1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Ankara’nın şifresi: Erken seçim işareti AK Parti kurultayında!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara’nın şifresi: Erken seçim işareti AK Parti kurultayında!

A+A-

NTV ekranında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal’ı dinliyorduk. Röportajı yapan Özgür Akbaş sözü erken seçime getirip “Ne zaman?” diye sorunca şu cevabı verdi:

“İstanbul il kongresi 6 Mayıs’ta, 16 Mayıs’ta da ramazan başlıyor. Doğal olarak Ramazan Bayramı'ndan sonraki bir tarihte biz büyük kongremizi gerçekleştireceğiz. Muhtemelen haziran sonu olacak.”

Görünen o ki…

Ankara’da bugün için yeni bir durum söz konusu.

Aslında…

1.-yazi-icin-ak-parti-genel-merkezi.jpgGelişme çok da yeni değil, Yılın ilk sabahı Ankara’daki kulağı delik dostla yaptığımız sohbeti 2 Ocak 2018 günü okuyanlar yeni planlamayı Türkiye’de ilk öğrenenler oldular:

"Halen ilçe ve il kongreleri devam ediyor. Bu sürecin nisan ayına kadar tamamlanması planlandı. Ancak, bazı yasaların çıkması ve 2019'daki seçim hazırlıkları için zaman kazanılması gerekiyor."

Beklentileri şu:

"Ankara'daki havaya göre AK Parti kurultayını ramazan ayından önce yapmak istiyor. Eğer yetişmezse bayramdan hemen sonra olabilir."

Şunu da biz ekledik:

Mayıs ayı başında kurultay toplanması yüksek olasılık görülüyor. Ramazan öncesine kurultay yetişmezse de, haziran ortası için tahmin yapılıyor.

O süreçte…

İl kongrelerinin nisanda tamamlanması hedefleniyordu, ama İstanbul ilçeleri aksadı. O nedenle de bugünkü duruma gelindi.

Peki…

Ankara’da bugün durum ne? AK Parti kurultayının erkene çekileceğini söyleyen ilk kişi olan dostumuza “Ankara’da neler oluyor?” diye sorduk.

Önce…

Gelişmeyi teyit edip “Kurultayın mayısa çekileceğini ilk yazan oldun, ama İstanbul kongresi programı bozdu” dedi ve yeni durumu aktardı:

“Şimdi konuşulan şu: Kurultay en erken haziran ayı ortasında olacak. Fakat Ankara kurultay tarihiyle bağlantılı başka gelişmeleri konuşuyor.”

Sonra da Ankara’nın şifresini açıkladı:

Bir…

“Eğer AK Parti haziran ayı ortasında kurultay yaparsa sonbaharda, muhtemelen ekim-kasımda erken seçim olur.”

İki…

“AK Parti kurultayı yapmazsa, temmuz ya da ağustostan itibaren her an erken seçim olabilir.”

Yani…

“Yani, erken seçimin şifresi AK Parti’nin kurultay tarihinde. Kurultay sonbahara kalırsa her an, haziranda olursa ekim-kasım seçim var.”

 

Atılan adımlar erken seçimin habercisi gibi

 

Bir yandan… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım başta AK Parti sözcüleri ve kadroları cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimi için 3 Kasım 2019’u işaret ediyorlar.

Bir yandan da, hükümet vatandaşla uzlaşma ve ekonomik rahatlama adımları atıyor. SGK uzlaşmasını esnaf ve KOBİ iyileştirmeleri izledi, prim borçları silindi. Gündemde kredi desteği ve bayram öncesi emeklilere ikramiye var.

Bütün bunlar eskiden olduğu gibi yine erken seçim habercisi kabul ediliyor.

 

AK Parti ‘ikinci tur lobisine’ karşı seçimi öne almayı konuşuyor

 

Ankara’daki siyasi gelişmelerin içinde olan kulağı delik dostumuza, seçimler zamanında yapılacak mesajına karşı erken seçim beklentisini sorduk.

