1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Enflasyon 3 ayın zirvesinde
Enflasyon 3 ayın zirvesinde

Enflasyon 3 ayın zirvesinde

Enflasyon, beklentilerin aksine ağustos ayında da yükselişini sürdürerek, yıllık bazda yüzde 9,54`le 3 ayın en yüksek seviyesine çıktı. En yüksek artış lokanta ve otellerde yaşandı.

A+A-
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ağustos ayına ilişkin TÜFE ve Yİ-ÜFE verilerini dün açıkladı.
 
Geçen ay Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,09, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,42 arttı. TÜFE'de yüzde 0,03 düşüş bekleniyordu. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 9,54, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 9,88 oldu. Bu gerçeleşmelerin ardından enflasyon, ağustosta yıllık bazda 3 ayın zirvesine çıktı. Temmuz ayında da yıllık enflasyon yüzde 9,32 ile beklentileri aşmıştı.
 
Giyimde düşüş yaşandı
 
Ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 1,64 ile lokanta ve oteller grubunda gerçekleşti.
 
Endekste yer alan gruplardan gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 0,89, eğitimde yüzde 0,75, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0,65, eğlence ve kültürde yüzde 0,59 artış yaşandı. Aylık bazda en fazla düşüş gösteren grup yüzde 4,92 ile giyim ve ayakkabı oldu. Alkollü içecekler ve tütünde yüzde 0,46, ulaştırmada da yüzde 0,06 düşüş gerçekleşti.
 
Gıda 4 yılın rekor artışı
 
Yıllık en fazla artış yüzde 14,73 ile lokanta ve oteller grubunda oldu. TÜFE'de, bir önceki yılın aynı ayına göre gıda ve alkolsüz içeceklerdeki yüzde 14,44'lük artış dikkat çekti. Bu oranla gıda ve alkolsüz içeceklerde fiyat artışı yıllık bazda Ekim 2010'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
 
Ağustos 2014'te endekste kapsanan 432 maddeden; 64 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 255 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 113 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.
 
Zam şampiyonu kiraz
 
Ağustosta zam şampiyonu fiyatı yüzde 37,67 artış gösteren kiraz oldu. Kirazı yüzde 34,68 artışla limon, yüzde 21,01 artışla salatalık ve yüzde 18,37 artışla domates izledi. Geçen ay fiyatı düşen ürünlerin başında ise armut geldi. Ağustosta armutun fiyatı yüzde 18,42 gerilerken, bu ürünü fiyatı yüzde 18,37 düşen kavun ile fiyatı yüzde 14,42 azalan karpuz izledi.
 
İmalat sanayine dikkat
 
Sanayinin dört sektörünün ağustosta bir önceki aya göre değişimlerine bakıldığında, imalat sanayi sektöründe 0,59, su sektöründe 0,39 artış yaşandığı; madencilik ve taşocakçılığında yüzde 0,68, elektrik ve gaz sektöründe ise yüzde 0,8 düşüş ortaya çıktığı görülüyor. Geçen ay temmuza göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektör yüzde 1,59 ile gıda ürünleri oldu. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre ise ağustosta en yüksek aylık artış, dayanıksız tüketim mallarında gerçekleşti.
 
Bursa'da aylık bazda düşüş var
 
-Yıllık bazda fiyatların en fazla arttığı bölge yüzde 10,71 ile İzmir oldu.
 
-En düşük fiyat artışı yüzde 7,62 ile 'Adana, Mersin' bölgesinde gerçekleşti.
 
-Bursa, Eskişehir, Bilecik bölgesinde aylık bazda yüzde 0,03 düşüş dikkat çekti.
 
-Bursa'nın da içinde bulunduğu bölgede yıllık enflasyon yüzde 8,79'da kaldı.
 
Uzmanlar ne dedi?
 
*İnanç Sözer (Odeabank Ekonomik Araştırmalar Müdürü): Eylül ayına dair öncü veriler, uç risklerin geride kaldığına işaret ediyor.
 
*Haluk Bürümcekçi (Burgan Yatırım Başekonomisti): TCMB'nin aktif dış ticaret politikası çağrısı önemini ve aciliyetini koruyor.
 
*Muammer Kömürcüoğlu (İş Yatırım Ekonomisti): Yukarı yönlü riskler nedeniyle enflasyon beklentilerini yüzde 9,1 seviyesine çektik.
 
*Burak Kanlı (Finansinvest Başekonomisti): Gıda gelecek dönemde de enflasyonun temel belirleyicisi olmaya devam edecek.
 
Yine yapısal bir sorun haline gelmeye başladı
 
Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Başkanı Günal Baylan, yıllık yüzde 10'lara yaklaşan enflasyonun yine yapısal bir sorun hale gelmeye başladığını söyledi. Her yıl geleneksel olarak yaz aylarında düşen gıda fiyatlarının etkisiyle gerileyen enflasyonda bu kez tam tersi bir durum yaşandığına vurgu yapan Baylan, enflasyonun, topyekün bir mücadeleyle düşürülebileceğini kaydetti.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.