1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa, okul öncesi ve mesleki eğitimi özendirmede pilot il!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa, okul öncesi ve mesleki eğitimi özendirmede pilot il!

A+A-

Gördüğümüz kadarıyla… Umre ziyareti, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’na yaramış. Sabah bir araya geldiğimizde, manevi anlamda şarj olduğunu gördük.

Zaten…

Bunun verdiği enerjiyle de, 10 günlük aranın ardından siyaset sahasına hızlı bir dönüş yaptı. Gün boyu çeşitli ziyaretlerde bulundu, kendisine gelenleri dinledi.

1.-yazi-icin-hakan-cavusoglu-002.jpgSohbet ederken de, Bursa eğitimi için çok önemli iki mesaj verdi.

Bir…

“Milli Eğitim Bakanlığı karar aldı. Okul öncesi eğitimde Bursa pilot il olarak belirlendi. Çok önemsenen uygulama önümüzdeki eğitim yılından itibaren başlayacak.”

Uygulamayı da anlattı:

“Okul öncesi eğitim, 5 yaş grubundaki çocuklarımızın okulla tanışmaları anlamına geliyor. Şu anda Bursa’da 38 bin civarı 5 yaş grubunda öğrenci eğitim alıyor. Önümüzdeki yıl 5 yaş grubunda toplam 50 bin civarı öğrenci olacağı tahmin ediliyor.”

Şunu da ekledi:

“Bakanlığımız bu uygulamanın yaygınlaşabilmesi için Bursa’yı pilot il seçti. Doğal olarak dersliklerimizi gözden geçiriyoruz, ne kadar yeni derslik gerektiğini belirliyoruz. Aynı zamanda yararlanabileceğimiz okulları da tespit ediyoruz. Hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz.”

Hedef şu:

“Devam eden ve yeni yatırım olarak planlanan inşaatlarımız var. Bunları bir an önce tamamlayacağız.”

İki…

“Yine Milli Eğitim Bakanlığımız mesleki eğitimi çok önemsiyor. Bu nedenle de ‘Mesleki Eğitimi Özendirme’ projesi geliştirildi. İşte o projenin uygulaması için de pilot il olarak Bursa seçildi.”

Şunu vurguladı:

“Mesleki eğitimi özendirme aynı zamanda hükümet politikası ve bu konuda hükümetimizin hedefleri var.”

Hedefleri de açıkladı:

“Birincisi istihdam merkezi olması. Bunun için de meslek liselerini burs vererek özendirme, istihdam sağlama yoluyla başarılı meslek liseleri ortaya çıkarmak istiyoruz.”

Yani…

“Meslek liseleriyle sanayiciyi buluşturacağız. Bu, istihdam için çok önemli.”

 

“Ara eleman değil, aranan eleman!”

 

2.-yazi-icin-tophane-mesleki-ve-teknik-anadolu-lisesi,-hakan-cavusogilu,-sabahattin-dulger.pngTBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu bir de bilgi verdi.

Buna göre…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ya da Bakan Yardımcısı katılımıyla, 150. yılındaki Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde pazartesi günü bir program var.

Tophane’de verilecek mikromekanik eğitimi için Türkiye Saatçi İşadamları Derneği ile protokol yapıldığını anımsatan Çavuşoğlu, savunma ve uzay sanayi temeli olan mikromekanik eğitimin yalnızca Bursa’da olacağını söyleyip ekledi:

“Ara eleman değil, aranan eleman yetiştireceğiz.”

 

Seçim kampanyasına Kanalboyu’nda başlıyor: Nerede kalmıştık?

 

3.-yazi-icin-chp-osmangazi-adayi-erkan-aydin.jpg2014 yerel seçiminde CHP Osmangazi Adayı olarak sandık yarışına giren Erkan Aydın, son nokta mitingini Kanalboyu’nda yapmıştı.

Ardından…

2015 yılında CHP Bursa Milletvekili seçildi ve halen de parlamentoda görevini sürdürüyor. Ancak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun isteği üzerine 31 Mart yerel seçiminde yeniden CHP Osmangazi Adayı olmayı kabul etti.

Sohbet ederken…

Başkanlık yaptığı dönemde Dağ-Der’i herkesin bildiği bir dernek haline getiren Aydın’ı geçen seçime göre daha rahat gördük. Kuşku yok ki bunda siyasi deneyiminin artması da çok etkili.

Şuna dikkat çekti:

“2014’te Demiryolu altı mahalleleri ve Kanalboyu’nda hemşerilerimizin çok teveccühü oldu. Kent yaşamının sıkıntısını çeken insanlarımız burada.”

Sonra da şunu açıkladı:

“2014’te son mahalle mitingini yaptığımız Kanalboyu’nda ilk mitingimizi yaparak seçim startını vereceğiz.”

O miting…

2 Şubat Cumartesi günü saat 19.00’da, CHP Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey’in katılımı ve “Nerede kalmıştık?” sloganıyla Kanalboyu’nda yapılacak.

 

Karacabey Adliyesi’nde ilginç bir dava: Çiftçi, hakkını arıyor

 

4.-yazi-icin-secim-gezegen-ve-ahmet-cengiz.jpgSeçim Gezegen ve Ahmet Cengiz… Yüzlerce çiftçi gibi, Karacabey’de domates yetiştirip büyük bir salça fabrikasına veriyorlar. Sözleşmeye göre bin ton domates taahhüt ediyorlar. Bu ürüne fabrika 43 kuruş ödeyeceğini, bin ton altında kalınırsa 33 kuruştan alacağını beyan ediyor.

Buna karşın…

Üreticiye nakit avans, fide, gübre desteği verileceği sözleşmede yazıyor.

Gezegen ve Cengiz diyorlar ki:

“Fabrika taaühhütlerini yerine getirmedi. Ürünü kendi imkanlarımızla yetiştirdik. Fakat fire gerekçesiyle bin tonun altında kayıt yapıldı ve 33 kuruştan alınacağı bize bildirildi.”

Dahası…

Alım sonrası fabrikadan üreticiye birer de tebligat gelmiş:

“Sözleşme sayfaları arasında A4 kağıdına yazılı tarihsiz ve boş teminat senetleri varmış. Bunlar kambiyo senedi gibi kullanılıp hakkımızda İcra başvurusu yapıldı.”

Gelen ihbarnamede Gezegen’in 587 bin lira, Cengiz’in de 580 bin liralık borcu gözüküyor. Onlar da senet imzalamadıklarını söylüyorlar. Hatta, Seçim Gezegen senet tarihinde Türkiye’de olmadığını kanıtlayan belge gösteriyor.

İşte…

İki çiftçi fabrikaya karşı Karacabey’de dava açtı. İlk duruşma geçen hafta yapıldı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal da izledi.

Benzer durumda çok sayıda çiftçi olduğunu söyleyen Gezegen ve Cengiz adli mücadeleyi çiftçiler adına yaptıklarını söylüyorlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.