1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Sağlık uygulama ve tedavide ‘vatandaşa dokunan’ önlem!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlık uygulama ve tedavide ‘vatandaşa dokunan’ önlem!

A+A-

Sağlık hizmetleri ve organizasyonunu doğal olarak Sağlık Bakanlığı yapıyor. Fakat sosyal güvencesi olanların sağlık hizmetleriyle ilgili düzenlemeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı planlıyor.

İki kurumun öncelikleri ve yapıları farklı olduğu için zaman zaman sorunlar çıkıyor ve bu da vatandaşın mağduriyetine yol açıyor.

İşte…

Sorunları çözüp mağduriyetleri önlemek, devletle vatandaşı barıştırmak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önemli düzenlemeler yaptı ve sağlık uygulamalarıyla tedavide vatandaşa dokunacak önlemler alındı.

1.-yazi-icin-sgk-saglik-uygulama-tebligi-vatandasa-dokunan-onlemler,-baris-duzenlemeleri.jpgÖrneğin…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Sağlık Uygulama Tebliği’nde değişiklik yapan düzenlemesine göre, yeşil kartlı hastalar belediye hastanelerine sevksiz gidebilecekler.

Yanı sıra…

Askerlik hizmetindeki er ve erbaşların askerlik öncesine ait katılım payı borçları askerlik hizmeti tamamlanıncaya kadar ertelenecek. Atış, tatbikat ya da diğer ateşli silah yaralanmalarında görev ve harp malullerine özel sağılık hizmetinde verilen fizik tedavi sayı sınırlaması kaldırıldı.

Yine…

Trafik kazalarında olduğu gibi iş kazalarında da diş protezlerinin 4 yıl olan yenilenmeleri süresiz hale gelirken, yurt dışından kemik iliği nakli ödemesinde fatura tarihindeki T.C. Merkez Bankası döviz satış kuru esas alınacak.

Ayrıca…

Evde hemodiyaliz tedavisi için artık tek uzman hekimin düzenleyeceği rapor geçerli olacak. Günümüzde giderek önemli hale gelen obezite ameliyatları da yeni tebliğle geri ödeme kapsamına alındı.

Bakanlık…

Yürüme güçlüğüyle kanser türlerine yakalanma riski olan ataksi, telenjektazi tanılı hasta müracaatlarında katılım payını alınmasını kaldırırken, moleküler tetkikler listesine Ailesel Akdeniz Anemisi ve trombofili de eklendi.

Acil Servis tedavilerinde ise acil halin sona ermesi halinde, bilgilendirilecek hasta yakının rızası olmadan ücretlendirme yapılamayacak.

Bu arada…

Tıbbi malzeme alımlarındaki şikayet ve sorunlar doğrultusunda ödeme kriterleri yeniden belirlendi. Birden fazla branşta kullanılan tıbbi malzeme ve protezler için de hasta mağduriyetini önlemek amacıyla ödemelerde değişiklik yapıldı.

Hastaları ilgilendiren önemli konulardan biri de, yeni 35 ilacın ödeme listesine alınması oldu. Lösemi, astım ve mesane kanseri tedavilerinde kullanılan 3 ilaç ise yurt dışından temin edilecek.

 

Yenişehir’e diş polikliniği açılıyor

 

Kuşku yok ki… AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu dönemi sağlık yatırımları açısından Bursa’nın altın dönemi oldu.

Merkezde açılan ve ihtisaslaşan hastaneler yanında hastanesi olmayan ya da yenilenmeyen ilçe kalmadı. İnegöl de bu doğrultuda sağlık yatırımlarından hakkına düşen payı aldı.

İşte…

Bu yatırımlar arasında bulunan İnegöl Diş Hastanesi’ne bağlı olarak, komşu ilçe Yenişehir’de 5 ünitelik diş polikliniği açılması kararı alındı.

 

Sağlıktan sonra ekonomi ve esnafa ‘barış düzenlemeleri’ sırada

 

3.-yazi-icin-devlet-vatandas-baris-duzenlemeleri.jpegSağlık Bakanlığı’nın verdiği sağlık hizmetiyle, bunlardan sosyal güvenceli vatandaşların yararlanmasını düzenleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı uygulamalarındaki farklılığın vatandaş mağduriyetine dönüşmemesi için alınan önlemler kısa adı SUT olan Sağlık Uygulama Tebliği ile duyuruldu.

Böylece…

Sağlık alanında kronikleşen sorunları giderip devlet-vatandaş barışını sağlamaya yönelik önemli bir adım atıldı.

Ankara’dan gelen haberlere göre, sırada yeni uygulama önlemleri var. Ya da sağlıktaki ifadeyle söylemek gerekirse devlet-vatandaş arasında barış düzenlemesi anlamına gelecek yeni kararlar alınıyor.

Kulağımıza gelenlere göre…

Atılacak adımlardan biri ekonomi alanında gelecek. Özellikle de işletmelerin devlet ilişkilerinde yaşadıkları sorunların çözümü ve bu yolla hem üretimin, hem de istihdamın artması hedefleniyor.

Yanı sıra…

Ankara’nın gündeminde esnafla barış anlamına gelecek yeni düzenlemeler de var. Düzenlemelerin kredilerden vergilendirmeye kadar geniş bir alanı kapsayacağı konuşuluyor.

 

Ankara tartışıyor: Erken seçim olur mu?

 

Son aylarda çok sık olarak erken seçim beklentileri gündeme geliyor. Ne var ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimin zamanında yapılacağına yönelik kararlı açıklamaları nedeniyle erken seçim gündemden çıkmıştı.

Fakat…

Konuştuğumuz Ankaralı dostlar, arka arkaya gelen barış düzenlemeleri için, “Bunlar seçimin ayak sesleri” yorumu yapıyorlar.

Görünen o ki…

Kurultayını mayıs ayında yapmayı düşünmeye başlayan AK Parti, sonrasında çok farklı bir sürecin startını verebilir. Öyle gözüküyor.

 

Osmangazi’den yaşama dokunan proje: Kaliteli Yaşam Merkezi

 

5.-yazi-icin-osmangazi-belediyesi-kaliteli-yasam-merkezi.jpg800 bini aşkın nüfusuyla pek çok ilden daha büyük olan Osmangazi’de alışılmış belediye hizmetleri kadar sosyal belediyecilik alanındaki çalışmalar dikkat çekiyor.

Bugüne kadar insana ve yaşama dokunan pek çok sosyal projeyi yaşama geçiren Osmangazi Belediyesi, şimdi de çok özel bir projeyi Bursa’ya sunmaya hazırlanıyor: Kaliteli Yaşam Merkezi.

Proje…

Yaşlı ve engellilere hizmet vermek üzere geliştirildi. Bünyesinde Huzur Evi barındırması yanında Alzheimer hastaları ve engelliler için rehabilitasyon merkezi ile günlük bakım merkezi de yer alıyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın kente armağanı olacak bu özel proje Demirtaş’ta 200 yaşlı, 150 engelli, 150 alzheimer hastası olmak üzere 500 kişiye hizmet verecek.

Kaliteli Yaşam Merkezi’nin temelini yarın saat 14.30’da Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu atacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.