Bugun...
Bizi izleyin:Eğitimde 29 Ekim muamması

Tarih: 24-10-2017 04:00:00 + -


Milli Eğitim Bakanlığı'nın 8 Haziran'da İlköğretim ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklikle kutlanacak belirli gün ve haftalar programlarında 'Milli ve Yerel Kurtuluş Günlerimizin Kutlanması' bölümünü çıkarınca ortalık karıştı. Değişiklikle 29 Ekim, 23 Nisan, 19 Mayıs ve 30 Ağustos'un okullarda kutlanma zorunluluğunun ortadan kaldırıldığı iddia edildi.


Eğitimde 29 Ekim muamması

SEYİT GÜNDOĞAN
 

OKULLARDA 29 EKİM KUTLANACAK...


Hafta sonunda kutlanacak olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Valilik, bütün okullara kutlama tebligatı gönderdi. Bu yıl bütün okullarda 29 Ekim kutlanacak ancak yönetmelikte böyle bir değişiklik yapılması, akılları karıştırdı. Eğitim-İş Sendikası da, yapılan değişiklikle bunun keyfiyete dönüştürüldüğünü ve zamanla sistemli bir şekilde unutturulmak istendiğini öne sürüyor.  


“ZAMANLA UNUTTURULMAK İSTENİYOR”...


Yönetmelikteki değişiklikle ilgili dava açan Eğitim-İş Sendikası Şube Başkanı Özkan Rona, bu değişiklikle bir keyfiyet yaratıldığını belirterek, bunun ulusal ve milli bayramlarımızı giderek önemsizleştirme ve sistemli bir şekilde ortadan kaldırmak üzere atılmış bir adım olduğunu savundu. 


Rona, yeni yönetmelikte kutlanacak belirli gün ve haftalar programlarında 'Milli ve Yerel Kurtuluş Günlerimizin Kutlanması' bölümünün tamamen çıkartıldığını belirterek, 29 Ekim Cumhuriyet bayramı, 19 Mayıs, 23 Nisan ve 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın yanı sıra mahalli ve kurtuluş günlerini de okullarda kutlanması gerektiği ve zorunluluk ifadesine yer verilmediğini söyledi. 


“BU DEĞİŞİKLİK SİSTEMLİ BİR ADIMDIR”...


Öğretmenler kurullarında Cumhuriyet Bayramı'nın kutlanmasına yönelik bir karar alınmadığı takdirde, bu programlara yer veren okullar ve  öğretmenlerin de kanuna aykırı bir iş yapmış olacaklarını savunan Rona, “Milli ve ulusal günlerimiz yeni yönetmelikte yer almazken, yerlerine 15 Temmuz, Kutlu Doğum Haftası, Kut'ül Amare Zaferi ve İstanbul'un Fethi gibi etkinlikler kutlanması gereken günler olarak programlara konuluyor. Atatürk ve cumhuriyet devrimleri ile ilgili tarihsel bağlarımız çocuklarımızın hafızalardan silinerek, ulusal ve milli değerler algısı farklı bir yere doğru kaydırılmaya çalışılıyor. Biz Eğitim-İş olarak bu tür hamlelere izin vermeyeceğiz. Yeni çıkan yönetmeliği yargıya taşıdık. Bu değişiklikle bir keyfiyet yaratılmıştır. Bu keyfiyetin de giderek önemsizleştirme ve sistemli bir şekilde ortadan kaldırmak üzere atılmış bir adımdır” dedi. 


DİĞER Bursa Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
  Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
 • Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
  Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
 • 18`inde kraliçe oldu
  18`inde kraliçe oldu
 • Bursalı şehide son görev
  Bursalı şehide son görev
 • Bursa'da kurtuluş coşkusu
  Bursa'da kurtuluş coşkusu
 • Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
  Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Acun'a büyük sürpriz! İlk göz ağrısı canlı yayına geldi
  Acun'a büyük sürpriz! İlk göz ağrısı canlı yayına geldi
 • Tramvaydaki sosyal deney kontrolden çıkınca...
  Tramvaydaki sosyal deney kontrolden çıkınca...
 • Erdoğan: 'Kirli bir senaryo uygulanıyor'
  Erdoğan: 'Kirli bir senaryo uygulanıyor'
 • Hakan Çavuşoğlu'ndan NATO'daki skandala ilişkin açıklama
  Hakan Çavuşoğlu'ndan NATO'daki skandala ilişkin açıklama
 • Canlı yayında skandal sözler: Şehitler mehitler aman yeter!
  Canlı yayında skandal sözler: Şehitler mehitler aman yeter!
 • Fi dizisine bomba transfer!
  Fi dizisine bomba transfer!
VİDEO GALERİ
YUKARI