1. YAZARLAR

  2. Dr. Mete Ekşioğlu

  3. Sıra sıra odalar
Dr. Mete Ekşioğlu

Dr. Mete Ekşioğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Sıra sıra odalar

A+A-

Çocuk iken bizim tabletlerimiz yoktu ama bilmecelerimiz vardı. Bir küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk, kara kuzum kuyruğu uzun gider yazın gelir güzün, çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane, sıra sıra odalar birbirini kovalar gibi daha niceleri...

Tıp eğitimi zor bir eğitimdir. Eğitildiğiniz alan 110 trilyon hücreden oluşan bir vücut ve bu vücudun düşmanları ile ilgili alandır. Bu meslekte bir de uzman olduysanız gençliğinizin en az 11 senesi bu eğitim ile geçer. Yine de bu 110 trilyon hücrenin sırlarına erişemez, erişebildiğiniz kadarı ile hekimliğinizi sürdürürsünüz. Karaciğer yaklaşık 2 kilogramlık bir organdır. Bilinen 450 kadar görevi vardır. Sadece karaciğeri yıllarca okuyan ve bu organ üzerine yetişmiş tıp doktorları vardır. Buna rağmen karaciğeri oku oku bitiremezler. Günümüzde hiçbir tıbbi eğitim almamış pek çok insan birer tıp doktoru gibi çalışmakta, hasta bakmakta, televizyon kanallarından sözde şifa dağıtmaktadır. Bilimsellikten uzak, dalağın yerini bilmeden, lenf düğümünün, T helper hücresinin ne olduğunu bilmeden, telaffuz şekli ile bile bu işte ne kadar bilgisiz olduğu anlaşılarak ve çok daha önemlisi bilgilerinin kaynağını göstermeden insanlara şifa dağıtmaya çalışıyorlar. Çünkü mesleğimiz adeta işgal edilmektedir. Bu işgalin sonucunda elde stetoskop yerine sülük, ilaçlar yerine dereotu, besin yerine ne kadarı kaldı ise Siyez Buğdayı kalacaktır.

İngiltere’nin en çok okunan gazetelerinden biri olan Daily Mail’de bir makale şöyle diyor: Beynimizin düşmanı olan gıdalardan birisi de ayçiçeği yağı ile kızartılan gıdalardır. Hiperaktivite sebebidir, beyin hücreleri için toksiktir. Beynimizin kuru ağırlığının büyük bir çoğunluğu yağlardan oluşur. Yakın zamandaki bir makale sportif aktiviteler telomerleri (uzun ömürlü olmanın bilimsel göstergelerinden biri olan kromozom parçaları) tamir ediyor diyor. Gebelik süresince yeterince D vitamini alınmaması, omega-3 eksikliği, hem anne hem de çocuk sağlığını ciddi biçimde etkiliyor. Obezite çok can alıyor ve ülke olarak dünyada ilklerin arasından kurtulmamız gerekiyor. Bu gibi kanıtlanmış bilimsel gerçeklerin her yönü ile ve özellikle tıp doktorları ile insanlarımıza anlatılması gerekiyor.

Anadolu’yu bedelini kanla ödeyerek yurt olarak kabullendiğimizden bu yana kem gözler üstümüzden eksik olmadı. Başka düşman istemiyoruz. Ülkemin insanının üçte ikisi obez ve fazla kilolu (kaynak 2017 Antalya Endokrinoloji kongresi). Bu beraberinde kanseri getirecek, insülin direncini ve kronik hastalıkları getirecek. Kısırlığı getirecek. Bunlar da başka düşman. Bu nedenle biz hekimlere çok iş düşüyor. Ülkemin sağlıklı geleceği için tabip odalarına çok iş düşüyor ve önceliğin bu konulara verilmesi gerektiğine inanıyorum.

Tabip odalarımızın da içinde yer aldığı meslek odaları, üyelerinin ihtiyaçlarını karşılamak, mesleğin çıkarlarını korumak, meslektaşların birbiri ile irtibatını ve dayanışmasını sağlamak amacı ile kurulmuş ve belli kanunlar çerçevesinde çalışması gereken kurumlardır. Meslek ile ilgili son gelişmelerin anlatılması, kamu ve devlet yararı gözetilerek yetki ve sorumlulukların kullanılması odaların temel görevlerindendir.

Bu satırlarımda hiçbir siyasi amaç güdülmemiştir. Ama şunu söylemeden edemeyeceğim. Benim 13 yaşındaki genç delikanlım obezite batağına düşüp sütyen takacak vaziyete geldiyse bu düzelmeden Arjantin’in grevdeki işçisi de beni ilgilendirmiyor, Bolşoy Balesi’de.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.