1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Erken uyarı: Batıdaki uydukentte yaşayanlar otoyolu kullanacak mı?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Erken uyarı: Batıdaki uydukentte yaşayanlar otoyolu kullanacak mı?

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş cuma günü Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar'ı iade-i ziyaret için geldiğinde, kentin yeni dönem planlamasına ilişkin düşüncelerini de anlattı. Heyecan duyduğu planlar arasında Karacabey yakınlarında düşündüğü uydukent özel önem taşıyor.

Kuşku yok ki...

Kentin batısındaki Badırga’daki Deri OSB, tekstilcilerin gideceği TOSAB, KOTİYAK gibi sanayi bölgeleri ile birlikte TEKNOSAB istihdamın yanı sıra önemli bir iskan cazibe merkezi oluşturacak.

Zaten...

O nüfus dikkate alınarak bu planlamalar yapılıyor ki büyüyen ve kabına sığamadığı için sorunlar yaşayan Bursa'nın geleceği adına atılacak en önemli yeni kent adımı da bu olacak.

Sohbette...

Olay Medya yönetici ve yazarları olarak Başkan Aktaş'ı dinlerken biraz gerilere gittik. Bu sütunların okurları, Recep Altepe döneminde TEKNOSAB çevresine "Gürsu büyüklüğünde 2 uydukent planlandığını" 7 Mayıs 2017 ve 4 Haziran 2017 günü okudular. 1.-yazi-icin-karacabey-teknosab-bolgesine-uydukent.jpg

Başkan Aktaş'ın geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede bu konuya destek alması, kararlılığı açısından önemli.

İşte...

Tam bu noktada Bursa'nın sorunları için kafa yoranlardan biri olan Çevre Mühendisi Meftun Tayan'la yaptığımız sohbette söyledikleri aklımıza geldi.

Demişti ki:

"Büyükşehir Belediye Başkanımızın Karacabey-TEKNOSAB bölgesinde 200 bin nüfuslu yeni bir kent için kararlı olduğunu görüyoruz. Fakat bu uydukentlerin anakentle ulaşımı yalnızca Karacabey Yolu'na bırakılırsa ortaya büyük sorunlar çıkar. Otoyolu da ulaşımda düşünmek zorundayız."

Yaptığı erken uyarı da şuydu:

"Otoyol gişeleri Çevre Yolu bitimine kurulursa hiç kimse evine ulaşmak için yola ücret ödemek istemez. Parayla ulaşacağı bir yerde de yaşamak istemez. O nedenle gişelerin uydukent sonrasına kurulması için şimdiden karar alınmalı."

Örnek de vermişti:

"İzmir-Çeşme Otoyolu Güzelbahçe bağlantısı yıllarca tartışıldı. Vatandaş şehir içinde yaptığı yolculuk için otoyola ücret ödemek istemedi."

Görünen o ki...

Yarınlarda sorunla karşılaşmamak için da şimdiden gündeme almakta yarar var.
 

Sağlık ve eğitimde topluma yararlı olmak için 'gönüllü' heyecanı 2.-yazi-icin-zerrin-ozgule-ve-suzan-sahin.jpg

 

Kurulalı henüz 8 ay bile olmadı, ama heyecanları büyük. Çünkü, Bursa'ya ve topluma yararlı olmak istiyorlar. Sağlık ve eğitim alanında yardımlar yapmak istiyorlar.

Zerrin Özgüle başkanlığında kurulan ve kısa adı BUSADER olan Bursa Sağlık ve Eğitim Gönüllüleri Derneği tüm yapılanmasını gönüllülük üzerine planladı. 94 üyesi arasında Bursa'nın yakından tanıdığı, özellikle yardım dernekleri ve kuruluşlarındaki etkinlikleriyle bilinen her kesimden isimler var.

Üyelerden Suzan Şahin ile birlikte ziyaretimize gelen BUSADER Başkanı Zerrin Özgüle hedeflerini anlatırken şunu söyledi:

"Sağlık ve eğitimde kaliteli yaşam standardını arttırmak, yoksulluğa karşı dayanışma içinde olmak, toplumsal bilinçlenmeye katkı sağlamak istiyoruz. Bursa için çalışmak istiyoruz."

