptı.

Böylece, siyah incir üreticileri de ilek geliştirme projesiyle rahatlamış oldu.

 

Bu gençlerin idealleri de, siyasi hedefleri de çok büyük!

 

Bu sütunların okurları biliyorlar… Siyasette gençliğe önem veriyoruz. Çünkü partilerin gençlik kolu yapılanmalarını, yarınki ana kademe yönetimlerinin yetiştiği alan kabul ediyoruz.

O nedenle de…

Her partideki gençlik kolu çalışmalarını daha yakından izliyoruz.

Nitekim…

Eylül ayında yapılacak CHP Osmangazi İlçe Gençlik Kolu kongresi için yönetime aday olarak çalışmalarını yürüten ekip ziyaretimize geldiğinde, siyasetin geleceği adına bir kez daha umutlandık.

Çünkü…

Çağlar Ahmet Çavdar ve arkadaşlarının hem ideallerini, hem de siyaset adına büyük hedeflerini dinledik.

Öncelikle…

CHP için çok sık vurgulanan yaş ortalaması konusuna değinirken Çavdar iddialı bir vurgu yaptı:

Güzel şeyler başaracağız. Türkiye’nin en büyük 3. ilçesi ve 55 ilden büyük Osmangazi’de CHP’nin genç sayısını arttıracağız. Partiyi gençleştirip oy oranını arttıracağız.”

Tam da bu noktada, hedef anlamında önünde önemli bir örnek duruyor:

Osmangazi’de Erkan Aydın’ın belediye başkan adaylığı gençlik adına güzel bir yol açtı. O yoldan yürüyüp iyi bir ekiple Osmangazi’yi alacağız.”

Anlattıklarına göre…

7 Haziran’daki seçimde adaylarla birlikte çalıştıktan sonra siyasi çalışmayı sürdüren gençler siyasette ekip bilincinin farkındalar. Kongreye hazırlanırken, sosyal medyada örgütlenip sosyal faaliyetler de yapıyorlar.

Hatta…

Aralarında Eğitim Sekreteri atamışlar ve hep birlikte önce partiyi öğrenerek eğitim süreci yaşamışlar. Dergi bile çıkarmışlar.

Yani…

Yönetime gelmeye tam hazır durumdalar.

Bu noktada…

CHP Osmangazi Gençlik Kolu Başkanlığı için aday olan Çağlar Ahmet Çavdar kendi adına bir iddia da ortaya koydu:

Arkadaşlarım siyasetle ilk kez tanışıyorlar. Ben, efsane başkan olan Sedat Akar’ın Osmangazi Gençlik Kolu yönetiminde bulundum. Kendime de Sedat Akar’ı geçme hedefini koydum.”

 

Arap Vakfı’ndan gelen maddi destekle engellilere yardım

 

Arşivimizi açıp baktık… 13 Ocak 2014 günü bu sütunlarda şunları yazmışız:

Anadolu’nun dört yanından gelip Bursa’da yaşamayı seçenlerin buluştukları yüzlerce hemşeri derneği arasında biri var ki, aldığı destekle diğerlerinden farklı adımlar atıyor.

Sonra…

İlgi çeken bir destek bilgisini paylaşmışız:

Erzurum’un Tekman ilçesinden gelip Bursa’da yaşanan 400 haneyi barındıran Erzurum Tekman Palandöken Derneği, yaptığı bağlantılardan sonra Birleşik Arap Emirlikleri’nde faaliyet gösteren El-Rahman Vakfı’ndan maddi destek aldı.

Şu bilgiyi de aktarmışız:

Şubat 2012’de kurulan dernek, El-Rahman Vakfı’nın internet sitesinde 28 ülkede maddi destek oldukları dernekler listesinde Türkiye’deki temsilcisi olarak yer alıyor.

İşte…

Palandöken Dağı’ndaki Tekman ilçesinden gelip Bursa’ya yerleşen 400 ailenin kurduğu Erzurum Tekman Palandöken Derneği bu destekle geçen yıl engellilerden başlamak üzere çok ciddi yardımlar yaptı.

Dernek Başkanı Nurettin Demir ve Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fatih Yaylacı dün geldiklerinde bu yılın raporunu da açıkladılar.

El-Rahman Vakfı’nın finans desteğiyle Erzurum Tekman Palandöken Derneği bu yıl da 43 engelli arabası dağıtmış ve son 3 yılda dağıtılan engelli arabası sayısı 250’yi aşmış. Yine görme engelliler için 100 baston dağıtılmış.

İş kurmak isteyenlere ütü takımları ve dikiş makinaları alınmış. Ramazan ayında verilen iftar sayısı 1500 kişiyi aşmış. 450 civarında çocuğa da burs veriliyor.

Uzayıp giden bu liste için 15 Ağustos Cumartesi günü Bursa Erzurum Dernekleri Federasyonu’nda teslim töreni var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.