1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. CHP’nin 1 Kasım hedefi: Siyasette “3 yol” projesi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’nin 1 Kasım hedefi: Siyasette “3 yol” projesi!

A+A-

CHP’nin hem adaylarını tanıtacağı, hem pazar günü Gökdere mitingine çağrı yapacağı, hem de seçim startı vereceği toplantı için Hilton Oteli’nin kapısından girerken aklımıza geldi…

CHP’yi düğün ya da konferans salonlarından düzenli ortamlara geçiren ilk adımı Gürhan Akdoğan 2008 yılı ocak ayında Almira’da yapılan il kongresiyle atmıştı.

Gerçi…

Parti içinde “CHP 5 yıldızlı otellerde kongre yapmalı mı, yapmamalı mı?” tartışmaları da yaşanmıştı. Fakat kışın ısıtan, yazın da serinleten düzenli salonlar herkesin hoşuna gitti.

Zaten…

Geçen süreçte, uzak durulması istenen kesimler CHP’nin ana seçmeni haline geldiler. CHP de ana sloganını “Herkes için CHP” olarak belirledi.

Bununla birlikte…

Hilton Oteli Balo Salonu’nda yapılan tanıtım organizasyon ve toplantı düzeni bakımından etkileyici oldu. Konuşma platformu ve çevresindeki ütülü bayraklar görsellik kadar, partinin kendi tabanına saygısını da gösterdi.

Toplantıya…

Milletvekilleri, adaylar, il yönetimi, ilçe başkanları, belediye meclisi üyeleri, eski milletvekilleri, eski PM yöneticileri davetliydi ve katılım yüksek oldu.

Bayramlaşmadaki gibi, dünkü toplantıda da protokol masası uygulanmadı, herkes karışık olarak masalarda yerini aldı.

Toplantının tek konuşmacısı CHP İl Başkanı Zafer Yıldız genel ve yerelden örnekler verdi, mesajlar iletti.

Örneğin…

CHP’nin “hiçbir vaadinin yersiz, hiçbir siyasetinin tutarsız olmadığı” mesajını verirken, “Bazı gerçekler darda, yolda ve zorda anlaşılır” dedi. 13 yıldır iktidarda olan AK Parti’nin “sanki muhalefetmiş gibi seçim bildirgesi sunduğunu” söyledi ve 7 Haziran seçimi sürecini anımsatarak iktidara seslendi:

Ekonomi uzmanlarımızın ülke bütçesine uygun hazırladığı tüm vaatlerimiz için ‘Kaynağı nereden bulacaksınız?’ diyerek karşı çıktınız. Peki, 3 ay önce ‘Kaynak nerede?’ diye soranlara şimdi biz soruyoruz. Siz nereden buldunuz?”

Konuşmasının son bölümündeyse siyaseten 3 yol projesi olarak tanımlanabilecek bir vurgu yaptı:

1 Kasım’da ya bir yol bulacağız, ya yeni bir yol açacağız, ya da iktidarı yanlış yola gitmekten alıkoyacağız.”

 

CHP umutlu, ama heyecanlı değil!

 

CHP’nin adaylarını tanıtıp seçim startı verdiği toplantı sırasında salonu gözlemledik. Gördüğümüz şu:

Düzenli ve görkemli salonda herkes umutlu ve mutluydu, yüzler gülüyordu.

Konuştuklarımız 6. milletvekilini çıkaracaklarına inanıyordu.

Ne var ki…

Salonda heyecanın eksik olduğu hissine kapıldık. Galiba en büyük tehlike de bu.

 

Yıldız’ın hedefi: Rektör!

 

CHP İl Başkanı Zafer Yıldız dünkü toplantıda yaptığı konuşmada yerelde iki konuyu gündeme getirdi, bir kişiyi de hedef aldı.

Önce…

Doğanköy’deki Şehir Hastanesi için “Arsası davalı, ruhsatı ve projesi yok” deyip 7 Haziran öncesi göstermelik temel atıldığını söyledi. Hızlı tren hattında da çalışmaların durduğunu anımsattı.

Ardından…

Uludağ Üniversitesi kampusunda Nilüfer Belediyesi’nin çorba-simit-çay dağıtımını engelleyip Üniversite Vakfı aracılığıyla bu işi Büyükşehir’e yaptırdığını ifade ettiği Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ı sert bir dille eleştirdi.

 

Bursa onu unutmadı… Şükrü Şankaya’yı anıyoruz!

 

Yaşarken Bursa’nın Şükrü Abisi oldu. Sözüne güvenildi, tartışmalı her ortamda hakemliği istendi. Bursa’nın âkil adamı olarak kabul gördü.

Belediye Meclisi Üyeliği, Bursaspor Başkanlığı yaptı, çok sayıda hayır kurumu, dernek ve vakıfta başkan ya da yönetici olarak yer aldı.

Sanayici olarak üretti, yardımsever olarak herkese elini uzattı. Yardım ve katkılarının ne kadar azının bilindiği, vefatından sonra ortaya çıkanlar görülünce anlaşıldı.

Şükrü Şankaya büyüğümüzü 10 yıl önce kaybettik, ama 10 yıl geçmesine karşın Bursa’nın onu unutmadığını görüyoruz. Bu da herkese nasip olacak bir şey değil.

Nitekim…

10 yıldır olduğu gibi, 11 Ekim Pazar günü saat 11.00’de Ahmetpaşa Mezarlığı’ndaki kabri başında Şükrü Abiyi bir kez daha anacağız ve dua edeceğiz.

 

Bursa Kent Konseyi’nde Çepni dönemi mi başlıyor?

 

Semih Pala’nın geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirmesinden sonra gözlerin çevrildiği Bursa Kent Konseyi’nde önceki akşam sürpriz bir gelişme yaşandı.

Çünkü…

Haziran ayında yapılacak olağan seçime kadar görevi sürdürmesi beklenen Yürütme Kurulu toplantısında 23 Ekim 2015 Cuma günü yalnızca başkanlık seçimi yapılması kararı alındı. Çoğunluk sağlanamazsa, seçim 26 Ekim Pazartesi günü yapılacak.

Kulağımıza…

Pala’nın sürdürdüğü Büyükşehir Belediye Başkanı Başdanışmanlığı görevine atanan Hasan Çepni’nin, yapılacak seçime de aday olarak gireceği haberi geldi.

Çepni geçmişte 3 dönem MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanlığı yapmıştı.

 

Bursa’dan Urfa’ya Faruk Çelik’e destek çıkarması!

 

AK Parti Genel Merkezi tarafından ikinci kez Şanlıurfa Adayı gösterilen Faruk Çelik dün sabah karşısında Bursa’dan gelen dostlarını görünce sürpriz yaşadı.

Bursa eski Milletvekili Mehmet Emin Tutan ile İl Genel Meclisi eski başkanı Ahmet Er, eski belediye meclisi üyeleri Mehmet Adanur, Rıdvan Doğan, Mustafa Kaya, Şenol Aşçıoğlu’nun yanı sıra Yıldırım Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Saadettin Kurt ve İşadamı Berat Tunakan’ın sürprizi Çelik’i çok duygulandırdı.

Bayramdan bu yana Çelik’in yanında çalışmalara katılan Bursa eski Milletvekili Ali Koyuncu ile buluşan eski dostlar, Siverek’te Bucak aşiretinden Fatih Bucak’ın Çelik için seçim bürosu açılışına da katıldılar.

7 Haziran’da bağımsız aday olup bu seçimde AK Parti’yi destekleyen Bucak dün Bursa grubuna yemek de verdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.