1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kent merkezi kendini yeniliyor, Osmangazi dışa doğru büyüyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kent merkezi kendini yeniliyor, Osmangazi dışa doğru büyüyor

A+A-

Bursalıların çok iyi bildikleri bir deyiş vardır. Bu kentte doğup büyüyenler “Heykel’e gidiyorum” demezler, “Heykel’e çıkıyorum” derler.

Çünkü…

Heykel, yani Atatürk Caddesi ve Atatürk Anıtı bu kentin merkezi. Çarşısı, pazarı, resmi kurumları, tiyatrosu, hatta AVM’ler öncesi sinemaları hep burada.

Üstelik…

Yoğunluğu hafifletmek için uydukent de denen merkez dışında yerleşim hep konuşulsa ve belli ölçülerde uygulansa da Bursa’nın merkezi hiç değişmedi.

İşte…

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da buna işaret ediyor:

“Bir imparatorluk Bursa’dan doğdu, birçok anıt eserle kentin çekirdeği oluşturuldu. İşgal yıllarında yakılmış yıkılmış bir şehirden cumhuriyet döneminde modern bir kent oluşturuldu.”

Şunu vurguluyor:

1.-yazi-icin-osmangazi-kent-meydani.jpg“Bursa’nın merkezi hiç değişmedi. Kentin kalbi hep Osmangazi’de attı.”

Bugünü şöyle görüyor:

“Büyükşehir’le yeni ve modern yerleşimler kuruldu, ama Osmangazi yaşlı olmasına karşın dimdik ayakta kaldı, Bursa’nın hafızası oldu.”

Şunu da ekliyor:

“Hâlâ kentin en canlı, en hareketli bölgesi Osmangazi. Heykel’in, Kapalı Çarşı’nın, Setbaşı’nın modası hiç geçmedi. Bu yüzden biz Bursa’yız.”

Gerçekten de…

9 yıllık Osmangazi Belediye Başkanlığı döneminde Mustafa Dündar’ın bu söyledikleri doğrultusunda hareket etti.

Bursa’nın kalbi ve hafızası kabul ettiği merkezdeki tarihi canlandırırken, diğer yandan doğal gelişme için yeni yerleşim merkezleri oluşturdu.

Tüm bunları…

Görevdeki dokuzuncu yılı nedeniyle yaptığı şehir turunda gözlemleme şansımız oldu. Gördük ki, en çok tarihi eseri ayağa kaldıran belediye olan Osmangazi merkezdeki sıkışan bölgeleri rahatlatan kentsel dönüşümlerle kendini yeniliyor.

Dışa doğru da…

Soğanlı ve Demirtaş gibi eski yerleşimlerine kurulan yeni kentlerle, Yunuseli-Güneştepe-Hamitler bölgesindeki modern kentle Osmangazi’yi büyütüyor.

Tüm bu planlama içinde Osmangazi’nin merkezi ya da alışılmış tanımlamayla Bursa’nın yeni kent merkezi de var.

Osmangazi Belediyesi hizmet binasıyla Kent Meydanı AVM arasında kalan çöküntü bölgesinin Bursa’nın yeni kent meydanı olarak temeli bu yıl atılıyor.

 

Soğanlı anlatılmaz, görmek gerek

 

2.-yazi-icin-mustafa-dundar.jpgBölgeyi bilenler anımsar... Soğanlı’nın alt tarafında, Yakın Çevre Yolu’nun hemen üstünde boş bir alan vardı. Kanalboyu Caddesi’ne kadar uzanan bu alanı Galatasaray Vakfı’ndan satın alan Osmangazi Belediyesi özel bir kentsel dönüşüm uygulamasıyla bambaşka bir kent ortaya çıkardı.

Gezerken çok etkilendik.

Geniş caddeleri, modern yapıları, alışveriş yerleri, parklarıyla Soğanlı’daki yeni kenti gidip görmek gerekiyor. Çünkü, anlatılabilecek gibi değil.

 

İstifalarla ortaya çıkan tablo: Bu seçimin listeleri sürpriz olacak

 

Baştan söyleyelim… Daha önceden beyan ettikleri gibi AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ile CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş milletvekili adaylığı başvurusu yapmadılar.

