1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. En büyük ekonomik saldırının perde arkasını ayrıntılı anlattı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

En büyük ekonomik saldırının perde arkasını ayrıntılı anlattı!

A+A-

Fotoğraf ilgimizi çekti... Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak aralarında Bursa milletvekillerinin yer aldığı Marmara Bölgesi AK Parti Milletvekilleri ile Beştepe’de toplantı yapıyor.

Sorduğumuzda…

1.-yazi-icin-hazine-ve-maliye-bakani-berat-albayrak-marmara-bolgesie-milletvekilleri-toplanti-001.jpgToplantının “ekonomik gelişmelerle ilgili milletvekillerini bilgilendirmek” için yapıldığını öğrendik. Asıl şaşkınlığımız da bu. Bugüne kadar ekonomide yaşananlarla ilgili bilgi milletvekilleriyle bilgilendirme toplantısı olmamıştı.

Kadın milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın etkinliği nedeniyle katılamadıkları toplantıda Albayrak’ın tüm yaşananları içten bir yaklaşımla anlattığını söylediler.

Konuşmasında…

“Türkiye 2.2 trilyon Dolar’la dünyanın satın alma gücüne göre 13. büyük ekonomisi” olduğunu vurgulayıp cari açığın 30 milyar Dolar seviyesine indiğini ifade etti.

İlaç fiyatlarıyla ilgili alınan önlemlere değinip dış borç bilgisi verdi:

“Dış borcun önemli kısmı 86 milyar Dolar’la özel sektörün. Bunun yüzde 50’si 15 büyük holdinge ait. Yüzde 45’i de 2 bin civarı büyük firmanın.”

Sonrasında…

“Her krizde yeni tecrübeler ediniyoruz. Çok büyük ekonomik saldırıyla karşı karşıya kaldık” deyip ve ekonomide yaşanan sıkıntılı süreci tüm ayrıntılarıyla anlattı:

“Nisan ayında seçim kararı alınınca kur piyasasında hacim yükseldi, fakat haziran ayında durdu. 9 Temmuz’da piyasa kabineyi beğenmedi.  Sonra da saldırı artarak devam etti.”

Bu noktada…

10 Ağustos’ta 7.4 liraya yükselen Dolar’ın zirve yapmasını değerlendirirken “Dolar verip Türk Lirası almaları gerekirken, tam tersini yaptılar” deyip amacı açıkladı:

“Türkiye’yi psikolojik olarak çöktürmek istediler. Dolar’ın 10 liraya çıkmasını ve halkın bankalara hücum etmesini beklediler. Fakat aldığımız tedbirlerle bankalar rahatladı. Saldırı da birkaç günde tersine çevrildi.”

Şu bilgileri de ekledi:

“14 Ağustos Pazartesi günü Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük efektif para çekilmesi gerçekleşti. Bunu savuşturduktan sonra eylülde ikinci dalga geldi ve Türk bankalarının yurt dışı işlemlerine bloke kondu. Daha çok diplomasi yoluyla bu da aşıldı.”

 

Rusya saldırıyı 3 yıldır atlatamadı

 

Beştepe’deki toplantıda Marmara Bölgesi milletvekillerini ekonomide yaşananlarla ilgili olarak bilgilendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, aynı ekonomik saldırının 3 yıl önce Rusya’ya da yapıldığını söyledi.

Şuna da dikkat çekti:

“2015’te Rusya’nın döviz rezervi 200 milyar Dolar’dı. Saldırıyla birlikte Dolar birden 30 Ruble’den 80 Ruble’ye çıktı. Hala krizi atlatamadılar. Fakat biz çok kısa sürede geri dönüş yaptık.”

 

Devrim Kosova işaret etti: İnegöl sosyal yönü olmadan büyüyor

 

3.-yazi-icin-devrim-kosova-inegol-ak-parti-aday-adayi.jpg31 Mart 2019 yerel seçiminde İnegöl Belediye Başkanı Adayı olmak üzere AK Parti’ye 16 aday adayı başvurdu. Görevdeki belediye başkanı da eklendiğinde rakam 17’ye çıkıyor.

İşte…

17 aday adayı arasında olan Eğitimci Devrim Kosova gelişen ve büyüyen kent vurgusuyla farkını fark ettiriyor. Bunu da eğitimci ve psikolog yönüyle yapıyor:

“İnegöl hızla büyüyor, modern binalar yapılıyor. Fakat yanlarında sosyal alanlar yok. 300 bin nüfusu ve 60 bin öğrencisi, yani genci olan şehirde gençlere yönelik projelere ihtiyaç var.”

Bu noktada..

“Bugüne kadar İnegöl’e hizmet eden belediye başkanlarımız çok güzel işler yaptılar, hepsine çok teşekkür ediyorum” dedi ve anlayışını ortaya koydu:

“Şehir bu kadar hızlı büyürken, yeni binalar yükselirken yanlarında sosyal alanlar, meydanlar da olmalı. Kültür merkezleri yalnızca salondan ibaret olmamalı, yanında havuzu, spor tesisi, interneti olan sosyal alanları da barındırmalı.”

Şunu da ekledi:

“Trafik ve hava kirliliği sorunlarını profesyonel kadrolarla çözebilirsiniz, fakat gençlerin sorunlarını onlarla birlikte çözmeniz gerekir.”

Şuna da işaret etti:

“Sanayicilerimiz çok başarılı., Çin’e kadar gidiyorlar. Vizyonları böylesine geniş insanlar daha modern bir kentte yaşamayı hak ediyorlar. Onu da yapmaya kararlıyım.”

 

Kılıçdaroğlu’na kendini anlattı, “Osmangazi’yi kazanırım” dedi

 

4.-yazi-icin-kemal-kilicdaroglu,-cevat-asa,-mete-akyolcular-gorusmesi.jpgOsmangazi Belediye Başkanlığı’na aday olabilmek için AK Parti’ye 20 başvuru yapıldı. CHP’ye ise yalnızca 1 başvuru var.

İşte…

tek başvurunun sahibi olan Osmangazi Belediye Meclisi CHP Grubu Sözcüsü Cevat Asa salı günü Ankara’ya gitti. Yanında da CHP Osmangazi İlçe Başkanı Mete Akyolcular vardı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal’ın da katılımı ve referansıyla, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Meclis’teki makamında ziyaret etti.

Ziyarette…

Kılıçdaroğlu’na öncelikle kendini anlatan Asa, ardından da şunu söyledi:

“Eğer tensip buyurursanız, ekibimle birlikte Osmangazi için çalışmaya hemen başlarım. Kendime güveniyorum, Osmangazi’yi kazanırım. Zaten Osmangazi’yi kazanan Bursa’yı, Bursa kazanın Türkiye’yi kazanır.”

Bu sözlere…

Kılıçdaroğlu tepki vermedi, yüz hatlarını hiç değiştirmeden dinledi. Asa çıkarken de “İl Başkanımızla bu konuyu görüşeceğim” dedi.

 

CHP’de kritik cumartesi: Torun geliyor

 

5.-yazi-icin-seyit-torun.jpgSeçime artık neredeyse 4 ay kaldı. Siyasi partiler Yüksek Seçim Kurulu takvimini beklemeden adaylarını belirleyip sahaya erken çıkmak için harekete geçti.

Adaylarını ilk belirleyen CHP oldu. Fakat Bursa’da Büyükşehir, Nilüfer ve Mudanya’da farklı bir sorun yaşıyor.

İşte...

Böyle bir süreçte CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun yarın Bursa’ya geliyor. CHP’li belediyelere seminer verecek, fakat görevi bu ziyareti kritik hale getiriyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.