1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Dünya kanalları yayınlayacak, Bursa bisikletle vitrine çıkacak
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Dünya kanalları yayınlayacak, Bursa bisikletle vitrine çıkacak

A+A-

Geçmişte… Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu güzergahında Bursa de yer alırdı. İstanbul’dan yola çıkan bisikletçilerin Yalova Yolu’ndan kenti girişleri, Atatürk Caddesi’ne çıkıp Heykel’de finiş görmeleri çok önemli spor organizasyonuydu.

Gençliğimizde… 

Rıfat Çalışkan gibi, Ali Hüryılmaz gibi bisikletin yıldızlarını o yarışlarda izledik. Bursa’da bisiklet sporu bu turun getirdiği heyecanla patlama yaptı.

Ne var ki…

Son yıllarda Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu biraz federasyon yönetimine girenlerin kendi kentlerinden geçmesi isteği, biraz sponsorların kendi merkezlerini gösterme derdi nedeniyle bambaşka bir güzergahla başkalaştı.

İşte…

Uluslararası takımların gelip yarıştığı bu önemli turun alternatifi olmasa bile, büyük ses getirecek kapasitede bir organizasyon için şu sıralarda hazırlık var.

Aslında…

Bu organizasyonun ilki geçen yıl yapıldı. Kent Meydanı’ndan yola çıkan bisikletçiler Gemlik’ten otoyola girdiler ve Osmangazi Köprüsü’nden geçip Oksijen tesislerinde yarışı bitirdiler.

Bisikletin bu en büyük amatör yol koşusunda geçen yıl 1.240 bisikletçi finiş gördü. Yarışın fotoğraflarını çekmesi için Los Angeles’tan dünyaca ünlü fotoğrafçı geldi.

Bu yıl ise…

Gran Fondo adıyla organize edilen Türkiye’nin en büyük uluslararası amatör bisiklet yol yarışı için start 24 Eylül’de yine otoyol üstündeki Bioport Asya önünden verilecek.

Türkiye’nin her yerinden amatör bisikletçilerin katılabileceği yarış, yurt dışından geleceklere de açık.

110 kilometrelik parkurda bisikletçiler Osmangazi Köprüsü’nü geçtikten sonra Bursa’ya gelecekler ve Geçit Kavşağı’nda otoyoldan çıkıp Bursa yönünde Endülüs Park önündeki dev sahne ve platformda finişe ulaşacaklar.

Yarışın…

110 kilometrelik büyük parkur ve 50 kilometrelik küçük parkur olarak iki bölümden oluştuğunu söyleyen Organizasyon Komitesi Üyesi Ömer Kafkas ziyaretimize geldiğinde şuna dikkat çekti:

“Organizasyon olarak bu yol yarışının Eurosport ve BBC’den yayınlanması için anlaşmalarımızı yaptık. Yarışta bu iki kanalın yöneticileri de Bursa’da olacaklar. Yarışı yerli yabancı çok sayıda medya izleyecek.”

Uluslararası bisiklet yol yarışları takvimine girecek olan yarış için şu bilgiyi verdi:

“Bursa’nın dünya vitrinine çıkacağı bir yarış olacak. Dünya devi bisiklet üreticisi markaların ve sponsorlarımızın yöneticileri de yarışacaklar.”

 

5 yıl sonra eski sisteme dönen sağlıkta belirsizlik var!

 

Türkiye için sağlık kurumlarının, yani hastanelerin birleştirilmesi gerçek anlamda bir devrimdi. Fakat 2012 yılında sağlık yönetimi yeniden organize edilip farklı kurumlar oluşturulunca bu kez çok başlı yönetim ortaya çıktı.

Çünkü…

Bir yanda İl Sağlık Müdürü kurumsal yatırımları planlarken, diğer yanda Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği birimi oluşturulup hastanelerin ve sağlık yönetimi bu kuruma bağlandı.

Öyle olduğu için de bürokratik kapsamda kurumsal çatışmalar yaşandı.

Şimdi…

OHAL kapsamında yayınlanan kararnameyle sağlıkta 5 yıl öncesi sisteme dönülüyor. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile Halk Sağlığı birimleri eskiden olduğu gibi İl Sağlık Müdürlüğü bünyesine giriyor.

Geçen 5 yılın değerlendirmesi, getirileri ve götürüleri elbette sağlık sektöründe tartışılır, ama bu geçiş döneminde bazı belirsizlikler ortaya çıktığı da görülüyor.

Örneğin…

Kararnameyle 81 ilin İl Sağlık Müdürleri ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterleri görevden alınmış kabul ediliyorlar. Bu da, sağlıkta tek çatı formülünün il müdüründen hastane yönetimlerine ve başhemşirelere kadar atanacak tüm yönetici kadrolarının sözleşmeli kapsamında görevlendirilecek olmalarından kaynaklanıyor.

Belirsizlik de tam buradan başlıyor.


Hem müdür, hem müdür yardımcısı oldu

 

Sağlıkta 5 yıl sonra eski sisteme dönülürken, Bursa ölçeğinde ilginç bir tablo ortaya çıktı.

İl Sağlık Müdürlüğü bünyesine giren Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri ile İl Halk Sağlığı Müdürü yeni sistemde İl Sağlık Müdür Yardımcısı oluyorlar.

Ne var ki…

İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan aynı zamanda İl Halk Sağlığı Müdürü olarak görev yapıyor. O nedenle, Dr. Akan böylece hem müdür, hem de müdür yardımcısı oldu.
 

AK Parti’den Nilüfer’e özel: 30 Ağustos Zafer Konseri

 

Kuşku yok ki… Nilüfer ilçesi AK Parti açısından farklı ve zor bir yer. Çünkü, Nilüfer seçmeniyle AK Parti bir türlü uyum sağlayamıyor.

Bu nedenle…

AK Parti Nilüfer İlçe Başkanı Celil Çolak bazen belediyeye muhalefet çıkışları, bazen siyasi stratejileriyle seçmene ulaşma çalışmalarını sürdürüyor.

Bunlara…

Dilek Durak’ın ayrılmasından sonra AK Parti Nilüfer Kadın Kolu Başkanlığı görevini üstlenen Fatoş Şahintürk’ün getirdiği farkı da eklemek gerekiyor.

Çünkü…

Şahintürk ilçedeki sitelerde yaptığı alışılmış ev ziyaretleri yanında, cadde ve sokaklara çıkıp esnaf ziyaretleri ile de dikkat çekiyor. Partili ayrımı olmadan yapılan ziyaretlerden olumlu görüntüler yansıyor.

Bununla birlikte…

AK Parti Nilüfer Kadın Kolu Başkanı Fatoş Şahintürk siyaset yaptığı Nilüfer’in farklı yapısına uygun bir projeyle 30 Ağustos’ta Zafer Konseri için harekete geçti.

İlk desteği İlçe Başkanı Celil Çolak’tan alan Şahinrtürk ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin desteğiyle de sonuca ulaştı.

Buna göre…

Nilüferliler 30 Ağustos Zafer Bayramı gecesi saat 20.00’de Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerindeki hastane alanında buluşup Umut Akyürek ve Oktay Ertuğrul’un şarkılarıyla coşacaklar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.