Bugun...
Bizi izleyin:'Bir aylık yağış bir günde yağacak'

Tarih: 19-07-2017 12:23:00 + -


Prof. Dr. İncecik, "Bundan sonra bir ayda meydana gelecek yağışlar, birkaç günde daha şiddetli olarak yağacak. Aşırı ısınmaya bağlı olarak bu tür yağmurlar sık sık yağacak." dedi.


'Bir aylık yağış bir günde yağacak'

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin İncecik, AA muhabirine, dün İstanbul'da meydana gelen aşırı sağanağın nedenleri, etkileri ve bundan sonrası için yapılması gerekenlere ilişkin görüşlerini paylaştı.

Dünya genelinde özellikle son 20 yıldır önemli iklim değişikliği meydana geldiğini ve bunun da ilgili kurum ve kuruluşların raporlarına yansıdığını ifade eden İncecik, artık bunun somut sonuçlarının görünmeye başlandığını söyledi.

İncecik, artık yaşanan somut örnekler üzerinden konuşmaya başladıklarını ve açıklamaların buna göre yapılması gerektiğini aktararak, "Küresel iklim değişikliğinin en önemli göstergesi yağış rejimlerinin değişmesi. Şunu net olarak görmeliyiz ki bu bölgede ve Türkiye'de artık yağış rejimi değişiyor. Bu çok önemli bir sonuçtur. Bundan sonra bir ayda meydana gelecek yağışlar, birkaç günde daha şiddetli olarak yağacak. Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde bunları sıklıkla yaşayacağız. Aşırı ısınmaya bağlı olarak bu tür yağmurlar sık sık yağacak. Bir aylık yağışın bir günde yağdığını da görebiliriz." diye konuştu.

Bunun önemli sonuçları olacağını ve olmaya başladığını dile getiren Prof. Dr. İncecik, şöyle devam etti:

"Ülkemizde özellikle dik gelişmeli yani konvektif yağışlar daha çok görülmeye başlandı. Bu yağışlar özellikle bahar ve yaz aylarında Türkiye ve çevresini daha fazla etkiliyor. Bunun sonucu olarak da bir ayda meydana gelmesi gereken yağışın bir günde yağması gibi bir gerçek ortaya çıktı. Bu durum daha da artarak devam edecek. Bu durum çok önemli. Çünkü, diyelim ki bir yere bir ayda metrekareye normal değerlere göre 50 kilogram yağış düşmesi gerekiyor. Ancak bu yağışın bir günde meydana geldiğini düşünün. Böyle bir durumda yağışın gerçekleşeceği o bölgede ciddi sorunların yaşandığını görebilirsiniz."

Özellikle yerel yönetimlerin altyapıyı, bu durumu göz önünde bulundurarak elden geçirmesi gerektiğinin önemine değinen İncecik, can ve mal kaybının olmamasını sağlayacak bir stratejinin belirlenmesi gerektiğini dile getirdi.

İncecik, iklim değişikliğinin başka bir durum daha oluşturduğunu belirterek, "Isı dalgaları oluştu. Bunlar da giderek artıyor ve daha da artacak. Özellikle Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu da bunların artacağını yapılan çalışmalarda görüyoruz. Sonuç olarak, iklim değişikliğine karşılık mutlaka vakit geçirmeden ciddi önlemler almamız gerekiyor. Derelerin ıslah çalışmalarının bitirilmesi lazım. O derede akamayan fazla su başka yerlere gidiyor ve hasar yaratıyor." ifadelerini kullandı.
Kaynak: AADİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bursaspor 3-2 Alanyaspor
  Bursaspor 3-2 Alanyaspor
 • Bursa'daki bu okulda minikler hayvanlarla iç içe
  Bursa'daki bu okulda minikler hayvanlarla iç içe
 • Kültürpark ilgi bekliyor
  Kültürpark ilgi bekliyor
 • Kamuflajı giydi 270 kuş türü belgeledi
  Kamuflajı giydi 270 kuş türü belgeledi
 • İznik küllerinden yeniden doğuyor
  İznik küllerinden yeniden doğuyor
 • Bursa’da demokrasi nöbeti
  Bursa’da demokrasi nöbeti
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Beton mikseri köprü üzerinden böyle düştü
  Beton mikseri köprü üzerinden böyle düştü
 • Elektrikli bisiklet hırsızlığı güvenlik kamerasında
  Elektrikli bisiklet hırsızlığı güvenlik kamerasında
 • Başbakan'dan 15 Temmuz şehidinin ailesine taziye ziyareti
  Başbakan'dan 15 Temmuz şehidinin ailesine taziye ziyareti
 • Kızılay, kurban hisse bedellerini açıkladı
  Kızılay, kurban hisse bedellerini açıkladı
 • Uyuşturucu almak için anaokulunu soyan hırsız kamerada
  Uyuşturucu almak için anaokulunu soyan hırsız kamerada
 • Ayvalık'ta orman yangını
  Ayvalık'ta orman yangını
VİDEO GALERİ
YUKARI