1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Hazırlıksız yakalanan muhalefet akışı değiştirecek hamle peşinde!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Hazırlıksız yakalanan muhalefet akışı değiştirecek hamle peşinde!

A+A-

Gündeme bakınca… Son 1 haftada siyasi yaşamımızda ve getirdiği siyasi akışta ne kadar çok gelişme yaşandığı ve bunun da değişimlere yol açtığı görülüyor.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin geçen hafta bugün, “26 Ağustos’ta erken seçim” çağrısı yapması sürecin tam anlamıyla yönünü değiştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise seçim tarihi olarak 24 Haziran’ı açıklayınca kontrolü eline aldığı gibi, siyasi rakiplerini sıkıntıya soktu.

Genel olarak…

Toplumda erken seçim beklentisi artıyordu, ama bu kadar erken seçim beklenmiyordu. O nedenle, 24 Haziran herkese sürpriz oldu.

Öyle ki…

Ana muhalefet partisi CHP daha cumhurbaşkanı adayı için kendi içinde karar veremeden seçim tarihi açıklanınca sıkıntıya düştü.

Yanı sıra…

“Cumhurbaşkanı olacağım” diyerek yola çıkan Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti kurultay tarihi hesaplaması nedeniyle seçime girememe riskiyle karşı karşıya kaldı.

Geçen hafta karar veremediği için pazartesi günü toplanıp karar verme kararı alan Yüksek Seçim Kurulu üzerindeki baskı ve spekülasyonların arttığı bir süreçte de, siyasi bomba pazar günü patladı.

Perde arkasını bu sütunlarda dün aktardığımız Kılıçdaroğlu ve Akşener görüşmesindeki anlaşma uyarınca CHP,  15 milletvekilini TBMM’de grup kurabilmesi için İYİ Parti’ye verdi.

Birkaç saat sonra da…

YSK pazartesi toplanıp almayı planladığı kararını açıkladı.

Gerçi…

CHP’den gelen 15 milletvekiliyle 20 milletvekiline ulaşıp grup kuran İYİ Parti seçime girme ve cumhurbaşkanı adayı gösterme hakkı kazanmıştı, ama YSK kararı yine de rahatlatıcı oldu.

Ne var ki…

Siyasetin önünde duran “İYİ Parti seçime girebilecek mi?” problemi ortadan kalkarken, partilerin cumhurbaşkanı adayı problemi henüz çözülemedi.

Çözülemediği gibi…

Yola çıkarken “cumhurbaşkanı seçileceğini” söyleyen Meral Akşener’den, CHP’nin milletvekili desteğine karşılık aday olmama jesti bekleniyor.

Yani…

Sürpriz hamlelerle sürekli değişen siyasi gündemin bazı problemleri çözülürken, bazı problemlerinin çözümü için somut adım atılamıyor.

İşte…

24 Haziran tarihinin açıklanmasıyla baskın seçime hazırlıksız yakalanan muhalefet partileri aralarındaki görüşmelerle problem çözmeye çalışırken seçime de 60 gün kaldı.

 

Ankara “çok daha büyük sürpriz” bekliyor

 

Tıpkı… 24 Haziran’da erken seçim açıklanması gibi, CHP’nin 15 milletvekilini İYİ Parti’ye vermesi de siyasi hamle kapsamında büyük bir sürpriz oldu.

Ankara kulislerinde konuşulanları duyabilme şansı olan dostumuza “Neler oluyor?” diye sorduk.

Fakat…

Daha fazla merak arttırıcı bir cevap aldık. Dedi ki:

“Ankara’da bugünlerde hep sürprizler konuşuluyor. Fakat asıl sürpriz daha olmadı. Bugüne kadar sürpriz dediklerimizden çok daha büyük bir sürpriz bekleniyor. Hava böyle.”

 

İrgil’in mesajı CHP’nin kararı mı?

 

3.-yazi-icin-ceyhun-irgil-twetter-mesaji.jpgSaadet Partisi’nin uzun süredir Abdullah Gül’ün adaylığı için çalıştığı biliniyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğılu ile SP lideri Temel Karamollaoğlu’nun dünkü görüşmeleri de buna bağlandı.

Ne var ki…

Görüşmeden birkaç saat sonra CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil sosyal medya hesabında şunları yazdı:

“Cumhurbaşkanı adaylığı için Gül’e söyleyeceğimiz tek cümle; Güle güle olacaktır.”

Şimdi…

Bu mesajın İrgil’in kendi düşüncesi mi olduğu, yoksa CHP’deki eğilimi mi yansıttığı merak ediliyor.

 

Çıkınıyla çilek çapasına giden milletvekili: Emine Yavuz Gözgeç

 

4.-yazi-ak-parti-bursa-milletvektili-emine-yavuz-gozgec.jpgOnu… AK Parti Bursa Milletvekili olması yanında TBMM’deki Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi ve bu komisyonun altkomisyonu olan Kırsalda Kadın Komisyonu Başkanı olarak tarım sektöründeki kadınlar için yürüttüğü mücadeleden biliyoruz.

Hatta…

Başkanı olduğu komisyonun Bursa’da toplanıp kırsalda incelemeler yapmasını sağladı.

Siyasetin içinden gelen, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı görevinden milletvekilliğine yükselen Emine Yavuz Gözgeç, hafta sonu sorunlarına çözüm ürettiği kırsaldaki kadınlara ayırdı.

Programını da…

Bir anlamda Bursa’nın Güneydoğusu’nda yer alan dağ yöresi ilçelerinden Keles’e yaptı. Dedeler’deki hayır gününe katılmayla başlayıp, tarihi Sorgun köyüne geçti, yolunun üstündeki köyleri de ziyaret ederek kömür madeninin çıkarıldığı Harmanalanı’na gitti.

Ziyaretlerinde hem dağ yöresinin tarlada çalışan kadınlarına sahip oldukları hakları anlattı, hem sorun dinledi.

Bir yandan da…

Ucuna çıkınını bağladığı çapayı omuzlayıp çilek çapası için tarlaya girdi.

 

Geleceğimizin güvencesi çocuklar suyun değerini bilerek yetişiyor

 

5.-yazi-icin-medacana-hastanesi-kampozisyon-yarismasi-odul-toreni.jpgBursa’nın en yeni sağlık kurumlarından Medicana, yaşamla ilgili farkındalık oluşturmak için ilkokul üçüncü sınıflar arasında su ve yaşam konulu kompozisyon düzenledi.

Medicana Kurumsal İletişim Müdürü Didem Aras bizi de bu yarışmada jüri olarak görevlendirdi, önümüze de kalın bir yarışmacılar dosyası koydu.

Açıkçası…

Bu tür kompozisyon yarışmalarına çok fazla katılım olmaz, katılanların bir bölümünün de okul zorlaması ile yazılar kaleme aldığı görülür.

Oysa…

Hava ile birlikte yaşamın iki temel gereksiniminden biri olan su konulu kompozisyon yarışmasına 500’e yakın katım oldu. İlkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin yazılarını okurken müthiş keyif aldık.

Çünkü…

Yarınlarımızın güvencesi çocuklarımız, yarınlarda savaşların nedeni olacağı söylenen su konusunda çok bilinçliler.

Ne mutlu onları yetiştiren öğretmenlere.

Medicana Genel Müdürü Necip Kozalı’nın önderliğindeki yarışmanın hem jürisinde yer almaktan, hem cumartesi günü ödül töreninde yaşadığımız güzelliklerden biz de mutlu olduk.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.