1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Ulaşımda kilidi çözecek projeler bu yaz bitiyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Ulaşımda kilidi çözecek projeler bu yaz bitiyor!

A+A-

Bugün için… Bursa’nın en önemli sorununun ulaşım olduğu bir gerçek. Üstelik, 15-20 yıl öncesiyle karşılaştırıldığında giderek artan bir sorun söz konusu.

Elbette çeşitli nedenleri var.

Kent nüfusunun çok hızlı büyümesi, araç sayısının çok artması, hatta birden fazla araca sahip ev sayısının tahminlerden fazla olması, bu nedenle de yollar ve park alanlarının yetersiz kalması başlıca nedenler arasında.

İşte…

Tam bu noktada bir hakkı da teslim etmek gerekiyor:

Bursa’da en çok yeni yol ve yeni köprülü kavşak yapılan, ulaşım için en çok proje üretilen dönem bu dönem.

Yani…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, günlük enerjisinin önemli bir bölümünü ulaşım sorunlarına çözüm bulmak, yeni ulaşım yatırımları için proje üretmeye ayırıyor.

Basın İlan Kurumu’nun düzenlediği Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi programı katılımcılarıyla deneyim paylaşımı sonrası sohbet ederken şunu söyledi:

“Ulaşım öncelikli gündemimiz. Yaşanan sorunlara çözüm bulmak için sürekli kafa yorup yeni projeler üretiyoruz. Yeni yatırımlar planlıyoruz.”

Sonra da…

“Bir tek amacımız var: Bursa’nın sorunlarını çözmek. Bunun ilk sırasında da ulaşım sorunları geliyor” dedi ve gündemdeki trafik sıkışıklığına değindi:

“Yaptığımız yollar, köprülü kavşaklar, projeler ortada. Yeterli mi? Elbette değil. Yenilerini yapmaya devam ediyoruz, devam da edeceğiz.”

Devam etti:

“Başlamış yeni yol ve köprülü kavşak projelerimiz var. Mevcut yollarda ve kavşaklarda bugünün şartlarına göre iyileştirmeler yapılıyor.”

Ardından da…

Kent kamuoyuna ulaşım güvencesi verdi:

“Bugünkü trafik sıkışıklığını çözmek üzere planlanan ve yapımı başlayan bazı projeler bu yaz okulların tatil olduğu dönemde bitirilecek. Böylece, trafik sorununa büyük ölçüde çözüm gelecek.”


Mudanya Kavşağı: Ek şerit geliyor, köprü genişliyor

 

Bursa’nın gündeminde öncelikli sorun olarak trafik sıkışıklığı yer alıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de soruna ilişkin yapılanları acil durum müdahalelerinden başlamak üzere anlattı.

İlk müdahaleyse…

Mudanya Köprülü Kavşağı’na yapılıyor. Daha açık söylemek gerekirse, Mudanya Yolu’ndan gelen araçların Bursa yönüne dönüşlerine müdahale ediliyor.

Bu müdahaleyi Başkan Altepe şu sözlerle açıkladı:

“Öncelikle Nilüfer Çayı üstündeki köprüyü iki şerit genişletiyoruz.”

Ayrıntı da verdi:

“Buradaki çalışmalar başladı. Hatta köprünün ayakları dikildi, kolonları hazırlandı. Şimdi de sıra kirişleriyle üstündeki tabliyelerin monte edilmesine geldi. Önümüzdeki günlerde bu çalışmalar bitecek.”

Devam etti:

“Kavşakta Bursa yönüne inişin İzmir Yolu’ndan gelişle birleştiği noktadan itibaren bir şerit ilave ediyoruz. Bir şerit de stadyuma bağlantı için yapılacak yoldan gelecek. Böylece iki şerit yapılmı
 

Altepe: Mudanya Kavşağı cuma günü rahatlayacak
 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu sütunlarda dün de vurguladığımız gibi Mudanya Kavşağı’nda son 1 haftadır hissedilen ve büyük bir sıkıntıya yol açan trafik sıkışıklığının nedenini de açıkladı.

Açıklamasına da…

“Alman Kanalı’nı viyadükle Yakın Çevre Yolu’na bağlamak için Yunuseli çıkışında yolu kapattık” diye başladı ve şunu söyledi:

“Yunuseli çıkışını kapatınca Hürriyet’ten gelen araçlar Bursa yönüne gidebilmek için Kafkas’ın yanından İzmir Yolu’na çıkıp, sonra Mudanya Kavşağı’ndan dönmek zorunda kaldılar.”

Şunu vurguladı:

“Son 1 haftadır Mudanya Kavşağı’nda yaşandığını vurguladığınız sıkışıklık bundan.”

Sonra da haberi verdi:

“Alman Kanalı’nı Yakın Çevre Yolu’na bağlayacak viyadük çalışmaları başlarken 10 gün süre vermiştik. O süre cuma günü bitiyor. Mudanya Kavşağı da cumadan sonra rahatlayacak.”

ş olacak.”

Şunu vurguladı:

“Kavşağa yapılacak şerit ilavesi ve köprünün genişletilmesiyle bu noktadaki sıkışıklık sorun olmaktan çıkacak, trafik rahatlayacak.”


İzmir Yolu’nda Gül Kavşağı’nın sorunu da çözüldü

 

İşyeri ya da evine ulaşımda İzmir Yolu’nu kullananların yıllardır çile çektikleri bir tıkanma noktası var: Gül Kavşağı.

Yapıldığı günden beri tartışma konusu olan Gül Kavşağı’ndaki trafik sıkışıklığı sabah gidiş, akşam geliş yönünde artık isyan ettirecek noktaya geldi.

Bu sütunlarda dün de aktardığımız gibi, mühendislik hatası nedeniyle üç şerit olarak gelen yol kavşakta iki şeride düşüyor, kavşağın tam ortasındaysa yeniden üç şeride çıkıyor.

İşte…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bu sorunlu noktaya da el atıldığını ve çözüm getirildiğini açıkladı.

Dedi ki:

“Gül Kavşağı’nı genişletmek üzere yeni bir proje yaptık. Kavşak içinde birer şerit ilave ederek yolu üç şeride çıkarıyoruz. Böylece ana yol üç şerit olarak kesintisiz akacak.”

Şunu da vurguladı:

“Şerit ilavesi yanında, yanlara katılım şeritleri yapıyoruz. Ancak bu çalışmalar yerin dar olması nedeniyle kavşaktaki dönüşü biraz sıkıştıracak. Fakat ana güzergahta sorun çözülecek.”


Bu habere çok üzüldük!
 

Türk Metal Bursa Kadın Kolları Başkanı Selda Tekman’ın önceki gün doğum günü nedeniyle neşeli fotoğraflarını sosyal medyada gördük. Dün de Emekçi Kadınlar Günü için Ankara’ya giderken devrilen otobüste Türk Metalli 7 kadın işçinin can verdiğini, Tekman’ın yaralandığını öğrenince çok üzüldük.

Çalışma yaşamının başı sağolsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.