Buna karşın…

MHP İl Başkanı Tevfik Topçu ile 1.5 ay önce kongrede seçilen İYİ Parti İl Başkanı Yüksel Yılmaz aday adayı olmak üzere istifa ettiler.

AK Parti’de İl Kadın Kolları Başkanı Gülten Kapıcıoğlu istifa etti.

Yine…

İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Halit Turgut ile Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Atilla Ödünç ile Zabıta Daire Başkanı Enver Karakoç istifa edenler arasında.

Gördüğümüz, ya da duyduğumuz kadarıyla AK Parti’nin yönetim kadrolarından adaylık için ayrılan pek yok. CHP’de başvurular henüz başlamadığı için bir şey söylemek kolay değil.

Yönetiminden en çok aday adayı çıkaran parti ise İYİ Parti oldu.

Çünkü…

İl Başkan Yardımcısı Levent Özeren’in yanı sıra Birgül Yıldız Günay, Ayşegül Özyiğit Gül, Zafer Milli, Yüksel Seyfun, Kemal Kaya, Dolunay Kırıcı, Fazlı Seyis, Sinan Toplan aday adayı oldular.

Genel İdare Kurulu Üyesi Hasan Toktaş, İbrahim Alagöz, Abdullah Alagöz ile eski milletvekilleri Necati Özensoy, Burhan Orhan, Orhan Şen’in aday olmaları bekleniyor.

Kamu-Sen Başkanı Selçuk Türkoğlu da İYİ Parti adaylığı için istifa etmişti.

MHP’ye gelince…

Genel İdare Kurulu Üyesi Fevzi Zırhlıoğlu ile İl Başkan Yardımcısı Erol Sönmez de adaylar arasında.

Saadet Partisi’ndeyse…

İl Başkan Yardımcısı Gökhan Gerçek, Salih Berber, İsmail Özdemir, Burak Çelik, Göksel Karakuzu, Salih Kocatepe, Ramazan Tekin, Kadir Aziz, Hüseyin Kaya, Ensari Altınışık, Yusuf Geliş, Mustafa Kısacıklı, Kenan Alemdar, Fikret Bayram, Ahmet Örnek, Ümit Yaşar Semerci, Cihan Terzioğlu, Erkan Demir aday adayları.

Bu tablo…

Seçimin kendisi gibi aday listelerinin de sürprizlerle dolu olacağını gösteriyor.

 

AK Parti’de soyadları tanınan 2 genç

 

4.-yazi-icin-kivanc-cakalioglu.jpgAK Parti’de taşıdıkları soyadları nedeniyle bu kentin tanıdığı 2 genç aday adayı var.

Biri…

Anavatan Partisi’nin Mustafakemalpaşa Kurucu İlçe Başkanı olan, milletvekilliği ve Genel Başkan Yardımcılığı yapan, İl Başkanlığı üstlenen rahmetli Mehmet Gedik’in oğlu Orkun Gedik.

Diğeri…

DYP’nin kurucu Yıldırım İlçe Başkanı olan, il yönetim kurulu ve belediye meclisi ve üyeliği yapan Ali Cakalıoğlu’nun yeğeni, Kıvanç Cakalıoğlu.

Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Genç MÜSİAD B:aşkanı da olan Kıvanç Cakalıoğlu’nun geleceği parlak.

 

Kadın Rambo Funda Tanıl aday adayı

 

5.-yazi-icin-funda-tanil.jpgTürkiye onu 1995 yılında, dönemin Başbakanı olan Tansu Çiller’in Doğu illerini ziyaretinde elinde tüfekle arkasında duran kadın Özel Harekatçı olarak tanıdı ve Kadın Rambo olarak sevdi.

PKK ile çatışmalara girip Gazi olan Funda Tanıl emeklilik sonrası Bursa’ya döndüğünde DYP İl Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Kongre öncesi AK Parti İl Yönetim Kurulu yedek üyeleri arasındaydı.

Bursa’daki Kadın Rambo olan Funda Tanıl da AK Parti’den aday adayı olarak başvurdu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.