1. YAZARLAR

  2. İhsan Aydın

  3. Algı ve yıpratma mühendisliği mi?
İhsan Aydın

İhsan Aydın

Yazarın Tüm Yazıları >

Algı ve yıpratma mühendisliği mi?

A+A-

AK Parti’nin değişim ve yenilenme hamlesi uzadıkça, meydan fırsatçı ve algı mühendislerine kalıyor.

Önceki akşam ulusal bir televizyon kanalı mahreçli kulis haberi Türkiye’de gündeme oturdu.

Aralarında Bursa’nın da bulunduğu sözde 8 AK Partili belediye başkanından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istifa istediği yönündeki iddialar, şüphesiz Bursalıların da yakın takibindeydi.

Algı operasyonu sosyal medyada da dalga dalga yayılınca Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe kendi Twitter hesabından gece kısa ve öz bir açıklama yapma gereği duydu.

Başkan Altepe, ortaya atılan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kendisinden istifa istendiği yönündeki haberleri kesin bir dille yalanlandı.

Bunların ‘algı’ operasyonu olduğunu vurguladı.

Kentlerde on binlerce insanın oyuyla işbaşına gelmiş seçilmişlerin görevden uzaklaştırma yöntemleri bellidir.

Yasa ve yönetmelikler, seçilmiş bir belediye başkanının, eğer kendi iradesiyle istifa etmiyorsa, nasıl görevden el çektirileceğini belirlemiştir.

Hakkında açılmış bir soruşturma ve dava sonucu kesinleşmiş bir yargı kararı yoksa, bölücülük yapmıyorsa, Türkiye’nin üniter yapısını hedef almıyorsa, terör örgütleri ile organik bir bağı bulunmuyorsa, demokrasi gereği seçilmişleri oturduğu koltuklardan kaldırmanın yolu sandık olmalı.

Yani, buna o kentlerin halkı karar vermeli.

Başka yöntemleri demokratik bulmuyoruz.

Yerel seçime 1,5 yıl kala aralarında Bursa’nın da bulunduğu kimi kentlerde bu tür söylentilerin her geçen gün artması iktidar partisinin gücünü zayıflatacaktır.

6 ay sonra seçim atmosferine girilecek.

Yeniden devam etmesi düşünülmeyen isimlerle yollar ilk seçimde ayrılabilir.

Algı operasyonları ile işbaşındaki belediye başkanlarının ve çalışma kadrosunun motivasyonunun düşürülmesine izin verilmemeli.

Çünkü bundan en fazla zararı şehirler görecektir.

Dün öğle saatlerinde ise Başkan Altepe gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal’dan da istifa talebi haberleri yalanlandı.

Cumhurbaşkanı “Şimdilik böyle bir şey yok ama olmayacağı anlamın da gelmez” derken, Ünal da yılbaşına kadar tüm belediye başkanlarının performans değerlendirmesinin devam edeceğini aktardı.

Bu açıklamalar ışığında da AK Partili tüm belediye başkanları için Çin İşkencesi sürecek görünüyor.

 

 Hasar verilmemiş

 

Önceki gün Uludağ’dan bir okurumuzun tespitlerini köşemize taşımıştık.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bursa medyasını yakından izliyor.

O yazımıza Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden bir bilgilendirme notu geldi.

Sarıalan ve Çobankaya’ya 200 adet orman köşkü yapıldığı hatırlatılan bilgilendirmede şunlara dikkat çekilmiş:

“Orman evleri kamp yaz sezonunda kiralanmaktadır. Ancak evleri kiralayan bazı kampçılar, çevresini görüntüsü hoş olmayan bez veya muşamba ile çevirdikleri, işgaller ve olumsuz görüntülerin önüne geçilebilmesi gayesiyle de Uludağ Milli Park Müdürlüğümüzce her orman evinin çevresine ahşap çit yapılmaya başlanmıştır. Ağaçların zarar görmemesi için azami gayret sarf edilmektedir. 200 orman evinin yapımında da herhangi bir ağaca zarar verilmemiştir.”

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Çobankaya Kamp Alanı’nda yaz başında kurulan, ancak sezon sonunda kaldırılmayan karavan, konteyner vb. gibi taşınabilir barınakların sahiplerine süreli bildirim yapıldığını da hatırlatmış, kaldırılmayan karavan ve konteynerler hakkında işlem yapılacağını bildirmiş.

Genel Müdürlük bilgi notunun sonuna şunları da eklemiş:

“Uludağ Milli Parkı’nın yasalar çerçevesinde korunması, ziyaretçilerimizin ihtiyaçları dikkate alınarak ve koruma-kullanma dengesi gözetilerek, sürdürülebilirlik ilkesi esasları ışığında gelecek nesillere aktarılması için tüm personelimiz gerekli duyarlılığa sahip olup, yasal mevzuat çerçevesinde suç teşkil eden hususlarda da gerekenleri yapmaktadır.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.