1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Afrin’de ‘savaşan orduya’ destek için kadınlardan da ‘dua ordusu’
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Afrin’de ‘savaşan orduya’ destek için kadınlardan da ‘dua ordusu’

A+A-

Aslında… 2000 yılından beri faaliyette. Üstelik Türkiye’de ilk olarak Bursa’da kurulan 28 Şubat Platformu diğer iller için de model oldu.

Ana amaçlarını…

Adlarında olduğu gibi 28 Şubat’la mücadele olarak belirlediler, ama güncel gelişmeler de platformun ilgi alanında.

Örneğin…

28 Şubat Platformu Başkanı Emekli Albay Arif Çelenk ve platform kadrosundan Nermin Kübra Güner, Maide Tunçbilek, Gülsüm Süslü ile sohbet ederken üstüne basa basa şunu söylediler:

“28 Şubat’ın mağdurları olarak kimimiz üniversiteye gidemedik, kimimiz çalıştıkları kurumlarda işlerinden oldu. 28 Şubat’ın tarih sayfalarında kalmasına izin vermeyeceğiz, milletlimize hep hatırlatacağız.”

100’ü aşkın üyesi olan 28 Şubat Platformu, yaşananları unutmamak için geçen hafta Ankara Adliyesi’ndeki duruşmaya katılmışlar.

Bir yandan… 1.-yazi-icin-28-subat-platformu-arif-celenk,-nermin-kubra-guner,-maide-tuncbilek,-gulsum-suslu.jpg

28 Şubat’ta Bursa’daki iki üniversitenin öğrencileriyle buluşup o günleri bir kez daha anlatmayı planlıyorlar. O dönemin sembolü okullarda öğrencilerle buluşmak da planları arasında.

Yine…

Kısa adı Bursa İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği olan BİHMED’le ortak program yapıp, geçen yıl Ulucami-Orhan Camii arasındaki Orhangazi Parkı’nda açtıkları resim sergisini tekrarlamak istiyorlar.

Bu arada…

28 Şubat’ı üniforma korkusu ile geçiren 28 Şubat Platformu kadınları, yaşadığımız süreçte üzerlerindeki baskıyı atmanın yanında üniformayla dost olup bütünleşen bir çizgideler.

Öyle ki…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de büyük bir başarıyla sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekatı’na destek için harekete geçtiklerini, koordinasyonu yürüten Arif Çelenk açıkladı:

“Afrin’de savaşan ordumuza destek amacıyla bizler de manevi anlamda dua ordusu oluşturduk ve Fetih Suresi’ni okuyoruz. 30 bin duayı geçtik, hedefimiz 100 bin Fetih Suresi okumak.”

Verdiği bilgiye göre, çevre illerin yanı sıra Diyarbakır’dan bile Fetih Suresi okuyup bildirenler var.

Finali de şöyle planlıyorlar:

“Dua ordusu 100 bin Fetih Suresi’ne ulaştığında, Beştepe Millet Camii’nde ordumuzun başkomutanı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte duasını yapmak istiyoruz.”
 

Askerlik Şubesi’ne Afrin dilekçesi verdiler 2.-yazi-icin-28-subat-platformu-afrin-gitmek-icin-askerlik-subesi-dilekce.jpg
 

Kuruluşuyla Türkiye’ye model olan 28 Şubat Platformu kadınları örnek bir girişim daha yaptılar.

Bursa Askerlik Şubesi’ne giden platform üyesi bir grup kadın, Afrin’de savaşan askerlerin yanında savaşmak için dilekçe verdiler.

Kadınların dilekçelerini teslim alan Askerlik Şubesi Başkanı Per. Kd. Albay Mustafa Tetik başvuruları işleme koyacağını söyledi. 28 Şubat Platformu kadınları da “Afrin’de savaşan kahraman askerlerimizin arkasında olduğumuzu haykırmak istedik” dediler.
 

Medeni Kanun’la elde ettikleri hakları korumanın peşindeler!

 

20 civarı dernek ve vakfın oluşturdukları Bursa Kadın Kuruluşları Birliği geçtiğimiz günlerde kongresini yaptı ve Koordinatör olarak Sibel Özbudak görevi İlknur Kutucu’dan devraldı.

Beraberinde…

Yönetiminden Nurten Erden ve Nuray Batı ile ziyaretimize geldiğinde, Özbudak’la kadınlar için bugünün önemini konuştuk.

Çünkü… 3.-yazi-icin-bursa-kadin-kuruluslari-birligi-sibel-ozdubak,-nuirten-erden,-nuray-bati.jpg

17 Şubat 1926’da TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren Medeni Kanun, kadın-erkek eşitliğine dayanması nedeniyle kadınlara medeni haklar getirdi.

Bursa Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Av. Sibel Özbudak da bu noktadan yola çıkarak “Medeni Kanun’un eşitlik ve özgürlük yolunda atılan en önemli adım” olduğunu vurguladı ve şunu söyledi:

“Aile içi şiddetin tırmanışa geçtiği, toplumsal cinsiyet temelli bakış açısının kadını arka plana ittiği bu dönemde, kadının birey olduğu gerçeği göz ardı edilmemeli.”

İsteği şu:

“Kadın sorunlarının görmezden gelinmesine ve kadın sorunlarının çözümü için kurulmuş kurumların kaldırılmasına yönelik girişimlere son verilmeli.”
 

MMG’den lise öğrencilerine meslek tercihleri için yol göstericilik 4.-yazi-icin-mmg-bursa-subesi-rasim-serim,-alpaslan-senocak,-alp-arslan-odabas,-ziya-aydemir,-ahmet-bakir.jpg

Mesleki anlamda en etkili sivil toplum yapılarından Mimar ve Mühendisler Grubu 1996’da İstanbul’da kurulmuş, Bursa Şubesi 2008’den beri faaliyette.

MMG Bursa Şubesi Başkanı Rasim Serim ve yönetiminden Alpaslan Şenocak, Alp Arslan Odabaş, Ziya Aydemir ve genel sekreter olarak görev yapan Ahmet Bakır’la sohbet ederken şunu fark ettik:

Genel başkanları Mustafa Kürşat Çapar bu dönem BURULAŞ Genel Müdürü olarak Bursa’da görev yapıyor. O nedenle moralleri çok yüksek.

Başkan Serim…

1500 civarı mühendisle iletişim halinde olduklarını vurguladıktan sonra,

iki haftada bir Biz Bize toplantılarında aralarında başarılı olmuş ve lider özelliğine sahip mühendisleri dinlediklerini aktarıp şunu ekledi:

“Ayda bir kez kamuoyunun tanıdığı Bakan, milletvekili, belediye başkanı konuklarımızı ağırlıyor ve deneyim paylaşımları yapıyoruz.”

Bu kapsamda…

Pazar günü Kültürpark’taki MÜSİAD Evi’nde Türkiye’de ilk uçak üreten sanayici Nuri Demirağ’ın yaşamını kitaplaştıran Caner Akkurt’u konuk edeceklerini söyledi.

Bize göre…

En önemli etkinlikleri lise öğrencilerine yönelik. Onu da şu sözlerle açıkladı:

“Lise öğrencilerinin meslek seçiminde tercih yapmalarını kolaylaştırmak için tanıtım seminerleri yapıyoruz.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.