1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. MHP’nin ittifak bakışı: Tehlike geçmedi, önünü kesmek gerek!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP’nin ittifak bakışı: Tehlike geçmedi, önünü kesmek gerek!

A+A-

Başkanlık sistemi için açan anayasa değişikliği teklifinin Meclis’e getirilmesi çağrısıyla başladı, referandumla devam etti, 24 Haziran seçiminde Cumhur İttifakı olarak milletin karşısına çıkıldı.

Tüm bu süreçte…

Siyasi anlamda yolu açıp gidişatı değiştiren MHP 24 Haziran’daki Cumhur İttifakı’nın 31 Mart yerel seçiminde devamı için yine öncülüğü üstlendi.

Nitekim…

1.-yazi-icin-mhp-genel-baskan-yardimcisi-deniz-depboylu.jpgBaşlangıcı 15 Temmuz kabul eden MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu’ya gazetecilerle sohbetinde, ittifaklı yerel seçime sorduk.

O da…

MHP İl Başkan Yardımcısı İbrahim Öge, MHP Yenişehir Adayı Davut Aydın ve MHP İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Kumru Meriç’in eşlik ettiği sohbette MHP’nin bakışını açıkladı.

Dedi ki:

“Ülkemiz, Suriye ve Irak’ta ne yapılıyorsa aynı plana tabi tutulmak istendi. Hendekler kazıldı, ailelerin oturduğu binaların altına sığınaklar yapıldı.”

Şunu vurguladı:

“Bu sığınaklara müdahale edilirse sivil halk zarar görecekti ve devletin Kürt katliamı yaptığı söylenecekti. Hatta yurt dışında bekleyenler vardı.”

Halkın oraları boşalttığını anımsatıp şunu söyledi:

“Tehlike devam ediyor. Ne Suriye yatıştı, ne devlet FETÖ’den arındırıldı. Biz Cumhur İttifakı’nın ana rolünü üstlenmiş partiyiz. Milletin devletin bekası bizim için çok önemli. Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin güvencesiyiz. Yeni oluşturulan tehlikelerin önünü kesmek gerekiyor.”

Şunun altını çizdi:

“Kaç belediye başkanı hesabı yapmadık. Bekayı önemsiyoruz. Başta kayyum atanmış iller, bir daha aynı görüntülerle karşılaşılmasını istemiyoruz.”

Ardından…

“HDP-CHP işbirliği içinde. Bu ittifak karşısında Cumhur İttifakı’nı güçlü kılmak zorundayız” dedi ve CHP’yle ilgili düşüncesini dile getirdi:

“Bir tarafta da Atatürk’ün mirasını kullanarak Atatürk’ün çizgisinden çoktan çıkmış, PKK ile kol kola yürüyen bir CHP var.”

Şunu da ekledi:

“İttifak yaptıklarını dile getirmemelerinin nedeni milliyetçi kesimin oylarını alamayacak olmaları. Çünkü seçmeninin önemli kesimi ‘Atatürk’ün partisi’ olduğu için oy veriyor. İttifak açıklansa bu oyları alamayacaklar.”

 

Toplumun ruh sağlığı için yasa

 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu, milletvekili olduğu geçen dönem ruh sağlığı yasası için harekete geçmiş, Bahçeli’nin desteğini almış. Bu dönem milletvekili değil, fakat çalışmasını sürdürüyor.

Nitekim…

Bursa’ya da saha çalışması için geldi. Gazetecilerle sohbetinde, “Yasayı toplumun ruh sağlığı bozuldu diye değil, ihtiyaç olduğu için yaptık” dedi.

Uzman olmayan kişilerin birkaç günlük eğitimle danışmanlık yapmasının önüne geçecek yasa tedavi sorunlarını da çözecek.

 

Tabelada TC yazısı için kanun teklifi

 

3.-yazi-icin-mhp-genel-baskan-yardimcisi-m.-hidayet-vahapoglu.jpgKamu kurumları tabelalarından kaldırılan Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin yeniden eklenmesi için MHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı M. Hidayet Vahapoğlu kanun teklifi verdi.