Üstelik...

Büyük bir heyecanla yürüttükleri gönüllü yardımları yanında oluşturdukları 11 komiteyle farkındalık oluşturacak faaliyetler planlamışlar. Komiteler Avrupa Birliği'nin hibe desteklerinden hukuk yardımlarına, kültürel ve sanatsal etkinliklerden tekerlekli sandalye kampanyalarına kadar her alana el uzatıyor.

Şimdiden 54 tıp öğrencisine burs sağlayan BUSADER, öğrencilerin kişisel gelişimleriyle de ilgileniyor.

Bir yandan da...

Her ay herkese açık konferans ve seminerlerle toplumsal bilinçlendirme çalışmaları yapıyor.
 

Geçmişten bugüne Zamansız Kadınlar gösterisi 3.-yazi-icin-busader-zamansiz-kadinlar-gosterisi.jpg
 

BUSADER yarın akşamı çok özel bir gösteriyle Bursalıların karşısına çıkıyor.

Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde saat 20.00'de başlayacak Zamansız Kadınlar adlı gösteriyi İlknur Kalıpçı kaleme aldı.

Tarih boyunca başarılı olmuş 21 Türk kadının başarısını sahneleyen gösteride, tarihteki kadın karakterleri günümüzün başarılı ve Bursa'nın tanıdığı kadınlar canlandıracak.

Geliriyle engelli milli tenisçi Fatma Kızıl'ın olimpiyatlara katılabilmesinin sağlanacağı gecede sahneye çıkacaklar arasında sürpriz isimler de var.

İzmir'deki eğitim sempozyumda Kemal Demirel de sergi açacak

Siyasete en alttan, yani CHP'de Gençlik Kolları'ndan başladı.

İlçe başkanı, il başkanı oldu. 2 dönem milletvekilliği yaptı, CHP'de Parti Meclisi'ne seçildi, MYK Üyesi olarak karar mekanizmasında yer aldı.

Milletvekiliyken soru önergesi rekortmeni olan Kemal Demirel, hem Bursa'ya demiryolu kampanyası, hem kapanan köy okulları için yaptığı çalışmalarla genel gündemde kendine yer buldu.

Aktif siyasete seyirci olarak devam ederken şiire yöneldi ve geçen yıl Umut adlı şiir kitabını yayınladı.  4.-yazi-icin-kemal-demirel.jpg

İkinci şiir kitabı Gülümse'yi mayıs ayında yayınlamaya hazırlanan Kemal Demirel hafta içinde özel bir davet aldı.

Balçova Belediyesi ile Yeni Köy Enstitüleri Derneği'nin birlikte organize ettikleri Eğitimde Adaleti ve Geleceği Düşünmek sempozyumunda Kemal Demirel daha önce Bursa'nın yanı sıra bir çok kentte açtığı Taşımalı Eğitim Fotoğrafları Sergisi açacak.

İzmir Kaya Termal Otel'deki sempozyum ve serginin açılışlarını yarın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yapacak.
 

Rod Macit fotoğraf sergisi açıyor

Macit Tunalı tartışmasız Bursa'nın en renkli kişilerinden.

Hakan Peker'in baş dansçısı olarak tek kanallı televizyonda fırtınalar estirdiği yıllarda, dünyaca ünlü sanatçı Rod Stewart'a benzerliği nedeniyle Rod Macit olarak ün yaptı, sevildi.  5.-yazi-icin-macit-tunali.jpg

Sahne şovları yanında giyim tarzıyla da kendinden söz ettiren Macit Tunalı'nın fotoğraf sanatçısı Rahmiye Dalgıç tarafından çekilen fotoğrafları sergi oluyor.

Bugünden Yarına Rod Macit adlı fotoğraf sergisi 27 Nisan'da Irgandı Köprüsü'nde açılacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.