Şunu söyledi:

“AK Parti adım atmadan önce toplumun eğilimini önemsiyor. O nedenle anketleri çok dikkatli okuyor.”

Şu bilgiyi verdi:

“Anketler şu an AK Parti için olumlu atmosfer gösteriyor. Afrin’den gelen haberlerin de toplumu olumlu etkilediği görülüyor.”

Rakam da var:

“AK Parti Genel Merkezi’nde yüzde 55’e ulaşıldığı konuşuluyor.”

Planı şöyle özetledi:

“Bazı partiler stratejilerini Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması üzerine kuruyorlar. Onun için de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oyunu ilk turda yüzde 48’de bıraktırmayı hedefliyorlar.”

Üzerinde durduğu şu:

3.-yazi-icin-recep-tayyip-erdogan-ve-abdullah-gul.jpg“Bu hesabı yapanların gönüllerinde Abdullah Gül’ün Recep Tayyip Erdoğan’a karşı aday olması var. Erdoğan’ın önünü böyle kesebileceklerini düşünüyorlar.”

Düşüncesi şu:

“Gül’ün oylarının yüzde 35’in altına düşmeyeceği görülüyor. Yani ciddi bir rakip.”

Şuna dikkat çekti:

“HDP’nin aday çıkarması da AK Parti’ye gelebilecek oyları etkiler. Zaten amaç da bu. HDP de taktiksel adayla ikinci tur lobisinde yer alıyor.”

Yorumu şu:

“Ortam olumluyken AK Parti’nin bir an önce seçime gitme isteği biraz da bu hesaplardan kaynaklanıyor. Yani, karşı hamle söz konusu.”

 

Saadet’in ‘karşı cephede yer alması’ AK Parti için neden önemli?

 

Ankara’da bir yandan taktiksel adaylarla stratejik seçim hesapları, bir yandan da ittifak ya da cephe arayışları var.

Bugüne kadar…

Yalnızca AK Parti ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı gerçekleşti. CHP’nin ittifak aradığını Hürriyet’te Abdülkadir Selvi’nin köşesinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklaması olarak okuduk.

Bu hesaplarda Saadet Partisi kendiliğinden kilit konuma geldi. Nedenini, saha araştırmalarındaki gözlemleri nedeniyle ADA Araştırma Yöneticisi Ayhan Adıgüzel’e sorduk.

Söze…

“Saadet’in AK Parti’nin karşı cenahında yer alması işi riske atar” diye başladı ve riskli 3 noktayı gözlemleriyle özetledi:

Bir…

“İttifakla birlikte MHP’nin olduğu gibi Saadet’in de barajı aşacağı umudu doğması, AK Parti’ye giden Saadet oylarının geri dönmesine yol açar.”

İki…

“AK Parti seçim stratejisini karşı cepheye ‘Vatan haini, dinsizler, gayri milli’ gibi argümanlar üzerine kuruyor. Orada Saadet’in de yer alması AK Parti’nin tutarlılığını azaltır ve bu argümanları kullanmasını engeller.”

Üç…

“Saadet Partisi’nin kadın ve gençlik kolları karşı cephenin sokağa hakim olmasını sağlar.”

Şuna da dikkat çekti:

“Karşı cephe Abdullah Gül hesabı yapıyor, ama Saadet olmazsa Gül fonksiyonu anlamını yitirir.”

 

DSP Genel Başkanı Aksakal Bursa’da

 

5.-yazi-icin-dsp-orgutleri-onder-aksakal-icin-imza-topluyor.jpgDoğu Perinçek’i cumhurbaşkanı aday göstermek için 100 bin imza toplamak üzere sahaya çıkan Vatan Partisi gibi DSP örgütleri de genel başkanları Önder Aksakal’ı aday göstermek için sahada imza topluyorlar.

Bugün de…

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal aday adayı olarak Bursa’ya gelecek. Gemlik ve dağ ilçelerinde yapacağı ziyaretlerin ardından akşam örgüt yemeğine katılacak olan Aksakal cuma akşamı Ankara’ya dönecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.