Vahapoğlu kanun teklifinde, 2011’deki açılım sürecinde tabelalardan kaldırılan TC ibaresinin yeniden eklenmesini yasa güvencesi altına almayı hedeflerken, devlet erkini kullanan kamu kurumlarının ad ve amblemlerinde TC ibaresinin olması gerektiğini savundu.

 

CHP eski milletvekilleri ve başkanlarla ‘fikir birliği’ toplantısı yaptı

 

4.-yazi-icin-chp-fikir-birligi-toplantisi.jpgCHP bir yandan belediye başkan adaylarıyla seçim sahasında yüksek tempolu çalışma sürdürürken, bir yandan deneyimlerinden yararlanmak ve parti içi bütünleşmeyi sağlamak amacıyla eski kadrolarını toplantıya çağırdı.

Geçmişte CHP ve SHP’de Parti Meclisi Üyesi, milletvekili, il başkanı ve ilçe başkanı olarak görev alan deneyimli isimlerle CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş’un davetiyle yapılan ve fikir birliği adı verilen toplantıya, Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey de katıldı.

Bozbey konuşmasında “örgütten aldığı güç ve halkın desteğiyle kazanacağına olan inancını” dile getirdi.

Toplantıda…

CHP ve SHP’de görev alan siyasetin deneyimli isimleri, gerek seçim kampanyası, gerek seçmene mesaj anlamındaki düşüncelerini ve önerilerini parti yönetimi ve adaylarla paylaştılar.

Seçime yönelik motivasyonları artmış olarak da salondan ayrıldılar.

 

Saadet Partisi mühendislerle yola çıktı: Bursa’yı imar etmeye geliyoruz

 

5.-yazi-icin-sp-buyuksehir-adayi-mehmet-atmaca,-sp-nilufer-adayi-mehmet-cihan-terzioglu,-mustafa-kisacik,-mustafa-fidan,-ali-osman-kara.jpg3 dönemdir Saadet Partisi İl Başkanı olarak görev yapıyor. 31 Mart için, parti görevi verilince Mehmet Atmaca bu dönem SP Büyükşehir Adayı oldu.

Ziyarete geldiğinde…

Yanındaki ekibin gençliği dikkatimizi çekince şöyle tanıttı:

“Ben inşaat mühendisiyim. Nilüfer Adayımız Mehmet Cihan Terzioğlu inşaat mühendisi. 31 yaşında ve en genç aday. Nilüfer Belediye Meclisi adaylarımız Mustafa Kısacık ve Mustafa Fidan inşaat mühendisi.”

Ekipte…

Jeoloji mühendisi olan İl SKM Başkanı Ali Osman Kara da vardı. Atmaca şunu söyledi:

“Bursa’yı yeniden imar etmeye geliyoruz.”

Hazırladıkları ciddi projeler olduğunu, fakat anlatmaya fırsat bulamadıklarını söylerken şunu vurguladı:

“Hakkımızda dezenformasyon var. Her yerde HDP ile ittifak yapıp yapmadığımız soruluyor. Oysa 1.389 belediyede seçime giriyoruz ve aday çıkarmadığımız hiçbir belediye yok.”

Şunu da ekledi:

“Bizim kendi projelerimiz ve savunduğumuz değerlerimiz var, ama engelleniyoruz. Yarış da adil geçmiyor,  diğer iki aday belediye gücünü kullanıyorlar.”

 

Atmaca: Saadetli günler yakın

 

SP Büyükşehir Adayı Mehmet Atmaca, mühendislik birikimiyle hazırladığı projelerle kamuoyu karşısına çıkarken, anketlerde yükselen parti olduklarını söyledi ve “Saadetli günler yakın” dedi.

SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun 1 Mart Cuma günü Gemlik, 16 Mart Cumartesi günü de İl’in aday tanıtımı toplantıları için Bursa’ya geleceğini, bu kez miting yapmayacaklarını söyledi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.